parallax background

Na czym polega leczenie alkoholizmu?

Jak zacząć leczenie alkoholizmu?

Alkoholizm jako uzależnienie podstępne i postępujące, wymaga równie mocnego oddziaływania terapeutycznego i mnóstwa siły ze strony alkoholika, w drodze po trzeźwość. Wiele osób „potyka się po drodze”, „upada”, rozpoczyna terapię na nowo, walczy.

Trwała i stabilna abstynencja może wymuszać na uzależnionym wielokrotne podejmowanie prób zerwania z nałogiem. Konsekwencja jest kluczem do sukcesu, nie wszystkim udaje się za pierwszym razem na stałe zerwać z alkoholem. Wielu alkoholików zmaga się z innymi uzależnieniami, chorobami, kłopotami z prawem i pogłębiającym się problemem społecznym.

Decyzja o rozpoczęciu leczenia alkoholizmu nie jest łatwa zwłaszcza, jeśli stan zdrowia i sytuacja życiowa uzależnionego jest w nie najlepszej kondycji. Pomimo przeszkód, warto walczyć o zdrowie i życie, które ma się tylko jedno.

Leczenie alkoholizmu – jak zacząć?

Istotą efektywnego leczenia alkoholizmu jest profesjonalna pomoc medyczna i wsparcie psychologiczne osób uzależnionych. Sama chęć wyjścia z nałogu nie wystarczy. Nie wolno zapominać, że alkoholizm to choroba przewlekła i śmiertelna. Specjalistyczna pomoc medyczna, farmakologia i wsparcie personelu terapeutycznego, to w zasadzie jedyna, sprawdzona metoda w drodze ku uzdrowieniu.

Jeśli życie osobiste, rodzinne, osób najbliższych, nie ucierpiało z powodu nałogu alkoholowego lub jeśli istnieje szansa na odbudowanie relacji z najbliższymi, warto skorzystać z oferowanego przez nich wsparcia i pomocy. To kolejny bodziec, który w trakcie trwania terapii odwykowej może skutecznie motywować pacjenta do podjęcia zmian w życiu.

Skuteczne leczenie alkoholizmu

Skuteczne leczenie alkoholizmu to w efekcie osiągnięcie trwałej zmiany – w praktyce. Specjalistyczne leczenie od uzależnień skupia się na intensywnej pomocy medycznej i psychoterapeutycznej. Dzięki kompleksowemu wsparciu, dba się nie tylko o skutki nadmiernego spożywania alkoholu, ale również o najgłębsze przyczyny powstawania mechanizmu uzależnienia.

Istnieje wiele metod błyskawicznego pozbywania się choroby alkoholowej w tym m.in. akupunktura, ziołolecznictwo, hipnoza. Nie ma jednak naukowych dowodów potwierdzających ich skuteczność. Terapia odwykowa wymaga od alkoholika podjęcia wysiłku, zmierzenia się z faktycznym problemem. Łagodzenie objawów i droga „na skróty” to zdecydowanie za mało, aby uskutecznić leczenie i wyjść na trwałe z nałogu alkoholowego.

Leczenie alkoholizmu: farmakologia

W standardach medycznych, farmakologia jest zalecana jako uzupełnienie oddziaływań psychoterapeutycznych, wspierających terapię odwykową. Stosowanie leków bez psychospołecznego wsparcia nie jest zalecane i określane jako nieefektywne. Uzależnione osoby borykają się z wieloma niedomaganiami zdrowotnymi w tym natury psychicznej np.:

Objawy psychotyczne (stan psychotyczny; psychoza):

 • występowanie poważnych zaburzeń w postrzeganiu rzeczywistości;
 • omamy wzrokowe, słuchowe, smakowe;
 • urojenia;
 • halucynacje.

Objawy zespołu abstynencyjnego (AZA):

 • pojawiają się zwykle w ciągu 6-24 godzin po zaprzestaniu picia;
 • może być stanem potencjalnego zagrożenia życia;
 • wymaga interwencji medycznej, leczenia i podania środków farmakologicznych.

Leczenie alkoholizmu leki

W zakresie leczenia farmakologicznego, w Polsce zarejestrowane są cztery leki wspomagające terapię odwykową. W standardach medycznych zaleca się przyjmowanie tych leków równolegle z oddziaływaniem psychologicznym. Oznacza to, że stosowanie wyłącznie farmakoterapii oceniane jest jako mało efektywne w leczeniu uzależnienia od alkoholu.

Leki zarejestrowane w terapii uzależnienia od alkoholu

 • Naltrekson, Akamprozat - eki pomocne w leczeniu uzależnienia jako wsparcie oddziaływań psychologicznych nakierowanych na zmniejszenie objawów abstynencji alkoholowej i zapobieganie nawrotom ciężkiego picia
 • Nalmefen - ek dla osób uzależnionych, które nie są gotowe rozstać się z alkoholem, ale chcą ograniczyć swoje picie lek ten wspiera oddziaływania psychologiczne nakierowane na zmniejszenie ilości spożywania alkoholu
 • Disulfiram – stosowany w t.zw. terapii awersyjnej - znany pod postacią implantu („wszywki”) jako Esperal, natomiast pod postacią zażywanych doustnie tabletek jako Anticol osoba, która zdecydowała się stosować disulfiram, po napiciu się alkoholu doświadcza wielu nieprzyjemnych i niebezpiecznych dla zdrowia objawów zatrucia aldehydem octowym, który jest metabolitem alkoholu

Leczenie alkoholizmu: terapia

Alkoholizm niszczy życie, zdrowie i jest przyczyną śmierci wielu dotkniętych nią osób. Samodzielne leczenie alkoholizmu, jest w większości przypadków niemożliwe. Profesjonalna pomoc medyczna, psychologiczna oraz skuteczna terapia ogranicza negatywne skutki choroby – jest szansą na wyjście z uzależnienia i funkcjonowania bez zgubnego nałogu.

W terapii uzależnienia od alkoholu wsparcie medyczne odgrywa istotną rolę w obszarach:

 • diagnozy stanu somatycznego oraz zaburzeń psychiatrycznych,
 • detoksykacji alkoholowych zespołów abstynencyjnych,
 • leczeniu psychoz alkoholowych,
 • farmakologicznym wspomaganie psychoterapii.

Działania psychoterapeutyczne wpływające na mechanizmy tworzące chorobę alkoholową:

 • rozpoczynanie procesu zmiany,
 • uznawanie własnego uzależnienia i powstrzymywania się od picia,
 • rozbrajanie mechanizmów uzależnienia,
 • radzenie sobie z nawrotami,
 • rozwijanie umiejętności życiowych pacjenta,
 • rozwiązywanie problemów osobistych.

Ośrodek Leczenia Alkoholizmu

Celem terapii w Ośrodku Leczenia Alkoholizmu jest uświadomienie pacjentom, że z nałogiem alkoholowym można i należy walczyć. Alkoholicy zdają sobie sprawę z zagrożenia wynikającego z nadmiernego spożywania alkoholu (wykluczenie społeczne, konflikty rodzinne, problemy z prawem, zerwane więzi, kłopoty w życiu osobistym i zawodowym) a jednocześnie nie mogą lub nie potrafią sobie pomóc.

Zespół specjalistów, lekarzy, psychoterapeutów i pozostały personel Ośrodka Leczenia Alkoholizmu, identyfikując kluczowe cechy osoby uzależnionej (w tym typologię uzależnienia), rozpoczyna pracę nad poszukiwaniem specyficznych czynników patogenetycznych i klinicznych w celu dobrania właściwej strategii terapeutycznej dla danego pacjenta.

Pobyt w Ośrodku Leczenia Uzależnień, to oderwanie od dotychczasowego życia, znajomych „od kieliszka”, patologicznych więzi, miejsc związanych z piciem i negatywnych wzorców zachowań. Dzięki terapii w ośrodku, rekonwalescencja wiąże się z większymi szansami na wyjście z nałogu.

Skontaktuj się z nami


  Dane kontaktowe