parallax background

Gdzie leczyć alkoholizm?

Wybór placówki, w której poddamy się terapii alkoholizmu, nie należy do łatwych zadań. Podczas podejmowania decyzji, gdzie leczyć alkoholizm należy wziąć pod uwagę bardzo wiele kwestii: od kompetencji pracującego w niej personelu, poprzez zakres usług, aż po lokalizację, wyżywienie czy warunki zakwaterowania. Jedno jest pewne: nie należy próbować poradzić sobie z tym problemem samodzielnie, gdyż rozbrojenie wszystkich mechanizmów uzależnienia wymaga nie tylko wysiłku, ale przede wszystkim specjalistycznej wiedzy.

Alkoholizm: leczenie domowe

Leczenie uzależnień może przebiegać w formie stacjonarnej lub ambulatoryjnej. Ta pierwsza wiąże się z całodobowym pobytem w odpowiedniej placówce, zaś druga polega na regularnym stawianiu się w poradni terapeutycznej.

Z pewnością ma ona wiele zalet, które potencjalnie mogłyby zaważyć na ostatecznym wyborze. Przede wszystkim, na początku jest nieco mniej wymagająca dla pacjenta, zajmuje mniej czasu, jest mniej kosztowna, a na dodatek nie wymusza tymczasowej nieobecności w pracy i zaniedbywania innych obowiązków.

Dzięki temu pozwala na bieżąco sprawdzać skuteczność stosowanych oddziaływań w naturalnym środowisku, w którym mogą pojawić się pokusy powrotu do dawnych nawyków. Jednocześnie gwarantuje prywatność i dyskrecję, ponieważ nie wymusza tłumaczenia się ze swojej nieobecności szefowi, współpracownikom czy przyjaciołom. W przypadku niektórych osób możliwość przebywania we własnym domu i nie rozstawania się z najbliższymi może także dać większe poczucie bezpieczeństwa oraz komfort, który jest niezbędny do sumiennej pracy nad własnymi słabościami, destrukcyjnymi przekonaniami oraz schematami postępowania.

Ośrodek terapii uzależnień - leczenie uzależnień

Alternatywą dla leczenia domowego, zwanego również ambulatoryjnym, jest terapia stacjonarna. Pomimo licznych zalet tego pierwszego, pobyt w ośrodku wydaje się zdecydowanie bardziej efektywny. Przede wszystkim gwarantuje on wiele godzin oddziaływań terapeutycznych każdego dnia, co pozwala na znacznie szybsze osiągnięcie pierwszych efektów. Można powiedzieć, że przebywanie w tego rodzaju placówce niejako wymusza zatrzymanie się i skupienie się wyłącznie na własnym dobrostanie oraz procesie zdrowienia. Dodatkowo wiele takich miejsc znajduje się z dala od miasta, co skutkuje odseparowaniem się od dotychczasowego środowiska oraz bodźców, które mogłyby wywołać nawrót (np. osób, z którymi dany nałogowiec spożywał alkohol, lokalizacji oraz okoliczności, w których sięgał po kieliszek, sklepów monopolowych itp.), a także sposobnością do wyciszenia się i nawiązania kontaktu z naturą. Warto też pamiętać, że w takich placówkach chorzy mają całodobowy dostęp do pomocy medycznej i wsparcia specjalistów, co znacznie zwiększa szanse na sukces terapeutyczny.

Zacznij terapię

Metody leczenie pacjentów

Leczenie alkoholizmu w ośrodku odwykowym odbywa się na różne sposoby. Wszystko zależy od konkretnego pacjenta i jego potrzeb.

Terapia grupowa

Każdy ośrodek leczenia alkoholizmu stosuje kilka metod pomagania pacjentom. Pierwszym z nich jest terapia grupowa, podczas której alkoholik ma okazję poznać historie innych (które uświadamiają mu, że nie jest sam ze swoim problemem i mogą stanowić źródło inspiracji oraz nadziei na powodzenie). Dodatkowo jako, że osoby cierpiące na to zaburzenie często doświadczają poważnych deficytów w sferze społecznej, podczas spotkań grupowych mają szansę nabyć te kompetencje, a przy okazji zawrzeć nowe znajomości.

Terapia indywidualna

Kolejną techniką jest terapia indywidualna, polegająca na spotkaniach z profesjonalistą sam na sam. Dzięki takiemu układowi terapeuta może się skoncentrować na pacjencie, który przy okazji korzysta z kameralnej atmosfery, sprzyjającej poruszaniu bardzo prywatnych tematów.

Psychoedukacja

Niezwykle istotnym elementem terapii uzależnień jest też tzw. psychoedukacja,która może się odbywać zarówno w czasie sesji terapeutycznych, jak i odrębnych wykładów. W konsekwencji tych działań pacjenci dowiadują się, na czym polega ich nałóg i jego mechanizmy, w jaki sposób alkohol wpływa na organizm, a także jakie są metody stosowane w terapii oraz jej cele.

Trening asertywności w przeciwdziałaniu alkoholizmowi

Inną bardzo ważną kwestią jest tzw. trening asertywności. Szczególnie istotne jest asertywne odmawianie picia, jednak nie można sprowadzać tego zagadnienia do umiejętności mówienia „nie”. Jego głównymi założeniami są szacunek zarówno do siebie, jak i do innych ludzi oraz ich odrębności. Chorzy uczą się więc nieagresywnego wyrażania swoich potrzeb, opinii i emocji, budują stabilną samoocenę oraz przygotowują się do zdrowego nawiązywania i podtrzymywania relacji międzyludzkich.

Terapia psychologiczna to nie wszystko

Wreszcie, w większość placówek tego typu udostępniane są także różne atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu, które mogą stać się ciekawą alternatywą dla picia. Może to być np. aktywność fizyczna: wycieczki piesze lub rowerowe, gra w piłkę, pływanie lub gry zespołowe. Sport pomaga zapomnieć o problemach oraz wyładować negatywne emocje. Podobny efekt można uzyskać poprzez terapię sztuką, dzięki której alkoholicy uczą się wyrażać siebie. W ośrodkach dostępne są też telewizory, Wi-Fi, a także biblioteki. Dzięki temu każdy pacjent ma szansę znaleźć własne pasje i zainteresowania, które będzie kontynuował już po opuszczeniu ośrodka. Jak widać, ośrodek terapii uzależnień jest dobrym miejscem, gdzie można leczyć alkoholizm.

Zacznij terapię

FAQ

Gdzie zgłosić na leczenie alkoholika?

Alkoholika można zgłosić najpierw do Gminnej Komisji Rozwiązywanie Problemów Alkoholowych, która po zastosowaniu procedur skieruje go na leczenie do odpowiedniego ośrodka lub szpitala. Można także zgłosić się na własną rękę do prywatnego ośrodka leczenia uzależnień takiego jak Dezyderata.

Gdzie zgłosić się na leczenie alkoholowe?

Dostępne są zarówno miejsca w szpitalach i ośrodkach państwowych specjalizujących się w prowadzeniu terapii dla alkoholików, jak i ośrodki prywatne dostępne na terenie całej Polski. Polecamy nasz ośrodek Dezyderata. Nie czekaj na pogorszenie sytuacji - zgłoś się na leczenie już dziś!

Skontaktuj się z nami


    Dane kontaktowe