parallax background

Leczenie uzależnień

Każde zachowanie człowieka – które wymyka się spod kontroli – może skutecznie zaburzyć codzienne funkcjonowanie i relacje międzyludzkie. W języku potocznym stosuje się nawet powiedzenie, że „uzależnić się” można właściwie od wszystkiego, dlatego leczenie uzależnień nie jest dla nikogo już rzeczą nową. Leczenie uzależnień nie powinno być nigdy powodem do wstydu. Zarówno osobie, która podejmuje leczenie, jak i całej jej rodzinie warto udzielić wsparcia, bo wychodzenie z nałogów jest bardzo trudnym i wymagającym zaangażowania procesem. Wiele zależy tutaj od nastawienia całego otoczenia, które postępując rozsądnie i z należytą empatią może pomóc w dochodzeniu do zdrowia.

Czym się zajmujemy w naszym ośrodku?

Leczenie alkoholizmu

W ośrodku Dezyderata od lat zajmujemy się skutecznym leczeniem alkoholizmu. Pomożemy Ci wygrać z nałogiem poprzez profesjonalną terapię alkoholową, odwyk alkoholowy czy też detoks alkoholowy. Każdy przypadek rozważamy indywidualnie i stawiamy na pomoc nie tylko choremu, ale i jego rodzinie.

Sprawdź, jak pomagamy! >>

Leczenie narkomanii

Terapia w ośrodku składa się zarówno z zajęć indywidualnych jak i grupowych. Uczymy jak żyć bez narkotyków, motywujemy oraz analizujemy sytuację każdego pacjenta. Gwarantujemy poczucie bezpieczeństwa i spokojne warunki, aby powrócić do zdrowia. Przeprowadzamy również detoks narkotykowy

Sprawdź, jak pomagamy! >>

Leczenie uzależnienia od dopalaczy

Ofiarą uzależniania od dopalaczy stają się nie tylko osoby młode, ale i dorośli. Podczas terapii uświadamiamy, jak niebezpiecznymi substancjami są dopalacze, ponieważ ich skład ciągle się zmienia (aby ominąć zakazy) i często ma nieznany wpływ na człowieka. Zwiększamy motywację i determinację w pokonaniu nałogu.

Sprawdź, jak pomagamy! >>

Leczenie uzależnienia od hazardu

Podczas terapii doświadczeni specjaliści skupiają się na przygotowaniu osoby uzależnionej bez nałogu. Uświadamiamy, że życie bez rozrywki, jaką jest hazard może też być satysfakcjonujące. Zawsze staramy się dopasować terapię do potrzeb pacjenta.

Sprawdź, jak pomagamy! >>

Leczenie uzależnienia od komputera

Praktyczne urządzenia takie jak laptop czy tablet mogą stać się niebezpieczne i doprowadzić do uzależniania. Ważne, aby zadziałać szybko i zacząć terapię. Prywatny ośrodek Dezyderata to doskonałe miejsce, aby odciąć się od mediów cyfrowych i zrozumieć, że we wszystkim należy zachować umiar.

Sprawdź, jak pomagamy! >>

Czym jest uzależnienie?

Faktem jest, że definicja „nałogu” i „uzależnienia” obejmuje szeroki zakres przymusowo wykonywanych czynności lub przyjmowanych substancji. Nie ulega wątpliwości, że nadmierne zaangażowanie się w zgubną aktywność, może zrujnować czyjeś życie.

Według encyklopedii „uzależnienie – w użyciu medycznym to zaburzenie zdrowia, stan psychologicznej albo psychicznej i fizycznej zależności od jakiegoś psychoaktywnego środka chemicznego, przejawiający się okresowym lub stałym przymusem przyjmowania tej substancji w celu uzyskania efektów jej działania lub uniknięcia przykrych objawów jej braku (abstynencyjne objawy)” a „nałóg – dawny termin pokrywający się ze współcześnie stosowaną w języku medycznym, definicją uzależnienia”2. Leczenie uzależnień to podjęcie walki z nałogiem i wejście na drogę po lepsze życie.

Zaburzenia spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych lub zachowaniami uzależniającymi, wpisane są do globalnego systemu klasyfikacji (dla statystycznej i klinicznej dokumentacji zaburzeń) – Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11), opublikowanej przez Światową Organizację Zdrowia.

Używki często pomagają sobie radzić z życiem codziennym, pozornie opanować nieprzepracowane traumy np. z dzieciństwa. Popularnie mówi się, że pije się gdy jest się smutnym i pije się także na wesoło. Niestety alkohol jest poniekąd wpisany w nasze kulturowe uwarunkowania. Spotkania rodzinne, z przyjaciółmi, wyjścia na miasto, różnego rodzaju uroczystości sprzyjają pojawianiu się alkoholu na naszych stołach. Panuje pewne społeczne przyzwolenie na spożywanie alkoholu w określonych sytuacjach. Niektóre osoby, te bez skłonności do uzależnienia wypiją alkohol, zagrają w ruletkę, zapalą papierosa po czym nie ulegną pokusie i w ich przypadku uzależnienie nigdy nie nastąpi. Jest jednak część osób, która zacznie od niewinnego piwa wypitego na meczu czy zapalenia jednego skręta po czym stanie się to ich codzienną koniecznością i uzależnieniem, a wówczas pojawia się bardzo trudny problem.

Czynniki wypływające na uzależnienie

Jakie czynniki sprawiają, że niektóre osoby uzależniają się szybciej niż inne?

  • U podstaw uzależnienia często leży jakaś forma cierpienia osoby uzależnionej. Mogą to być trudności z akceptacją siebie, swoich emocji, ale także traumy z dzieciństwa.

  • Do uzależnienia przyczyniają się także choroby psychiczne i zaburzenia osobowości.

  • Wczesne rozpoczęcie eksperymentowania z używkami jest także bardzo niebezpieczne.

  • Wpływ środowiska ma znaczenie, szczególnie osób nadużywających różnego rodzaju substancji psychoaktywnych.

  • Genetyka - gdy rodzice naużywali alkoholu, ale nie tylko. U poszczególnych osób mogą występować wrodzone skłonności do uzależnienia.

  • Kultura i strefa geograficzna - utarte schematy kulturowe np. opijanie imienin.

  • Dostępność używek.

Jeśli więc dojdzie do splotu czynników, które sprzyjają uzależnieniu istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że dotknięta nimi osoba nie będzie umiała się przeciwstawić uzależnieniu i w końcu mu ulegnie. Są to jedynie czynniki, które mogą sprzyjać alkoholizmowi czy narkomanii, ale jest także grupa objawów, która już bezwzględnie powinna skłonić do podjęcia leczenia i skierowania swoich kroków do poradni leczenia uzależnień.

Należą do nich m. in. następujące fakty w przypadku uzależnienia fizycznego:

  • wahania nastroju,

  • depresja,

  • drażliwość,

  • utraty pamięci,

  • bóle głowy,

  • drgawki,

  • nudności,

  • pocenie,

  • duszności,

  • wahania ciśnienia krwi.

Pozostałe objawy różnią się w zależności od konkretnego uzależnienia, ale można wśród nich wymienić te, które najczęściej się powtarzają:

  • zbyt częste sięganie po różnego rodzaju używki, które z czasem utrudniają codzienne funkcjonowanie np. absencja w pracy czy szkole, zapominanie o ważnych wydarzeniach, zaniedbywanie obowiązków, kłopoty finansowe i problemy z prawem,

  • odcinanie się od rodziny i znajomych - zanikanie więzi, apatia, brak uczuć, tłumienie ich, unikanie rozmowy.

  • stawianie konieczności napicia się alkoholu czy np. zażycia narkotyków ponad inne dobra - alkoholik nie musi zjeść posiłku, ale musi się napić,

  • popełnianie wciąż tych samych błędów np. notoryczna jazda pod wpływem niedozwolonych substancji,

  • nieudane próby odstawienia substancji uzależniającej,

  • przeznaczanie zbyt dużej ilości czasu na nałóg, w tym np. pozyskanie używki, ukrycie jej przed najbliższymi itp.,

  • podporządkowanie życia swojemu nałogowi, szukanie pretekstu do zażycia niedozwolonych substancji, usprawiedliwianie siebie po każdym odurzeniu,

  • utrata kontroli nad swoim życiem - w tym pojawiające się coraz częściej groźby i prośby ze strony najbliższego otoczenia dotyczące porzucenia nałogu.

Należy bezwzględnie leczyć uzależnienie, bo zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do rozwinięcia się przewlekłych chorób, poważnych konsekwencji, także śmierci.

Kontakt:
+(48) 530 940 354 Kuba Marcol
(+48) 574 271 441 Andrzej Górak
(+48) 515 268 322 Michał Świerczek
(+48) 18 544 72 47 Biuro
ul. Zaryte 25,
34-700 Rabka Zdrój
https://dezyderata.com/
biuro@dezyderata.com.pl

1Nauka o uzależnieniach - Od neurobiologii do skutecznych metod leczenia; Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Carlton K. Erickson; ISBN-13 978-83-235-2719-0, Rok wydania: 2020
2https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/uzaleznienia;3992023.html; https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/nalog;3945547.html
3Nauka o uzależnieniach - Od neurobiologii do skutecznych metod leczenia; Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Carlton K. Erickson; ISBN-13 978-83-235-2719-0, Rok wydania: 2020
4https://journals.viamedica.pl/psychiatria/article/view/29225/23983

Źródła:

Nauka o uzależnieniach - Od neurobiologii do skutecznych metod leczenia; Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Carlton K. Erickson; ISBN-13 978-83-235-2719-0, Rok wydania: 2020

Dopamina — aspekty patofizjologiczne i kliniczne Pathophysiological and clinical aspects of dopaminę; Włodzimierz Januszewicz, Mariola Pęczkowska , Katarzyna Michel-Rowicka, Aleksander Prejbisz, Andrzej Januszewicz; Klinika Nadciśnienia Tętniczego, Instytut Kardiologii, Warszawa; 2011 Via Medica, ISSN 1428–5851

https://www.gov.pl/web/wsse-lodz/uzaleznienia

https://journals.viamedica.pl/psychiatria/article/view/29225/23983

http://neuropsychologia.org/od-przyjemnosci-do-zniewolenia-rola-ukladu-nagrody

http://www.fpn.ipin.edu.pl/archiwum/2000/2/AiN_2-2000-02.pdf

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/uzaleznienia;3992023.html

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/nalog;3945547.html

Skontaktuj się z nami


    Dane kontaktowe