parallax background

Leczenie alkoholizmu

Prywatny Ośrodek Leczenia Alkoholizmu DEZYDERATA specjalizuje się w skutecznym leczeniu uzależnienia od alkoholu. Jesteśmy zespołem doświadczonych terapeutów i chcemy pomóc Ci przejąć kontrolę nad nałogiem poprzez profesjonalną terapię alkoholową. Ośrodek DEZYDERATA położony w Rabce-Zdroju, w otulinie Beskidu Wyspowego to miejsce, w którym otoczymy opieką i wyrozumiałością osobę uzależnioną by pomóc jej znów cieszyć się wolnością, spędzać czas w gronie najbliższych oraz realizować się na każdej płaszczyźnie. Poniżej przybliżamy problem choroby alkoholowej pisząc o tym czym jest uzależnienie od alkoholu, jakie są podstawowe fazy choroby alkoholowej, jakie stosujemy metody na leczenie uzależnienia oraz jak przebiega leczenie alkoholizmu w ośrodkach terapii uzależnieńprywatny ośrodek leczenia alkoholizmu Dezyderata

Leczenie alkoholizmu - wpływ nałogu na życie uzależnionej osoby

Uzależnienie od alkoholu jest poważnym problemem, które wpływa na wszystkie dziedziny życia chorego: karierę, zdolność do wywiązywania się z rozmaitych zobowiązań, zainteresowania i pasje, relacje z innymi, a także zdrowie (fizyczne i psychiczne). Niestety raz utraconej kontroli nad swoim życiem nie da się odzyskać na własną rękę. Jedynym sposobem na poprawę swojego funkcjonowania i danie sobie szansy na przyszłe szczęście jest profesjonalna terapia uzależnień alkoholowych, która pomaga zmienić destrukcyjne schematy myślenia i postępowania.

Leczenie alkoholizmu - objawy i fazy choroby alkoholowej

Nikt nie staje się alkoholikiem z dnia na dzień. To podstępna choroba, która rozwija się stopniowo, często przez długi czas pozostając niezauważalna nie tylko dla samego nałogowca, ale nawet dla jego otoczenia. Trudno wychwycić moment, w którym dotychczas kontrolowane picie staje się ryzykowne, a w dalszej perspektywie przeradza się w obsesję.

Zacznij terapię

Podstawowe objawy alkoholizmu

 • głód alkoholowy - silna potrzeba wypicia alkoholu;
 • częste picie alkoholu w większych ilościach;
 • sięganie po alkohol w sytuacjach zagrażających zdrowiu fizycznemu;
 • brak kontroli nad ilością wypijanego alkoholu oraz częstotliwością picia - przewlekłe nadużywanie;
 • zespół abstynencyjny - zespół cech fizjologicznych występujących przy ograniczonym lub przerywanym spożyciu alkoholu. Objawy zespołu abstynencyjnego to: drżenie mięśni, podwyższone ciśnienie krwi, nudności, wymioty, biegunka, bezsenność, rozszerzone źrenice, suchość błon śluzowych, zwiększone pocenie się, zaburzenia snu, pobudzenie, drażliwość, niepokój , alkoholizm, drgawki, omamy wzrokowe lub słuchowe, majaczenie, drżenie. Dotyczy to również przypadków, w których pacjent używa alkoholu lub innych substancji, np. narkotyków, w celu złagodzenia tych objawów lub zapobieżenia ich wystąpieniu;
 • zwiększenie tolerancji na alkohol - u osoby uzależnionej obserwuje się większą tolerancję na alkohol;
 • sięganie po alkohol pomimo wiedzy o wysoce szkodliwych skutkach jego spożywania i wyraźnych dowodów naukowych;
 • życie skoncentrowane wokół alkoholu: coraz większe zaniedbywanie alternatywnych źródeł przyjemności lub hobby, wydłużanie czasu spożywania alkoholu lub bagatelizowanie jego konsekwencji;
Ośrodek leczenia alkoholizmu Dezyderata

Fazy alkoholizmu

Wyróżniamy cztery fazy uzależnienia: faza wstępna (prealkoholowa), faza ostrzegawcza, faza krytyczna i faza chroniczna (przewlekła). Choroba alkoholowa jest uzależnieniem postępującym miesiącami, a nawet latami. Wraz z każdą fazą uzależnienia, objawy choroby przybierają na sile. Alkoholizm to proces początkowo niedostrzegalny dla samego alkoholika i jego rodziny, jednak rozwój uzależnienia od alkoholu sprawia, że po pewnym czasie kontakt z osobą uzależnioną jest coraz trudniejszy. Również sam pacjent zaczyna coraz mocniej odczuwać skutki picia alkoholu. Picie osoby uzależnionej wymyka się spod kontroli. Sięganie po alkohol w godzinach pracy prowadzi do problemów w środowisku zawodowym. Cierpi także życie rodzinne chorego. Jedynym sposobem, aby pomóc alkoholikowi jest poznanie przyczyn alkoholizmu oraz zapisanie go do ośrodka terapii uzależnień. W przypadku gdy bliski nie chce podjąć leczenia należy skierować go na przymusowy odwyk. Należy mieć świadomość, że trudno jest nakłonić na terapię behawioralno poznawczą osobę, która nie zdaje sobie sprawy o swoim problemie.

Prywatny ośrodek terapii uzależnień Dezyderata - leczymy alkoholizm

Alkoholizm - niewinne początki

Wbrew stereotypom osoba uzależniona od substancji psychoaktywnej często zupełnie nie wyróżnia się na tle innych. W początkowej fazie jest w stanie dobrze wyglądać, wywiązywać się ze swoich obowiązków oraz podtrzymywać związki z przyjaciółmi i rodziną. Pierwszą rzeczą, jaka zaczyna ulegać zmianie w miarę rozwoju nałogu, jest sam stosunek do alkoholu. Chory używa go, by zmieniać swoje samopoczucie i stany emocjonalne. Przy jego pomocy dodaje sobie odwagi, przepędza smutek i złość, walczy ze stresem i łagodzi frustrację. Zaczyna pić w samotności, choć wcześniej tego nie robił. Staje się rozdrażniony, kiedy nie ma dostępu do środka odurzającego lub bliscy proszą go o jego ograniczenie. Podczas różnego rodzaju spotkań towarzyskich i przyjęć aktywnie narzuca jak najszybsze tempo picia następujących po sobie „kolejek”. Na dodatek aby osiągnąć podobny stopień upojenia, musi spożywać coraz większe ilości alkoholu, co oznacza, że zwiększa się jego tolerancja na tę substancję. Wszystkie te symptomy można traktować jak sygnały ostrzegawcze, świadczące o tym, że dana osoba traci kontrolę nad swoim piciem i jest na najlepszej drodze do rozwinięcia zależności psychicznej i fizycznej.

Głód alkoholowy

Alkoholizm - utrata kontroli nad piciem

W dalszych fazach choroby pacjent kompletnie przestaje kontrolować ilości spożywanego przez siebie alkoholu. Sięga po niego nawet wtedy, kiedy wie, że nie powinien tego robić, np. przed ważnym egzaminem, rozmową kwalifikacyjną lub prezentacją w pracy, kiedy przyjmuje leki, a także przed prowadzeniem pojazdu. Jego codzienność zaczyna być podporządkowana potrzebie picia, zaś dotychczasowe pasje i zainteresowania, relacje rodzinne oraz obowiązki są zaniedbywane. Alkoholik zaczyna też doświadczać objawów głodu alkoholowego (do których należą niepokój, lęk, natrętne myśli o piciu, zaburzenia koncentracji, labilność nastrojów, osłabienie, kołatanie serca, problemy ze snem, osłabienie apetytu czy nadmierna potliwość) oraz zespołu abstynencyjnego (obejmującego m.in. drżenie kończyn, skoki ciśnienia, nudności, wymioty, zimne poty i silne pogorszenie nastroju). Mimo że z biegiem czasu pojawiają się coraz poważniejsze, negatywne konsekwencje tego stanu rzeczy, chory wciąż pije i nie jest w stanie samodzielnie przestać (choć może podejmować próby czasowej abstynencji, by udowodnić sobie, że panuje nad sytuacją).

Ośrodek leczenia uzależnienia od alkoholu

Leczenie alkoholizmu - początki

Gdy zdiagnozujemy problem pojawia się pytanie "leczenie alkoholizmu - jak zacząć?". Odpowiedź nie jest prosta. Pierwszym krokiem w walce z alkoholizmem jest dostrzeżenie istnienia problemu oraz motywacja do zmiany. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, ponieważ nasza kultura nie tylko przyzwyczaja nas do picia w wielu sytuacjach, ale wręcz je promuje. Chyba każdy z nas choć raz w życiu słyszał, że podczas określonych uroczystości po prostu „wypada” wznieść kilka toastów. Alkohol zwyczajowo spożywany jest w wielu różnych sytuacjach. Nic dziwnego, że często zdarza nam się mylić kompulsywne i ryzykowne zachowania z tymi jeszcze mieszczącymi się w normie.

Zacznij terapię

Czytaj: Jak rozpocząć leczenie alkoholizmu – od czego zacząć?

Terapia alkoholowa - świadomość choroby

Jednym z charakterystycznych objawów nałogu jest brak świadomości swojego uzależnienia oraz bagatelizowanie jego skali. Tzw. mechanizm iluzji i zaprzeczania prowadzi do tego, że alkoholicy żyją w świecie fantazji, wmawiając zarówno innym, jak i samym sobie, że całkowicie panują nad swoimi decyzjami i zachowaniem. W skrajnych przypadkach nawet pacjenci na bardzo zaawansowanym etapie choroby, doświadczający całkowitej destrukcji różnych dziedzin życia oraz poważnych dolegliwości somatycznych utrzymują, że mają kontrolę nad swoim piciem i przestaliby to robić, gdyby tylko chcieli.

Zadzwoń: +(48) 574 271 441

Jak przekonać alkoholika do leczenia?

Jak przekonać alkoholika do leczenia? Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że nie jesteśmy odpowiedzialni za jego życie i zdrowie. Terapia uzależnień polega przede wszystkim na własnym wysiłku i pracy ze swoimi ograniczeniami, więc jej skuteczność zależy od wewnętrznej motywacji. Warto mobilizować bliskie osoby do zmian, jednak nie można ich do niczego zmuszać. Najprostszą i najskuteczniejszą metodą jest szczera, spokojna rozmowa. Należy ją przeprowadzić wtedy, gdy alkoholik jest trzeźwy. Z pewnością nie można jej sprowadzić do zwykłej, rodzinnej awantury. Zamiast unosić się emocjami, generalizować („ty zawsze…”, „ty nigdy…”) czy robić wyrzuty, najlepiej trzymać się faktów i mówić tylko o tym, czego byliśmy świadkami osobiście. Bardzo dobrze sprawdza się też tzw. interwencja kryzysowa, czyli spotkanie z kilkoma osobami z otoczenia chorego, które wspólnymi siłami starają się uświadomić mu jego problem.

Czytaj więcej

Skuteczne leczenie alkoholizmu zaczyna się od diagnozy

Kolejnym krokiem powinna być profesjonalna diagnoza. Wybrany specjalista przeprowadza obszerny wywiad oraz testy psychologiczne, na podstawie których ocenia skalę zaburzenia, z jakim zmaga się pacjent. Dzięki tej wiedzy może dobrać odpowiednie oddziaływania terapeutyczne i zaproponować spójny plan leczenia.

Terapia alkoholowa - wybór ośrodka leczenia uzależnień

Bardzo istotną kwestią jest także wybór konkretnej placówki medycznej oraz formy terapii alkoholowej. Do wyboru mamy model zamknięty lub ambulatoryjny, czyli spotkania, na które pacjent przychodzi z domu. Z pewnością lepszy i efektywniejszy jest ten pierwszy, czyli całodobowy pobyt w ośrodku terapii uzależnień. Tego typu miejsca pozwalają całkowicie wyrwać się z dotychczasowego środowiska (które kojarzy się z piciem) i w pełni poświęcić procesowi zdrowienia. Ponadto zapewniają codzienne, wielogodzinne oddziaływania obejmujące różne metody, co przekłada się na szybciej zauważalne efekty.

Leczenie alkoholizmu - NFZ czy prywatnie?

Podobnie jak w przypadku wielu innych schorzeń, wiele osób z pewnością zastanawia się nad tym, jaką formę leczenia wybrać: na NFZ czy płatną? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i zależy m.in. od sytuacji materialnej oraz etapu zaawansowania choroby.

Bezpłatne leczenie alkoholizmu na NFZ

W Polsce bezpłatnie możemy skorzystać z terapii ambulatoryjnej, na oddziale dziennym lub stacjonarnej. W przypadku poradni pacjent nie potrzebuje skierowania od lekarza rodzinnego, natomiast pobyt w ośrodku stacjonarnym już go wymaga. Takie skierowanie jest ważne przez 14 dni od wystawienia, chyba że w danym czasie brakuje wolnych miejsc w placówce – wówczas jest ono przedłużane. Warto podkreślić, iż w czasie przyjęcia na oddział alkoholik musi być całkowicie trzeźwy, co prawdopodobnie wykluczy wiele osób niebędących w stanie samodzielnie poradzić sobie z symptomami zespołu abstynencyjnego.

Zaletą leczenia na NFZ z pewnością jest fakt, iż jest dostępne także dla osób o niskim statusie materialnym. Niestety ma ono również dość poważne wady, do których należy niska dostępność miejsc, długi czas oczekiwania i nie zawsze najwyższy standard. Nie ma wątpliwości, że pobyt w bezpłatnym ośrodku jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż zaniechanie leczenia lub próby trzeźwienia na własną rękę, jednak osoby, które mogą sobie pozwolić na wybór prywatnego leczenia, z pewnością mogą sobie w ten sposób zapewnić bez porównania większy komfort.

Leczenie alkoholizmu w prywatnym ośrodku odwykowym

Prywatne placówki pomagające alkoholikom nie wymagają wcześniejszej wizyty u internisty, zaś miejsca nierzadko są dostępne „od ręki”, co pozwala na skorzystanie z pomocy niezwłocznie po podjęciu decyzji o terapii (warto pamiętać, że chory może zmienić zdanie, przez co kluczowe jest szybkie podjęcie zdecydowanych kroków w kierunku poszukiwania profesjonalnego wsparcia). Niektóre tego typu miejsca wyróżniają się nietypową, atrakcyjną lokalizacją, zapewniającą dyskrecję, wyrwanie się z codziennego środowiska oraz kojący kontakt z naturą. Do ich walorów często należą też szerszy zakres oddziaływań terapeutycznych, kameralna atmosfera, ogromny komfort (do dyspozycji gości nierzadko pozostają nawet pojedyncze pokoje z telewizorami), dostęp do zajęć sportowych i artystycznych (które mogą być bardzo pomocne przy poszukiwaniu alternatywnych do picia sposobów spędzania wolnego czasu) i najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Zacznij terapię

Jak przebiega terapia alkoholowa?

Terapia uzależnień to niezwykle skomplikowane i złożone zagadnienie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że do każdej uzależnionej osoby należy podchodzić nieco inaczej – rozumiemy, iż odwiedzający nas chorzy mają różne doświadczenia życiowe i różną świadomość swojego stanu. Terapia w ośrodku Dezyderata zawsze jest dostosowana do indywidualnych problemów pacjenta.

Na etapie wstępnym i podstawowym terapia powinna trwać nie krócej niż 6, ale nie dłużej niż 8 tygodni. O tym jak długi powinien być pobyt w naszym ośrodku decyduje diagnoza nozologiczna, psychiatryczna, psychologiczna i problemowa.

PROGRAM TERAPII DZIELI SIĘ NA 2 ETAPY:

Etap wstępny
Cele:

 • zapoznanie się z uczestnikami grupy terapeutycznej, nawiązanie kontaktu z terapeutą prowadzącym;
 • poznanie zasad pracy w grupie terapeutycznej;
 • poznanie zasad "dobrej komunikacji" - udzielania i przyjmowania informacji zwrotnych;
 • rozpoznanie własnej motywacji do leczenia i podejmowania zmian;
 • zdobywanie wiedzy na temat uzależnienia od alkoholu;
 • rozpoznawanie i rozumienie własnego uzależnienia oraz stopnia jego zaawansowania (autodiagnoza);
 • wstępne rozpoznanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do wspierania wczesnej abstynencji;

Etap podstawowy
Cele:

 • ugruntowanie wiedzy na temat uzależnienia od alkoholu i innych substancji zmieniających świadomość;
 • rozpoznanie działania psychologicznych mechanizmów uzależnienia;
 • rozpoznanie problemów życiowych i ich związku z piciem we wszystkich obszarach funkcjonowania;
 • uczenie się rozpoznawania i nazywania stanów emocjonalnych – uczuć;
 • uczenie się konstruktywnego radzenia sobie z własnymi uczuciami;
 • uczenie się rozpoznawania własnych umiejętności, możliwości, potrzeb i celów;
 • zwiększenie  umiejętności interpersonalnych;
 • uczenie się rozpoznawania swojego świata wartości;
 • budowanie poczucia własnej wartości – akceptacji siebie;
 • budowanie oparcia w sobie i odpowiedzialności za siebie;
 • zdobywanie wiedzy na temat nawrotów choroby;
 • uczenie się radzenia sobie z nawrotami choroby;
 • uczenie się konstruktywnych sposobów odmawiania picia;
 • poznawanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych w życiu codziennym

Terapię uzależnień uzupełnia cały szereg dodatkowych warsztatów jak i spacery, wycieczki górskie, szereg ćwiczeń gimnastyczno-relaksacyjnych, biofeedback, wycieczki rowerowe i inne aktywności fizyczne, aranżowane w zależności od warunków atmosferycznych, pór roku.

Niezwykle ważnym elementem terapii jest praca indywidualna z pacjentem podczas jego pobytu w ośrodku. Każdy pacjent ma przydzielonego osobistego terapeutę, który w trakcie jego pobytu w ośrodku prowadzi z nim sesje indywidualne, wspiera go, motywuje, omawia różne newralgiczne wydarzenia z życia pacjenta, których ten nie chce przedstawić przed grupą terapeutyczną. Często też po zakończeniu terapii stacjonarnej pacjent pozostaje w kontakcie ze swoim terapeutą i zawsze może liczyć na jego pomoc i wsparcie w wypadku kryzysu lub nawrotu choroby alkoholowej oraz kontynuowanie terapii poza ośrodkiem. Jest to możliwe zarówno w sesjach indywidualnych jak i sesjach odbywanych za pomocą komunikatorów (szczególnie dotyczy to pacjentów, którzy mieszkają daleko od ośrodka stacjonarnego).

Zapewniamy transport dla pacjentów z Krakowa, Tarnowa, Zakopanego czy Katowic.

Sprawdź również: wczasy odwykowe dla alkoholików

Skontaktuj się z nami


  Dane kontaktowe