Picie alkoholu towarzyszy wielu okazjom i często nie wzbudza żadnych podejrzeń. Kiedy zatem spożywanie alkoholu staje się uzależnieniem? Zobacz, jak przebiega choroba alkoholowa i jak wygląda jej leczenie.
W skrócie:
Objawy Zespołu Uzależnienia Alkoholowego opisane są w 10. edycji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, Urazów i Przyczyn Zgonów (ICD10). W zasadzie kiedy osoba mająca problem z uzależnieniem alkoholowym podejdzie szczerze do opisanych tam objawów i zdobędzie się na absolutną szczerość wobec siebie, może nawet samodzielnie postawić sobie wstępną diagnozę. Aby uznać swoją chorobę, trzeba odpowiedzieć pozytywnie na co najmniej trzy objawy z listy sześciu tam zawartych, które wystąpiły u nadmiernie pijącego w okresie przynajmniej jednego miesiąca lub w ciągu ostatniego roku w kilkakrotnych okresach krótszych niż miesiąc.
Choroba alkoholowa to przede wszystkim:
Choroba alkoholowa to także utrata kontroli nad swoim życiem, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia popędu seksualnego, zaburzenia psychiczne i fizyczne, zaburzenia czucia, nadmierne pocenie, stłuszczenie wątroby, wysuszenie śluzówek czy choroba wrzodowa.
Czy z uzależnienia od alkoholu można się wyleczyć? Na czym polega leczenie? Z choroby alkoholowej można się wyleczyć, czyli wrócić do absolutnej trzeźwości. Jednak wszelkie przymusowe formy leczenia są na ogół nieskuteczne. Podstawowym krokiem, od którego leczenie jest możliwe, pozostaje uznanie przez pijącego swego uzależnienia. Leczenie jest prowadzone w poradniach, oddziałach i zakładach odwykowych. Można także je podjąć w prywatnych centrach terapii uzależnień.
Leczenie choroby alkoholowej może przybierać różne formy. Może być prowadzone w systemie ambulatoryjnym (wizyty pacjenta w poradniach na kilka godzin w niektóre dni tygodnia). Jest to jednak możliwe tylko wtedy, kiedy osoba uzależniona będzie umieć utrzymywać trwałą abstynencję w okresach poza przebywaniem na sesjach terapeutycznych w poradni.
Jeśli jednak pacjent nie jest w stanie utrzymywać trwałej abstynencji w okresach między spotkaniami, pozostaje rozważenie podjęcia terapii w formie stacjonarnej. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień to dobre miejsce na leczenie choroby alkoholowej. Skontaktuj się z nami, jeśli go potrzebujesz. Uwolnij się od uzależnienia od alkoholu!
Terapia podstawowa stacjonarna uzależnienia alkoholowego trwa na ogół od czterech do ośmiu tygodni. Forma stacjonarna terapii ma wiele zalet, m.in. pacjent przez ten czas przebywa non stop w ośrodku i może poświęcić się tylko pracy nad sobą. Jest również jakby pod kloszem i łatwiej mu utrzymać stałą abstynencję w tym okresie. To daje szansę startu w dalszą terapię po wyjściu z ośrodka.
Najczęściej uznaje się osobę uzależnioną za zaleczoną (nie istnieje coś takiego jak całkowite wyleczenie z choroby alkoholowej), kiedy w sposób trwały i systematyczny utrzymuje swoją abstynencję przez okres dwóch lat, choć biegli sądowi i eksperci terapii uzależnień uważają, że kiedy u pacjenta nie wystąpił żaden z sześciu objawów uzależnienia według ICD10 w trakcie pierwszego roku, może zostać on uznany za osobę zaleczoną.
Niemożliwe natomiast jest odzyskanie kontroli nad ilością i częstotliwością wypijanego alkoholu, czyli potrzebne jest trwałe utrzymywanie abstynencji i praca nad własną trzeźwością, czy to poprzez terapię pogłębioną czy też udział w grupach samopomocowych Wspólnoty Anonimowych Alkoholików. Jakiekolwiek przerwanie trwałej abstynencji, nawet po wielu latach, skutkować jednak może powrotem do aktywnego uzależnienia i rozpoczęcia picia od momentu, w którym zostało ono przerwane.