parallax background

Detoks narkotykowy - odtrucie narkotykowe

Narkomania to bardzo ciężka i wyniszczająca choroba, która często prowadzi do trwałego uszkodzenia zdrowia. Dlatego właśnie tak ważne jest to, by pacjent jak najszybciej zdał sobie sprawę z istnienia swojego problemu, odstawił przyjmowane substancje psychoaktywne oraz zgłosił się na profesjonalne leczenie. Najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem na osiągnięcie trzeźwości jest profesjonalny detoks narkotykowy w ośrodku leczenia uzależnień. Co warto wiedzieć o tej procedurze?

Detoks narkotykowy i odtruwanie organizmu. Od czego zacząć?

Długotrwałe odurzanie się nielegalnymi substancjami ma ogromny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Narkotyki nie tylko uzależniają, ale również uszkadzają narządy i zaburzają równowagę w całym ciele. Detoksykacja ma zaś na celu przerwanie ciągu narkotykowego oraz uregulowanie procesów biochemicznych decydujących o zdrowiu i samopoczuciu pacjenta. W efekcie prowadzi do osłabienia głodu narkotykowego oraz złagodzenia jego nieprzyjemnych symptomów. To bardzo ważne, gdyż w stanie odurzenia chory nie może świadomie kontrolować swoich zachowań i decyzji, a także nie jest gotowy na uczestniczenie we właściwych oddziaływaniach terapeutycznych mających miejsce na dalszych etapach leczenia.

Trudny okres następujący po odstawieniu substancji odurzających

W zależności od typu przyjmowanych środków psychoaktywnych, w przebiegu syndromu odstawiennego mogą wystąpić rozmaite objawy, np. rozdrażnienie, bezsenność, wzmożona potliwość, dreszcze, bóle głowy, brzucha, uczucie osłabienia, bóle mięśni i stawów, skoki ciśnienia, wymioty, swędzenie skóry, zaburzenia apetytu, stany depresyjne lub lękowe czy nerwowość. Niektóre mogą być wręcz niebezpieczne dla zdrowia i życia, dlatego tak ważne jest ich świadome niwelowanie oraz prawidłowy przebieg odstawiania substancji psychoaktywnej.

Od czego zacząć drogę do zdrowienia i trwałej trzeźwości? Pierwszym etapem jest zwykle wzbudzenie motywacji do poszukiwania pomocy. Proces ten bywa niełatwy, ponieważ do objawów nałogu należą brak świadomości jego istnienia, negowanie związanych z nim faktów, usprawiedliwianie i bagatelizowanie swojego postępowania. Wielu chorych latami zaprzecza, jakoby stracili kontrolę nad swoim życiem oraz ignoruje szkody spowodowane nałogiem. Nierzadko w celu zmotywowania ich do pracy nad sobą należy przeprowadzić tzw. interwencję kryzysową, podczas której kilka osób z najbliższego otoczenia narkomana przedstawi mu kilka sytuacji wskazujących na istnienie poważnego problemu, który może być rozwiązany jedynie poprzez profesjonalną terapię.

Zacznij terapię

Co to jest detoks narkotykowy?

Detoks narkotykowy nie jest tożsamy z leczeniem uzależnienia od narkotyków, jednak stanowi niezbędny wstęp do dalszych oddziaływań. W jego przebiegu pacjent odstawia środek odurzający i stopniowo pozbywa się toksyn nagromadzonych w organizmie. Spadek stężenia substancji we krwi prowadzi do przykrych objawów zespołu abstynencyjnego, które w niektórych przypadkach mogą być wręcz niebezpieczne. Z tego powodu warto, by chory przebywał pod kontrolą lekarzy, którzy zapewnią mu możliwie jak największy komfort, zadbają o jego nawodnienie, a także podadzą mu niezbędne substancje, takie jak elektrolity, witaminy czy minerały. W niektórych przypadkach może nastąpić też konieczność zaaplikowania środków farmakologicznych, czyli leków uspokajających, regulujących ciśnienie, przeciwgorączkowych, przeciwbólowych, nasennych lub łagodzących głód narkotykowy.

Na czym polega detoks od substancji psychoaktywnych?

Dopiero po odtruciu organizmu i pozbyciu się resztek toksyn powstałych w wyniku metabolizowania narkotyków można przejść do właściwej części zdrowienia. Oddziaływania terapeutyczne w ośrodkach dzielą się na dwie formy: grupową i indywidualną. W czasie tej pierwszej pacjenci nawiązują nowe relacje, uczą się pielęgnowania związków międzyludzkich, przechodzą trening asertywności oraz mogą czerpać niezbędne wsparcie, nadzieję oraz inspirację z pozytywnych historii pozostałych chorych. Z kolei terapia indywidualna służy znalezieniu podejścia specyficznego dla danej osoby, daje przestrzeń do przepracowania bardzo intymnych emocji i przeżyć oraz pozwala na poruszanie delikatnych, osobistych tematów. Niezwykle istotną częścią całego procesu jest także zdobycie wiedzy o narkotykach i ich działaniu na ludzkie ciało oraz poznanie informacji o tym, na czym dokładnie polegają poszczególne etapy leczenia.

Ile trwa detoks narkotykowy?

Czas trwania detoksu może się różnić w zależności od stanu zdrowia danej osoby, rodzaju środka, od jakiego jest uzależniona oraz stopnia zatrucia organizmu. Decyzję o tym, jak powinna wyglądać detoksykacja oraz ile będzie trwała, powinien podjąć lekarz, opierając się na obszernym wywiadzie i wynikach badań chorego. Przyjmuje się, że przeciętna procedura tego typu powinna zająć ok. 7-10 dni.

W tym czasie warto stopniowo redukować przyjmowane dawki narkotyku, by nie doprowadzić do szoku i niebezpiecznych zmian w stanie zdrowia danej osoby. Natomiast pozostała część terapii trwa znacznie dłużej. Na ogół jest to co najmniej kilka tygodni, jednak specjalista w porozumieniu z pacjentem może ją dowolnie wydłużać, nawet do kilku miesięcy. Nierzadko zdarza się, że trzeźwy narkoman po opuszczeniu ośrodka decyduje się na terapię pogłębioną, np. w formie dodatkowych spotkań z psychologiem lub udział w grupie wsparcia. Należy przy tym pamiętać, że wszystko odbywa się za zgodą chorego – nikt nie ma prawa zmusić go do udziału w leczeniu lub przetrzymywać w placówce zamkniętej na siłę. Kluczem do sukcesu terapeutycznego jest przecież jego wewnętrzna motywacja do pracy nad sobą, swoimi przekonaniami, emocjami oraz schematami postępowania w rozmaitych sytuacjach.

Detoks narkotykowy cena - ile to kosztuje?

Cena detoksu w profesjonalnym ośrodku oraz łączny koszt całego leczenia także zależą od wielu czynników i trudno ustalić ich przeciętną wysokość. Wśród istotnych kwestii wpływających na tę sumę można wymienić m.in. przeprowadzone badania, zastosowane leki, zakres opieki medycznej oraz czas trwania oddziaływań.

Podczas wyboru placówki należy brać pod uwagę również warunki, w jakich odbywa się leczenie. Tanie opcje często nie są zadowalające pod względem doboru miejsca, wielkości sypialni czy udogodnień udostępnianych pacjentom. Nasz ośrodek wyróżnia się przepięknym, zielonym terenem, kojącym widokiem z okien, bardzo komfortowymi, 1- lub 2-osobowymi pokojami z prywatnymi łazienkami, dostępem do sali telewizyjnej, biblioteki, ogrodu i tarasu oraz pełnym wyżywieniem na wysokim poziomie. Niezwykle istotna jest lokalizacja placówki – ważne, by była położona na uboczu, z dala od codziennego środowiska osoby uzależnionej.

Dzięki temu chory nie jest narażony na bliskość osób, z którymi zażywał narkotyki oraz miejsc, które kojarzą mu się z tą czynnością. Może w pełni oderwać się od codzienności i związanych z nią problemów, a tym samym całkowicie skoncentrować się na pracy nad własnym rozwojem.

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień - jak wygląda detoks narkotykowy?

Niektórzy mogą zastanawiać się, po co odbywać detoksykację w profesjonalnym ośrodku, skoro można odstawić narkotyki jeszcze w domu i zgłosić się na leczenie już po odtruciu organizmu. Tymczasem opieka specjalistów jest kluczowym elementem gwarantującym nie tylko skuteczność i relatywny komfort, ale również bezpieczeństwo tego procesu. Zwłaszcza w przypadku silnych substancji odurzających trudno jest przewidzieć objawy abstynencyjne, które się pojawią oraz ich nasilenie. Dzięki obecności lekarzy i ciągłym obserwowaniu stanu zdrowia pacjenta możemy mieć pewność, że w razie potrzeby niezwłocznie otrzymamy odpowiednio dobrane leki (leki przeciwbólowe, uspakajające czy nasenne). Personel medyczny ma również kompetencje, by decydować o tym, w jakim tempie należy odstawić narkotyki oraz skutecznie dba o nawodnienie i uzupełnienie składników odżywczych, których brakuje konkretnemu choremu.

Objawy zespołu abstynencyjnego

Nie należy również zapominać o nietypowych zachowaniach pacjentów, które pojawiają się po odstawieniu substancji odurzających. Niektórzy chorzy doświadczają wówczas czasowych omamów, halucynacji, urojeń, stanów lękowych lub napadów agresji, w czasie których mogą stanowić niebezpieczeństwo zarówno dla siebie, jak i dla innych. Podobnie wyglądają objawy głodu narkotykowego. Detoks w domu może się więc okazać ryzykowny, a na dodatek mniej skuteczny, gdyż w znajomym otoczeniu łatwiej ulec pokusie, by zniwelować nieprzyjemne dolegliwości przy pomocy dawki narkotyku. W ośrodku nie ma do niego dostępu, a psychologowie i terapeuci nieustannie służą wsparciem i motywacją do dalszego wysiłku. Z pewnością warto go podjąć, gdyż jest on pierwszym, niezwykle ważnym krokiem do zdrowia i lepszego życia.

Objawy odstawienia amfetaminy

Odstawienie amfetaminy może spowodować szereg różnych objawów zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Typowe symptomy obejmują zmęczenie, senność, depresję, niepokój, drażliwość, zaburzenia snu, myśli samobójcze, zwiększony apetyt, brak energii oraz bóle ciała. Osoby odstawiające amfetaminę mogą potrzebować profesjonalnego wsparcia medycznego i psychologicznego, aby przejść przez ten trudny proces.

Objawy odstawienia marihuany

Objawy odstawienia marihuany mogą objawiać się różnymi zmianami psychicznymi, takimi jak wahania nastroju, drażliwość lub depresja. Niektórzy mogą doświadczać trudności ze snem, jak bezsenność lub intensywne sny. Często występuje także zmniejszony apetyt, co może prowadzić do utraty wagi lub braku chęci spożywania posiłków. U niektórych osób mogą pojawić się także objawy fizyczne, takie jak bóle głowy czy nudności. Istotne jest uzyskanie wsparcia medycznego i psychologicznego podczas procesu odstawienia marihuany, aby pomóc w przezwyciężeniu tych objawów.

Odtrucie narkotykowe - co potem?

Proces detoksykacji w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień Dezyderata to pierwszy etap w wychodzeniu z nałogu. Leczenie narkomanii polega nie tylko na odstawieniu narkotyków - wymaga dalszego leczenia. Podczas terapii uzależnień w naszym ośrodku chory zaczyna rozumieć, że nie potrzebuje narkotyków i zaczyna odzyskiwać kontrolę nad swoim życiem.

Jeśli i Ty chcesz odzyskać kontrolę, zgłoś się do nas! Pomagamy także rodzinom osób uzależnionych - udzialamy wsparcia i pomagamy przekonać osoby uzależnione do leczenia.

Detoks narkotykowy w nowej filii Ośrodka Dezyderata

Odtruwanie organizmu od substancji psychoaktywnych przeprowadzamy w nowej filii ośrodka Dezyderata w Podwliku (wcześniej ośrodek Kawołecek Rajicku). Detoksykacja narkotykowa to pierwszy krok i przygotowanie do dalszej terapii. Nie czekaj, skontaktuj się z nami!

Zacznij terapię

Skontaktuj się z nami


    Dane kontaktowe