Jesteś gotowy dowiedzieć się więcej o głodzie alkoholowym i jak sobie z nim radzić? Ten artykuł przedstawia pełen obraz głodu alkoholowego, objawy i sygnały ostrzegawcze, jakie skutki może mieć dla zdrowia oraz skuteczne strategie radzenia sobie z tym problemem. Dowiedz się, jak zmiana stylu życia, wsparcie terapeutyczne oraz techniki relaksacyjne i medytacja mogą pomóc Ci pokonać głód alkoholowy. Przeczytaj dalej, aby zdobyć wartościowe informacje, które pomogą Ci zrozumieć i skutecznie zarządzać tym wyzwaniem.
W skrócie:
Głód alkoholowy (przymus picia) jest to silna, nieodparta chęć, potrzeba wypicia alkoholu – poczucie, że „muszę się napić”, „jak się nie napiję, to zwariuję”. Jej źródłem może być stres, cierpienie, przykre stany emocjonalne, a także kontakt z sytuacjami, miejscami, okolicznościami rzeczami, kojarzonymi z alkoholem. Głód także może wywoływać użycie niewielkiej ilość alkoholu lub innych środków psychoaktywnych. W emocjach głodowi najczęściej towarzyszą: napięcie, lęk, niepokój, rozdrażnienie, złość. W głowie pojawia się także obsesyjne myślenie o alkoholu – a zwłaszcza o uldze jaką przyniosłoby, napicie się, zażycie.
Głód alkoholowy objawy, symptomy głodu alkoholowego:
Objawy w sferze fizycznej:
Objawy głodu alkoholowego w sferze myśli:
Objawy w sferze emocjonalnej:
Objawy w sferze zachowania:
Głód alkoholu często wywoływany jest przez tak zwane wyzwalacze zewnętrzne i wewnętrzne.
Są to pewnego rodzaju alergeny, które mogą wywołać głód alkoholu, powtarzające się sytuacje związane z piciem, takie jak: picie w domu z przyjaciółmi, picie na imprezach sportowych (stadion), w barach, klubach, podczas wyjazdów za miasto, przed randką, przed pracą, w dzień wypłaty, gdy posiadasz sporą gotówkę, na melinie, prowadząc samochód, po obiedzie, wieczorem.
Wyzwalacze wewnętrzne mogące wywołać głód alkoholowy to:
poczucie obcości, podekscytowanie, nadmierna pewność siebie, emocjonalny ból, poczucie winy, frustracja, poczucie szczęścia, irytacja, samotność, smutek, lęk, strach, nerwowość, zazdrość, niepokój, zmieszanie, napięcie wewnętrzne, złość, poczucie opuszczenia czy jakieś zmartwienie.
Przy tego typu wyzwalaczach wewnętrznych i zewnętrznych może pojawić się najsilniejszy głód alkoholowy.
Skutkami spożywania alkoholu jest uzależnienie psychiczne a z czasem fizyczne organizmu. Kiedy alkoholu w życiu człowieka jest za dużo, z czasem organizm aby przetrwać dostosowuje swój metabolizm do jego rozkładu. Od tego momentu osoba uzależniona zaczyna odczuwać regularną potrzebę picia, alkohol staje się jakby jej nowym pożywieniem. Osoba uzależniona zaczyna również odczuwać psychiczny przymus przyjmowania alkoholu, którego wypicie łagodzi przykre stany emocjonalne. Zachowanie alkoholika staje się często wtedy nieprzewidywalne, a objawy zespołu abstynencyjnego są na tyle dolegliwe, że z czasem pomaga na nie tylko klin (pewna dawka alkoholu wypita na tzw. kacu). Skutkiem choroby alkoholowej są również przykre objawy fizyczne, które też prowokują głód alkoholowy.
Podjęcie decyzji o spożyciu alkoholu jako reakcji na głód może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych i społecznych. Alkohol nie tylko nie łagodzi głodu fizycznego, ale może również prowadzić do uzależnienia i negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne. Jeśli używasz alkoholu jako sposobu radzenia sobie z głodem, zastanów się nad alternatywnymi strategiami, które będą bardziej korzystne dla Twojego ciała i umysłu.
Głód alkoholowy może być wynikiem wielu czynników, zarówno fizjologicznych, jak i psychologicznych. Oto kilka z nich:
Radzenie sobie z głodem alkoholowym może być trudnym wyzwaniem, ale istnieją skuteczne strategie, które mogą pomóc w przeciwdziałaniu temu problemowi.
Osoba na głodzie alkoholowym winna zadbać o unikanie sytuacji gdzie będzie pojawiał się alkohol. Głód alkoholowy powstaje często nawet poprzez oglądanie reklam alkoholu, co może budzić silne pragnienie, łaknienie alkoholowe. Głód alkoholowy występuje czasem poprzez przebywanie osoby uzależnionej w pomieszczeniach gdzie unosi się mocny zapach alkoholu, takich jak kluby, puby, restauracje, piwiarnie, winiarnie, itp. Dlatego osoby uzależnione winny unikać takich miejsc.
Zyskaj kontrolę nad swoim życiem już dziś! Rozpocznij swoją drogę do wolności od uzależnień. Nie czekaj, zacznij zmianę teraz!
W trakcie terapii pacjent otrzymuje pełną informację zarówno o objawach głodu alkoholowego, jak i o sposobach radzenia sobie z wyzwalaczami wewnętrznymi i zewnętrznymi. W ramach terapii pacjenci opracowują też własne strategie radzenia sobie z głodem alkoholowym sprzyjające utrzymaniu abstynencji. W początkowym okresie leczenia utrzymanie abstynencji jest bowiem kluczową sprawą. W jej utrzymaniu pomaga również udział w grupach wsparcia dla trzeźwiejących uzależnionych, takich jak Wspólnota Anonimowych Alkoholików.
Praca nad radzeniem sobie z głodem często wymaga wsparcia terapeuty leczenia uzależnień.
Jednym ze skutecznych narzędzi monitorowania poziomu głodu alkoholowego jest dzienniczek głodu. Dzienniczek głodu to arkusz najczęściej spotykanych objawów głodu alkoholowego. Wypełniany codziennie pokazuje zmiany i tendencje zwyżkowe rozwijającego się głodu.
Dlatego też osoby uzależnione winny szukać bezpiecznych dla siebie miejsc, które nie będą sprzyjać powstawaniu głodu. Takimi miejscami są kluby abstynenta, kawiarnie bezalkoholowe, czy spotkania wspólnot trzeźwiejących alkoholików.
W obniżaniu stresu wewnętrznego i wysokich stanów głodowych może służyć stosowanie technik relaksacyjnych.
Medytacja również może obniżać poziom stresu, minimalizować chęć napicia się. Warto pamiętać że sam głód alkoholowy nie zabija, zabić może jednak sytuacja, kiedy głodowi towarzyszy spożycie alkoholu. Zaś picie alkoholu prowadzi do przykrych powikłań, do jakich należy niewątpliwie alkoholowy zespół abstynencyjny, charakteryzujący się szeregiem przykrych objawów takich jak: rozdrażnienie, brak energii, brak apetytu, suchy kac, poczucie osłabienia, drżenie ciała, zaburzenia koncentracji. W chwilach słabości warto korzystać z różnych form aktywności fizycznej, medytacji czy relaksacji. Utrzymaniu abstynencji doraźnie mogą pomóc środki farmakologiczne, zapisane przez lekarza psychiatrę.
Aby wyeliminować fatalne skutki uzależnienia od alkoholu trzeba nabyć odpowiedniej wiedzy o głodzie w uzależnieniach. Temu sprzyja edukacja w tej dziedzinie, którą można nabyć w drodze terapii stacjonarnej lub przy mniejszym stopniu uzależnienia w terapii ambulatoryjnej.
Głód alkoholowy jest trudnym wyzwaniem dla osób z problemami z alkoholem, ale istnieją skuteczne strategie, które mogą pomóc w radzeniu sobie z tym pragnieniem. Terapia, wsparcie społeczne, unikanie pokus, aktywność fizyczna, hobby, techniki relaksacyjne i ewentualne leczenie farmakologiczne mogą wspólnie pomóc w przezwyciężeniu głodu alkoholowego i osiągnięciu zdrowego, trzeźwego stylu życia. Pamiętaj, że walka z uzależnieniem wymaga czasu i cierpliwości, ale jest możliwa z odpowiednią pomocą i determinacją.