Odtruwanie alkoholowe w domu opiera się na wspieraniu organizmu w usuwaniu toksyn, poprawie samopoczucia i minimalizowaniu skutków odstawienia. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów oraz przywracaniu równowagi organizmu. Czy takie metody są jednak bezpieczne i skuteczne? Jakie techniki mogą wspomóc organizm w regeneracji? W tym artykule przedstawimy, jak wspierać organizm podczas odtrucia oraz podpowiemy kiedy warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.
W skrócie:
Detoks alkoholowy to nic innego jak odtrucie organizmu. Ponieważ alkohol etylowy, mimo że często jest sprzedawany w sklepach spożywczych, produktem spożywczym nie jest. To trucizna tkankowa, która działa silnie destrukcyjnie na organizm osoby pijącej. Detoksykacja pozwala usunąć z krwioobiegu osoby zatrutej alkoholem pozostałości toksycznych związków pochodzących z alkoholu etylowego (szczególnie silnie toksycznej substancji, jaką jest aldehyd octowy, powstający przy procesie rozkładu alkoholu etylowego w organizmie osoby zatrutej).
W zatrutym organizmie mogą wystąpić niedobory elektrolitów. Dlatego też podczas detoksykacji pacjentom podaje się dożylnie elektrolity, sole mineralne i witaminy (przede wszystkim B1), które mają te niedobory zneutralizować.
Jednym z najbardziej uciążliwych objawów po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu jest silny ból głowy spowodowany odwodnieniem organizmu. Dlatego należy szczególnie zadbać o zbilansowanie gospodarki wodnej u osoby zatrutej alkoholem i nawodnić organizm. Przy nawadnianiu organizmu należy unikać picia kawy, słodzonych napojów gazowanych i energetyków, gdyż napoje te spowalniają proces regeneracji organizmu po zatruciu alkoholowym. Najprostszym domowym lekarstwem dla osoby zatrutej alkoholem jest picie dużej ilości niegazowanej wody mineralnej z sokiem z cytryny. Zawarta w cytrynie witamina C ma działanie odkażające i wzmacniające odporność organizmu. Można też przygotować napar z mięty czy zaparzyć herbatę rumiankową, które likwidują uczucie ociężałości oraz często występujące na kacu mdłości.
Tym, co może pomóc w powrocie do równowagi po zatruciu alkoholowym, jest także przebywanie na świeżym powietrzu oraz dostarczenie organizmowi zatrutemu alkoholem odpowiednich witamin, co będzie pozytywnie wpływać na powrót organizmu zatrutego do równowagi.
Ważne jest też, aby zmienić swoje nawyki związane z alkoholem na zdrowsze i bardziej odpowiedzialne, żeby więcej do takich sytuacji nie dopuścić. Często po detoksykacji wskazane byłoby, aby w przypadku stwierdzenia u odtruwanego pacjenta Zespołu Uzależnienia Alkoholowego skierować go niezwłocznie do odbycia podstawowej terapii uzależnienia od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.
Zyskaj kontrolę nad swoim życiem już dziś! Rozpocznij swoją drogę do wolności od uzależnień. Nie czekaj, zacznij zmianę teraz!
Bardzo ważne jest połączenie diety oczyszczającej z aktywnością fizyczną. Podczas wysiłku fizycznego zachodzi (wraz z wypacaniem) wzmożone usuwanie toksyn z zatrutego organizmu. Aktywność fizyczna pobudza ponadto przemianę materii, poprawia ukrwienie skóry. Dodatkowo pomóc może korzystanie w tym czasie z sauny, masażu całego ciała czy ciepłych kąpieli.
Czy istnieją zatem skuteczne domowe sposoby na odtrucie alkoholowe? Istnieją, pamiętać jednak należy, że z pewnością nie są one tak skuteczne, jak detoks przeprowadzany pod okiem specjalistów w warunkach szpitalnych. Jeśli do zatrucia organizmu alkoholem doszło poprzez długotrwały ciąg alkoholowy, to tak naprawdę tylko przeprowadzona w warunkach szpitalnych detoksykacja daje pewność natychmiastowej pomocy specjalistycznej w wypadku wystąpienia niebezpiecznych stanów typu: delirium tremens (majaczenie drżenne), omamy słuchowe i wzrokowe, psychozy czy padaczka alkoholowa. Co więcej, nieprawidłowe odtruwanie w warunkach domowych może doprowadzić do wystąpienia powikłań zdrowotnych, a w wypadku wyżej wymienionych objawów może nawet zagrozić życiu osoby zatrutej alkoholem.
Pomimo że domowy detoks alkoholowy wydaje się mniej wstydliwy, bardziej przyjazny zatrutemu, w kontekście wyżej wymienionych powikłań wydaje się nie być najlepszym pomysłem. Chyba że chodzi o jednorazowe incydenty nadużycia alkoholu trwające góra dwa-trzy dni. Jeśli jednak ciąg alkoholowy trwał dłużej zdecydowanie należy rozważyć inną opcję – profesjonalne odtrucie alkoholowe.
Najbezpieczniej zatem byłoby, aby podczas całego procesu detoksykacji pacjent znajdował się pod specjalistyczną opieką fachowców w dziedzinie leczenia uzależnień. Detoksykacja jest jednym z wielu elementów pomocy osobom uzależnionym, ale zaznaczyć należy, że nie jest ona formą terapii – jest to tylko oczyszczenie organizmu z toksyn.
Detoksykacja w specjalistycznym oddziale na ogół trwa od 10 do 14 dni. Idealnie byłoby, aby zaraz po odbyciu tego procesu skierować pacjenta na terapię podstawową związaną z uzależnieniem od alkoholu.
Zatrucie alkoholowe to stan, który na ogół jest konsekwencją nałogu alkoholowego i dobrze byłoby, aby osoba zatruta poddała się oczyszczaniu organizmu. W naszym ośrodku nie przeprowadzamy odtrucia alkoholowego ze względu na to, że zajmujemy się psychoterapią i nie mamy warunków do opieki nad mocno zatrutym alkoholem pacjentem. Zdarza się jednak czasem, że wzywamy specjalistyczną ekipę detoksykacyjną z ratownikiem medycznym i lekarzem, którzy pomagają pacjentowi złagodzić silne objawy zespołu abstynencyjnego. Jest to niezwykle ważne, aby profesjonalne służby medyczne były obecne przy odtruwaniu alkoholowym.
Optymalnym stanem jest ten, kiedy pacjent trafia do nas na psychoterapię będąc po odtruciu alkoholowym, zachowując już abstynencję od alkoholu od kilku do kilkunastu dni. Wtedy może od pierwszego dnia w pełni uczestniczyć w psychoterapii.