parallax background

Terapia alkoholowa, czyli leczenie alkoholizmu. Jak skutecznie leczyć alkoholika?

Ciągle czujesz głód alkoholowy? A może ktoś z Twoich bliskich cierpi z powodu alkoholu? Zastanawiasz się, czy terapie dla alkoholików mają sens? Prywatny ośrodek leczenia uzależnień Dezyderata to miejsce, idealne na leczenie alkoholizmu. Nasz ośrodek gwarantuje przede wszystkim komfortowe warunki i wyróżnia się na tle innych profesjonalną kadrą. Leczenie uzależnienia od alkoholu za pomocą terapii pomoże Ci stanąć na nogi i cieszyć się życiem w trzeźwości!

Terapia stacjonarna w ośrodku Dezyderata

  1. Bezpłatne badania lekarskie i laboratoryjne
  2. Indywidualny plan terapii
  3. Opieka psychologa i psychiatry
  4. Zajęcia grupowe i indywidualne
  5. Wspracie dla rodziny
  6. Zwolnienie L4
  7. 1-2 osobowe pokoje z łazienkami i TV
  8. Sala telewizyjna i biblioteka
  9. Taras i ogród
  10. Domowa atmosfera i wyśmienite posiłki
  11. Górskie otoczenie
  12. Zajęcia sportowe i artystyczne
Zadzwoń: +(48) 574 271 441

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak wygląda leczenie alkoholizmu w naszym ośrodku.



Czym jest alkoholizm i jak go leczyć?

Według Światowej Organizacji Zdrowia alkoholizm to postępująca choroba, która z biegiem czasu wyniszcza organizm osoby uzależnionej, a gdy nie jest leczona przez alkoholika - prowadzi do śmierci.

Choroba alkoholowa to ogromny problem, który przekłada się na wiele aspektów życia. Uzależnienie od alkoholu prowadzi do zaburzeń somatycznych, psychicznych oraz społecznych.

Niestety alkoholizm to choroba przewlekła więc tak naprawdę ciężko jest w jego przypadku wyznaczyć moment, kiedy towarzyskie spożywanie alkoholu zmienia się w uzależnienie. Według danych statystycznych Państwowej Agencji rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) oraz GUS spożycie alkoholu w Polsce rośnie. Według najnowszych badań w 2021 roku na 1 mieszkańca przypadło spożycie aż 9,7l czystego alkoholu czyli o 45% więcej niż 20 lat temu. Przynajmniej 1,6% Polaków pije alkohol codziennie, a szkodliwa konsumpcja alkoholu dotyczy około 18,6% osób w naszym kraju.

Samodzielne leczenie alkoholizmu jest prawie niemożliwe. Sposobem na poprawę swojego funkcjonowania i danie sobie szansy na przyszłe szczęście jest profesjonalna terapia uzależnień alkoholowych, która pomaga zmienić destrukcyjne schematy myślenia i postępowania.

Leczenie choroby alkoholowej nie jest proste, jednak wielu naszych pacjentów może cieszyć się na nowo swoim życiem dzięki naszej wspólnej pracy.

Leczenie alkoholizmu w Prywatnym Ośrodku leczenia uzależnień Dezyderata

Kiedy należy zacząć leczenie alkoholizmu?

Nikt nie staje się alkoholikiem z dnia na dzień. To podstępna choroba, która rozwija się stopniowo, często długi czas pozostając niezauważalna nie tylko dla samego nałogowca, ale nawet dla jego otoczenia. Trudno wychwycić moment, w którym dotychczas kontrolowane picie przeradza się w obsesję.

Podstawowe objawy alkoholizmu

  • głód alkoholowy - silna potrzeba wypicia alkoholu;

  • częste picie alkoholu w większych ilościach;

  • sięganie po alkohol w sytuacjach zagrażających zdrowiu fizycznemu;

  • brak kontroli nad ilością wypijanego alkoholu oraz częstotliwością picia - przewlekłe nadużywanie;

  • zespół abstynencyjny - zespół cech fizjologicznych występujących przy ograniczonym lub przerywanym spożyciu alkoholu. Objawy zespołu abstynencyjnego to: drżenie mięśni, podwyższone ciśnienie krwi, nudności, wymioty, biegunka, bezsenność, rozszerzone źrenice, suchość błon śluzowych, zwiększone pocenie się, zaburzenia snu, pobudzenie, drażliwość, niepokój , alkoholizm, drgawki, omamy wzrokowe lub słuchowe, majaczenie, drżenie;

  • zwiększenie tolerancji na alkohol - u osoby uzależnionej obserwuje się większą tolerancję na alkohol;

  • sięganie po alkohol pomimo wiedzy o wysoce szkodliwych skutkach jego spożywania i wyraźnych dowodów naukowych;

  • życie skoncentrowane wokół alkoholu: coraz większe zaniedbywanie alternatywnych źródeł przyjemności lub hobby, wydłużanie czasu spożywania alkoholu lub bagatelizowanie jego konsekwencji;

Jeśli obserwujesz podobne objawy u siebie lub swoich bliskich leczenie z alkoholizmu jest niezbędne. Jego przebieg różni się w zależności od fazy uzależnienia.

Fazy alkoholizmu - zacznij leczenie alkoholizmu zanim będzie za późno!

Wyróżniamy cztery podstawowe fazy choroby alkoholowej: faza wstępna (prealkoholowa), faza ostrzegawcza, faza krytyczna i faza chroniczna (przewlekła). Choroba alkoholowa jest uzależnieniem postępującym miesiącami, a nawet latami. Wraz z każdą fazą uzależnienia, objawy choroby przybierają na sile. Alkoholizm to proces początkowo niedostrzegalny dla samego alkoholika i jego rodziny, jednak rozwój uzależnienia od alkoholu sprawia, że po pewnym czasie kontakt z osobą uzależnioną jest coraz trudniejszy. Również sam pacjent zaczyna coraz mocniej odczuwać skutki picia alkoholu. Picie osoby uzależnionej wymyka się spod kontroli. Sięganie po alkohol w godzinach pracy prowadzi do problemów w środowisku zawodowym. Cierpi także życie rodzinne chorego. Jedynym sposobem, aby pomóc alkoholikowi jest poznanie przyczyn alkoholizmu oraz zapisanie go do ośrodka terapii uzależnień na leczenie alkoholizmu. W przypadku gdy bliski nie chce podjąć leczenia należy skierować go na przymusowy odwyk. Należy mieć świadomość, że trudno jest nakłonić na terapię behawioralno poznawczą osobę, która nie zdaje sobie sprawy o swoim problemie.

Leczenie alkoholika, jeśli sam tego nie chce jest niezywkle trudne. Podstawą udanej terapii uzależnień jest przekonanie go, że życia w trzeźwości będzie dla niego lepsze. Jakie są metody leczenia alkoholizmu, które mogą poprawić komfort życia?

Terapeuci ośrodka pomagający w leczeniu alkoholików

Gdzie leczyć alkoholizm?

Wybór placówki, w której poddamy się terapii alkoholizmu, nie należy do łatwych zadań. Podczas podejmowania decyzji, gdzie leczyć alkoholizm należy wziąć pod uwagę bardzo wiele kwestii: od kompetencji pracującego w niej personelu, poprzez zakres usług, aż po lokalizację, wyżywienie czy warunki zakwaterowania. Jedno jest pewne: nie należy próbować poradzić sobie z tym problemem samodzielnie, gdyż rozbrojenie wszystkich mechanizmów uzależnienia wymaga nie tylko wysiłku, ale przede wszystkim specjalistycznej wiedzy.

Ośrodek leczenia alkoholizmu Dezyderata

Leczenie domowe

Leczenie uzależnień może przebiegać w formie stacjonarnej lub ambulatoryjnej. Ta pierwsza wiąże się z całodobowym pobytem w odpowiedniej placówce, zaś druga polega na regularnym stawianiu się w poradni terapeutycznej.Z pewnością ma ona wiele zalet, które potencjalnie mogłyby zaważyć na ostatecznym wyborze. Przede wszystkim, na początku jest nieco mniej wymagająca dla pacjenta, zajmuje mniej czasu, jest mniej kosztowna, a na dodatek nie wymusza tymczasowej nieobecności w pracy i zaniedbywania innych obowiązków.

Metody leczenia alkoholizmu w ośrodkach terapii uzależnień

Metody leczenia alkoholizmu działają z różną skutecznością. Nie da się ukryć, że pierwszym krokiem leczenia alkoholizmu są dobre chęci i świadomość osoby uzależnionej, że co jest nie tak. Niestety większość alkoholików twierdzi, że posiada kontrolę nad spożywaniem alkoholu. Na samym początku niezbędne jest więc uświadomienie sobie, że problem jednak istnieje, a następnie zwrócenie się o pomoc. Wtedy można rozpocząć leczenie alkoholizmu. Kolejnym krokiem jest diagnoza stopnia zaawansowania problemu i przygotowanie chorego do leczenia (detoks, rozmowy z terapeutą i psychologiem, ustalenie planu działań).

Istnieje co najmniej kilka metod leczenia alkoholizmu - każdy pacjent potrzebuje indywidualnego podejścia. Terapia alkoholowa obejmuje więc:

  • spotkania grupowe,

  • wsparcie grupy AA,

  • indywidualne spotkania z psychologiem i terapeutą,

  • techniki relaksacyjne i medytacje,

  • obserwację własnych zachowań.

Często terapia dla alkoholika składa się z wszystkich tych metod.

Istnieją także bardziej inwazyjne metody jak leczenie uzależnień od alkoholu za pomocą wszywki. Jej celem jest wykształcenie u chorego wstrętu do alkoholu. Spożycie jego niewielkiej ilości wpływa negatywnie na organizm, wzbudzając poczucie niepokoju, nudności oraz zawroty głowy. Aktualnie jest stosowana o wiele rzadziej niż wcześniej, ponieważ likwiduje jedynie objawy choroby alkoholowej, a nie przyczyny. Po ustaniu działania wszytego preparatu chory często wraca do picia. Podsumowując, terapia dla alkoholików nie powinna opierać się jedynie na działaniu wszywki alkoholowej. W perspektywnie czasu, nie będzie skuteczna bez psychoterapii.

Głód alkoholowy - największy wróg w leczeniu alkoholizmu

Terapia alkoholowa - skuteczny sposób na leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu poprzez terapię to niezwykle skomplikowane i złożone zagadnienie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że do każdej uzależnionej osoby należy podchodzić nieco inaczej – rozumiemy, iż odwiedzający nas chorzy mają różne doświadczenia życiowe i różną świadomość swojego stanu. Terapia w ośrodku Dezyderata zawsze jest dostosowana do indywidualnych problemów pacjenta.

Na etapie wstępnym i podstawowym terapia powinna trwać nie krócej niż 6, ale nie dłużej niż 8 tygodni. O tym jak długi powinien być pobyt w ośrodku decyduje diagnoza nozologiczna, psychologiczna i problemowa.

Ośrodek leczenia uzależnienia od alkoholu

Czy terapia alkoholowa faktycznie pomaga wyjść z nałogu?

Samo regularne odwiedzanie poradni leczenia alkoholizmu nie pomoże w terapii alkoholowej. Jeśli pacjent nie będzie angażował się w spotkania z terapeutą nie powróci do normalnego życia. Niestety specjalista leczenia uzależnień nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów pacjenta i co najważniejsze - nie może on podejmować za niego decyzji. Terapia psychologiczna ma za zadanie naprowadzić osobę uzależnioną na odpowiedni tok myślenia, który będzie skutkował zmianą postawy.

Należy pamiętać, że osoba uzależniona, która decyduje się na terapię alkoholową musi tego po prostu chcieć. Z drugiej strony nie można zapominać o tym, że jest to długotrwały proces i ciężka praca. W tym przypadku ważna jest także szczerość osób uzależnionych - pomaga ona w rozmowach o problemach.

Czy więc terapia alkoholowa pomaga wyjść z nałogu? Okazuje się, że tak. Jednak jest skuteczna wyłącznie wtedy, gdy pacjent rozumie swój nałóg i chce z nim walczyć.

Zadzwoń: +(48) 574 271 441

Jak wygląda leczenie alkoholizmu w Ośrodku Dezyderata?

Prywatne placówki pomagające alkoholikom nie wymagają wcześniejszej wizyty u internisty, zaś miejsca nierzadko są dostępne „od ręki”, co pozwala na skorzystanie z pomocy niezwłocznie po podjęciu decyzji o terapii (warto pamiętać, że chory może zmienić zdanie, przez co kluczowe jest szybkie podjęcie zdecydowanych kroków w kierunku poszukiwania profesjonalnego wsparcia).

Niektóre prywatne placówki, takie jak Dezyderata wyróżniają się atrakcyjną lokalizacją zapewniającą dyskrecję, wyrwanie się z codziennego środowiska oraz kojący kontakt z naturą. Do ich walorów często należą też szerszy zakres oddziaływań terapeutycznych, kameralna atmosfera, ogromny komfort (do dyspozycji gości nierzadko pozostają nawet pojedyncze pokoje z telewizorami), dostęp do zajęć sportowych i artystycznych (które mogą być bardzo pomocne przy poszukiwaniu alternatywnych do picia sposobów spędzania wolnego czasu) i najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Metody leczenia pacjentów

Leczenie alkoholizmu w ośrodku odwykowym odbywa się na różne sposoby. Wszystko zależy od konkretnego pacjenta i jego potrzeb.

Terapia grupowa

Każdy ośrodek leczenia alkoholizmu stosuje kilka metod pomagania pacjentom. Pierwszym z nich jest terapia grupowa, podczas której alkoholik ma okazję poznać historie innych (które uświadamiają mu, że nie jest sam ze swoim problemem i mogą stanowić źródło inspiracji oraz nadziei na powodzenie). Dodatkowo jako, że osoby cierpiące na to zaburzenie często doświadczają poważnych deficytów w sferze społecznej, podczas spotkań grupowych mają szansę nabyć te kompetencje, a przy okazji zawrzeć nowe znajomości.

Terapia indywidualna

Polega na spotkaniach z profesjonalistą sam na sam. Dzięki takiemu układowi terapeuta może się skoncentrować na pacjencie, który przy okazji korzysta z kameralnej atmosfery, sprzyjającej poruszaniu bardzo prywatnych tematów.

Psychoedukacja

Niezwykle istotnym elementem w leczeniu alkoholizmu jest też psychoedukacja,która może się odbywać zarówno w czasie sesji terapeutycznych, jak i odrębnych wykładów. W konsekwencji pacjenci dowiadują się, na czym polega ich nałóg i jego mechanizmy, w jaki sposób alkohol wpływa na organizm, a także jakie są metody stosowane w terapii oraz jej cele.

Trening asertywności w przeciwdziałaniu alkoholizmowi

Inną bardzo ważną kwestią jest tzw. trening asertywności. Szczególnie istotne jest asertywne odmawianie picia, jednak nie można sprowadzać tego zagadnienia do umiejętności mówienia „nie”. Jego głównymi założeniami są szacunek zarówno do siebie, jak i do innych ludzi oraz ich odrębności. Chorzy uczą się więc nieagresywnego wyrażania swoich potrzeb, opinii i emocji, budują stabilną samoocenę oraz przygotowują się do zdrowego nawiązywania i podtrzymywania relacji międzyludzkich.

Co po wyjściu z ośrodka? Leczenie alkoholików trwa nadal

Okazuje się, że terapia leczenia alkoholizmu może przynieść naprawdę dobre efekty. Jednym z plusów takiej terapii jest motywacja osoby uzależnionej do życia w trzeźwości. Jednak w tej sytuacji bardzo ważne jest przestrzeganie pewnych zasad, które zostały opracowane z myślą o zdrowiejących alkoholikach.

Po opuszczeniu ośrodka pacjent powinien m.in.:

  • odmawiać spożywania napojów alkoholowych,

  • pod żadnym pozorem nie kupować alkoholu,

  • odciąć się od osób, które kojarzą się z nałogiem,

  • otaczać się osobami, które wspierają go w walce z uzależnieniem od alkoholu,

  • uczestniczyć w spotkaniach grup wsparcia.

Warto także dodać, że alkoholik po terapii musi mieć świadomość tego, że alkoholizm to choroba nieuleczalna. Dlatego tak bardzo ważne jest to, aby unikać nadmiernego optymizmu na etapie wychodzenia z nałogu, ponieważ często prowadzi on do złagodzenia dyscypliny i powrotu do spożywania alkoholu.

Zacznij leczenie alkoholizmu już dziś! Zadzwoń do nas, by uzyskać pomoc!

Zadzwoń: +(48) 574 271 441

Zapewniamy transport dla pacjentów z Krakowa, Tarnowa, Zakopanego czy Katowic.

Sprawdź również: wczasy odwykowe dla alkoholików

Jak leczyć alkoholika bez jego zgody? Przymusowe leczenie alkoholika

Nałogowe spożywanie alkoholu to problem nie tylko osoby uzależnionej, ale również najbliższego otoczenia – rodziny, znajomych, sąsiadów. Zaburzeniu ulegają wszelkie relacje, dlatego alkoholizm nosi znamiona problemu społecznego.

Osoby z problemem alkoholowym z czasem zaczynają popadać w kłopoty, a te pogłębiają nałóg. Błędne koło uzależnienia się zamyka i nakręca. Alkoholicy przestają wywiązywać się ze swoich codziennych obowiązków, pojawiają się problemy w pracy i w domu. Rozpadowi ulegają struktury rodzinne i inne związane z bliskością – relacje z partnerem, dziećmi, przyjaciółmi.

Wiele osób popada w konflikt z prawem. Całe pasmo problemów alkoholowych - od zatruć i interwencji medycznych, po zachowania kryminogenne związane z pobiciem, zranieniem, przestępstwem o podłożu seksualnym, a nawet zabójstwem.

Pewne jest jedno – uzależnienie od alkoholu niszczy uzależnionego, jego najbliższe otoczenia i znacząco wpływa na sferę społeczną. W takiej sytuacji należy się zastanowić, jak leczyć alkoholika bez jego zgody.

Leczenie alkoholika bez jego zgody

Przymusowe kierowanie osób uzależnionych od alkoholu na leczenie odwykowe ma skutecznie zmotywować alkoholika do podjęcia się terapii. Podstawą prawną zobowiązania do leczenia osób nadużywających alkoholu, jest ustawa z dnia 26 października 1982r., o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. 1982 Nr 35 poz. 230, artykuły: od 24 do 36).

Na badanie przez biegłego, w celu wydania opinii i wskazania do leczenia odwykowego, kieruje się osoby, które w związku ze swoim nadużywaniem alkoholu (zgodnie z Art.24):

  • powodują rozkład życia rodzinnego,
  • demoralizują małoletnich,
  • uchylają się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny,
  • systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny.
Czas trwania przymusowej terapii zależy od konkretnego przypadku. Nie może on jednak być dłuższy niż dwa lata licząc od chwili uprawomocnienia się orzeczenia. Ponowne orzeczenie o przymusowym leczeniu wobec tej samej osoby nie może nastąpić wcześniej jak po upływie 3 miesięcy od ustania poprzedniego leczenia1

Leczenie alkoholika bez jego zgody w praktyce

Zgodnie z Art.21 (Dz. U. 1982 Nr 35 poz. 230) o postępowaniu w stosunku do osób nadużywających alkoholu, leczenie odwykowe prowadzi się w zakładach leczniczych podmiotów zajmujących się działalnością leczniczą zgodną z obowiązującymi przepisami o prowadzeniu takiej działalności.

Leczenie odwykowe osób uzależnionych odbywa się:

  • stacjonarnie, całodobowo;
  • ambulatoryjnie.

Ten sam artykuł prawny odnosi się do kwestii dobrowolności poddania się przez uzależnionego czynności odwykowej.

Art. 26 wskazuje, że osoby uzależnione, które zachowują się nagannie w stosunku do rodziny i negatywnie w stosunku do otoczenia zobowiązane są do poddania się leczenia w:

  • stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego,
  • niestacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego.

O zastosowaniu obowiązku poddania się leczenia w zakładzie lecznictwa odwykowego orzeka sąd rejonowy właściwy według miejsca zamieszkania lub pobytu osoby uzależnionej od alkoholu. Sąd podejmuje postępowanie na wniosek gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych (umiejscowione przy Urzędach Gminnych) lub prokuratora.

W celu zbadania sprawy przez odpowiednie organy i wszczęcia dalszego postępowania (które ma na celu wydanie orzeczenia o poddaniu się terapii odwykowej), dokumenty pozwalające udowodnić problem alkoholowy może zgłosić dowolna osoba z otoczenia uzależnionego.

Dokumenty poświadczające problem z nadużywaniem alkoholu:

  • podanie z opisem niepokojącej sytuacji w rodzinie, związanej z nadużywaniem alkoholu przez wymienioną osob
  • dowody w postaci np. notatek z interwencji policyjnej, zeznania świadków (np. dotyczących agresywnego zachowania się osoby nadużywającej alkoholu);
  • inne dokumenty potwierdzające problem alkoholowy (np. akta poprzednich spraw karnych, orzeczenie psychologa szkolnego o problemach rozwojowych dziecka wychowującego się w rodzinie z problemem alkoholowym, notatki z izby wytrzeźwień, inne).

Komisja zajmująca się sprawami osób z problemem alkoholowym:

  • prowadzi rozmowę z osobą nadużywającą alkohol,
  • motywuje do skontaktowania się z placówką odwykową,
  • motywuje do poddania się przez osobę uzależnioną terapii odwykowej.

Dalsze postępowanie w przypadku osób, które nie zgłoszą się do placówki leczenia uzależnień:

  • Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych lub prokurator, kieruje sprawę do właściwego Sądu Rodzinnego,
  • w oparciu o opinie biegłych, zobowiązuje się osobę uzależnioną od alkoholu do podjęcia się leczenia stacjonarnego lub ambulatoryjnego (dodatkowo – opieka kuratora sądowego).

Instytucje zobowiązujące osobę do podjęcia się leczenia odwykowego, mają mobilizować uzależnionego do podjęcia działań w tym kierunku a tym samym uskuteczniać prospołeczną funkcję zapobiegania problemom alkoholowym.

Zobowiązanie leczenia nie jest jednoznaczne z przymusem prawnym podejmowania się terapii odwykowej. Nie ma również prawnych możliwości zatrzymanie osoby zobowiązanej do leczenia odwykowego siłą i wbrew jego woli w zakładzie leczniczym.

Zacznij terapię

FAQ

Czy ośrodek oferuje opiekę po zakończeniu leczenia alkoholizmu?

Tak, oczywiście! Po wyjściu z Ośrodka możesz liczyć na naszą pomoc. Nie zostaniesz sam!

Jak długo trwa terapia alkoholowa?

Ośrodek Dezyderata oferuje: 6 tygodniową terapię stacjonarną, 4 tygodniowe turnusy nawrotowe oraz 2 tygodniowy turnus motywacyjny.

Jakie metody leczenia oferuje ośrodek?

Ośrodek Dezyderata prowadzi terapię alkoholową, prowadzoną przez doświadczonych psychoterapeutów. Program terapii jest opracowany indywidualnie i zawiera zajęcia indywidualne, grupowe, rekreacyjne, a także treningi zachowań służących abstynencji.

Czy ośrodek ma specjalistów z doświadczeniem w leczeniu alkoholizmu?

Nasi specjaliści skutecznie pomagają wyjść z uzależniania. Mają ponad 30-letnie doświadczenie. Wśród naszych specjalistów są także osoby, które same borykały się z problemem uzależnienia. Jednak po skutecznej terapii, nieprzerwanie utrzymują trzeźwość.

Gdzie zgłosić na leczenie alkoholika?

Alkoholika można zgłosić najpierw do Gminnej Komisji Rozwiązywanie Problemów Alkoholowych, która po zastosowaniu procedur skieruje go na leczenie do odpowiedniego ośrodka lub szpitala. Można także zgłosić się na własną rękę do prywatnego ośrodka leczenia uzależnień takiego jak Dezyderata.

Gdzie zgłosić się na leczenie alkoholowe?

Dostępne są zarówno miejsca w szpitalach i ośrodkach państwowych specjalizujących się w prowadzeniu terapii dla alkoholików, jak i ośrodki prywatne dostępne na terenie całej Polski. Polecamy nasz ośrodek Dezyderata. Nie czekaj na pogorszenie sytuacji - zgłoś się na leczenie już dziś!

Źródła:

Państwowa agencja rozwiązywania problemów alkoholowych, online: http://parpa.pl/index.php/lecznictwo-odwykowe/metody-leczenia-uzaleznienia-od-alkoholu

Medycyna praktyczna dla pacjentów, online: https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/uzaleznienia/69539,leczenie-uzaleznienia-od-alkoholu

Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, online: https://ipin.edu.pl/

Skontaktuj się z nami


    Dane kontaktowe