Wiele osób, które nadużywają alkoholu w swoim życiu i uważają to za coś normalnego i powszechnego, dochodzi w pewnym momencie do wniosku, że ich picie zaczyna wymykać się spod kontroli. Zaczynają się zastanawiać, czy być może są uzależnieni od alkoholu oraz jak to sprawdzić, nie korzystając jeszcze z pomocy profesjonalistów. Oczywiście, znając kryteria objawów uzależnienia od alkoholu, można podjąć próbę autodiagnozy.
W skrócie:
Zespołowi uzależnienia alkoholowego towarzyszą charakterystyczne oznaki. Aby jednak postawić sobie samemu diagnozę, osoba nadmiernie pijąca musi być bardzo szczera wobec siebie.
Oto lista 6 osiowych objawów uzależnienia:
Wystarczy, że wystąpią trzy z sześciu objawów, aby mówić o sporym prawdopodobieństwie uzależnienia od alkoholu.
Kiedy występuje 4-5 oznak z powyższej listy możemy mówić o pewności występowania choroby alkoholowej.
Zyskaj kontrolę nad swoim życiem już dziś! Rozpocznij swoją drogę do wolności od uzależnień. Nie czekaj, zacznij zmianę teraz!
Czym się charakteryzuje utrata kontroli nad piciem? W Twoim życiu pojawiają się trudności w kontrolowaniu zachowań związanych ze spożywaniem alkoholu, dotyczące: momentu rozpoczęcia, długości trwania picia, ilości wypijanego alkoholu. Utrata kontroli przejawia się w tym, że trudno jest Ci przewidzieć: kiedy, z kim, w jakich okolicznościach, ile i co będziesz pił, jak długo będziesz pił, oraz kiedy skończysz. Utrata kontroli oznacza także trudności w dotrzymywaniu postanowień dotyczących całkowitego zaprzestania picia lub jego czasowego i ilościowego ograniczania.
Czym jest głód alkoholowy? Głód alkoholowy (przymus picia) jest to silna, nieodparta chęć, potrzeba wypicia alkoholu. Jej źródłem może być stres, cierpienie, przykre stany emocjonalne, a także kontakt z sytuacjami, miejscami, okolicznościami rzeczami, kojarzonymi z alkoholem. Głód także może wywoływać użycie niewielkiej ilość alkoholu. W emocjach głodowi najczęściej towarzyszą: napięcie, lęk, niepokój, rozdrażnienie, złość. W głowie pojawia Ci się także obsesyjne myślenie o alkoholu – a zwłaszcza o uldze, jaką przyniosłoby napicie się.
Postępujące zaniedbywanie alternatywnych przyjemności lub zainteresowań, czyli koncentracja życia wokół picia to stopniowe rezygnowanie z różnych zachowań dostarczających przyjemności na rzecz alkoholu. Coraz więcej czasu pochłania picie i zdobywanie alkoholu lub odzyskiwanie dobrej formy po okresie picia. Dawne cele życiowe, pasje, zainteresowania przestają być ważne – schodzą powoli na dalszy plan. Centralną sprawą w Twoim życiu staje się alkohol. Zwiększasz ilość czasu poświęcanego na zdobywanie i używanie alkoholu. Cała Twoja aktywność życiowa koncentruje się na alkoholu, co odbywa się to kosztem innych spraw: rodzinnych, zawodowych, zdrowotnych, nauki, zainteresowań, kontaktów z ludźmi, itd.
Kontynuujesz picie pomimo oczywistych dowodów na występowanie szkodliwych następstw oraz doświadczania strat w różnych obszarach życia: materialnych, zdrowotnych, pogorszenia sytuacji w rodzinie, utraty przyjaciół, problemów z policją i prawem, kłopotów w szkole i w pracy. Zaczynają Ci towarzyszyć objawy abstynencyjne związane z częstym piciem alkoholu.
Zespół abstynencyjny to różne dolegliwości fizyczne i psychiczne pojawiające się, gdy przerywasz picie alkoholu: uczucie drżenia wewnętrznego, drżenie rąk, a nawet całego ciała, objawy przypominające grypę: osłabienie, bóle mięśniowe i bóle głowy. Ponadto kołatanie serca, nadmierna potliwość aż do zlewnych potów, wysięki z nosa, brak apetytu, nudności, biegunki, nadmierne pobudzenie, lęk, przygnębienie, depresja, zaburzenia snu. W zespole abstynencyjnym charakterystyczne jest także używanie alkoholu, leków uspokajających w celu złagodzenia lub uniknięcia tych objawów.
Zmieniona tolerancja alkoholu polega na potrzebie używania coraz większych ilości alkoholu w celu wywołania efektu powodowanego poprzednio mniejszymi dawkami. Dla wywołania oczekiwanego rezultatu trzeba sukcesywnie zwiększać porcję. Niestety pojawiają się wtedy coraz bardziej przykre konsekwencje zespołu abstynencyjnego takie jak: przyspieszone bicie serca, wzmożona potliwość, drżenia rąk, zawroty głowy, wysuszenie śluzówek, nadciśnienie tętnicze, aż do najbardziej przykrych, takich jak omamy wzrokowe czy padaczka alkoholowa.
Z czasem osoba uzależniona od alkoholu w niektórych przypadkach jest w stanie wypić takiej ilości alkoholu, która dla osoby nieuzależnionej byłaby dawką śmiertelną.
Odczuwasz, że coś jest nie tak, gdy pojawią się u Ciebie objawy abstynencyjne związane z nadmiernym piciem alkoholu. To znak, że Twój organizm przyzwyczaił się do regularnego spożywania alkoholu i teraz reaguje na jego brak. Symptomy abstynencyjne mogą być trudne do zniesienia, ale nie martw się, istnieją sposoby, aby przejść przez ten trudny okres i znaleźć wsparcie na drodze do zdrowia.
Przy sześciu objawach nie ma już żadnej wątpliwości co do poważnego zaawansowania choroby alkoholowej. Na tym etapie na ogół potrzebna jest detoksykacja dla przerwania długotrwałego ciągu alkoholowego, a potem terapia stacjonarna trwająca od sześciu do ośmiu miesięcy. 6 objawów uzależnienia od alkoholu na ogół prowadzi do stanu, w którym picie alkoholu staje się codzienną koniecznością.
Kiedy osoba w tym stadium uzależnienia nie może się napić w danym dniu, pojawiają się u niej niezwykle dotkliwe objawy. Czasem dla ich złagodzenia alkoholik sięga po inne rodzaje substancji psychoaktywnych. Mimo to mocno pogarsza się zdrowie psychiczne, a picie nie przynosi oczekiwanego efektu i pcha osoby uzależnione w stany depresyjne. Osoba uzależniona nieustannie zabiega o to, aby osiągnąć stan upojenia przynoszący ulgę.
Kiedy dojdzie w końcu do Ciebie, że masz poważny problem, którym jest uzależnienie od alkoholu, powinieneś zacząć szukać fachowej pomocy. Sam już sobie z tym problemem nie poradzisz. Choć natrętne myśli o napiciu się będą domagać się od Ciebie natychmiastowej realizacji.
Dzisiaj nie ma problemu ze znalezieniem informacji o pomocy ludziom uzależnionym i ich bliskim. Można ich poszukać u specjalistów pracujących w poradniach uzależnień czy w ośrodkach terapii uzależnień. Bezcennym źródłem informacji jest również internet, na przykład strona dezyderata.com. Można tutaj znaleźć wiele przydatnych informacji i wsparcia dla osób dotkniętych problemem uzależnień. Warto korzystać z tych dostępnych źródeł, aby uzyskać niezbędną pomoc i wsparcie w procesie leczenia uzależnień. Uzależnienie od alkoholu to śmiertelna choroba, z którą chory sam sobie nie poradzi. Jeśli obserwujesz u siebie powyższe objawy alkoholizmu, nie zwlekaj i zadzwoń do nas.