• +(48) 530 940 354
  • +(48) 574 271 441
  • biuro@dezyderata.com.pl
    DezyderataDezyderataDezyderataDezyderata
    • O nas
      • Warunki pobytu
      • Galeria
      • Blog
    • Terapia
      • Terapia dla współuzależnionych
    • Leczenie alkoholizmu
      • Odwyk alkoholowy
      • Pomoc dla rodzin alkoholików
      • Alkoholizm wśród młodzieży
    • Leczenie uzależnień
      • Leczenie narkomanii
      • Leczenie uzależnienia od dopalaczy
      • Leczenie uzależnienia od marihuany
      • Leczenie uzależnienia od hazardu
      • Leczenie uzależnienia od komputera
      • Leczenie uzależnienia od internetu
      • Leczenie uzależnienia od leków
    • Detoks
      • Detoks alkoholowy
      • Detoks narkotykowy
      • Kroplówka na kaca – wlew witaminowy na kaca
    • Opinie
    • Kontakt
    uzależnienie od piwa
    Uzależnienie od piwa — kiedy się zaczyna i jak je leczyć?
    22 maja 2024
    drżenie rąk po alkoholu
    Drgawki po alkoholu — jak pozbyć się drżenia rąk po alkoholu?  
    27 czerwca 2024

    Alkoreksja (drunkoreksja) – groźne połączenie alkoholizmu i anoreksji

    Opublikowane przez Michał Świerczek on 3 czerwca 2024
    alkoreksja

    Skontaktuj się z nami


      Dane kontaktowe

      • OŚRODEK PSYCHOTERAPII UZALEŻNIEŃ "DEZYDERATA" SP. Z. O.O. "DEZYDERATA"
        ul. Zaryte 25
        34-700 Rabka Zdrój
      • 696-804-929

      • 574-271-441

      • biuro@dezyderata.com.pl

      Złożoność samego uzależnienia od alkoholu i problemów z nim związanych jest ogromna. Ostatnie badania naukowe opublikowane w prestiżowym czasopiśmie medycznym „The Lancet” przynoszą sensacyjne doniesienia dotyczące działania alkoholu jako trucizny tkankowej. Jedną z nich jest informacja, że nie ma bezpiecznej dla organizmu dawki alkoholu — już od pierwszego kieliszka zaczynają się niebezpieczne procesy w mózgu i organizmie człowieka. Druga to ta, że picie alkoholu może być odpowiedzialne za co najmniej siedem różnych typów chorób nowotworowych. Pośród wielu skutków picia sporą grupę stanowią choroby związane z przewodem pokarmowym oraz z zaburzeniami odżywiania. Jednym z coraz częściej spotykanych zaburzeń jest drunkoreksja.

      W skrócie:

      • Alkoreksja (inny funkcjonujący w literaturze fachowej termin drunkoreksja) — czym jest i jakie są jej przyczyny?
      • Alkoreksja (drunkoreksja) – jak wpływa na organizm?
      • Jakie są objawy drunkoleksji?
      • Nadużywanie alkoholu i zaburzenia odżywiania — jakie są ich skutki?
        • Terapeuta uzależnień
      • Jak pomóc osobie cierpiącej na drunkoreksję? Gdzie szukać pomocy?
      • Jak przebiega leczenie alkoreksji?

      Alkoreksja (inny funkcjonujący w literaturze fachowej termin drunkoreksja) — czym jest i jakie są jej przyczyny?

      Alkoreksja jest zaburzeniem, które polega na rezygnowaniu z przyjmowania pełnowartościowych pokarmów na rzecz picia alkoholu etylowego. Spożywanie pokarmów ogranicza się głównie po to, by picie alkoholu nie prowadziło do wzrostu wagi ciała. Schorzenie to prowadzi do anoreksji alkoholowej i znacznego niedożywienia. Sprzyja ponadto nabywaniu nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Dostarczanie organizmowi posiłków o niewystarczającej wartości energetycznej sprzyja również skrajnemu wycieńczeniu. W ten sposób zaburza się gospodarka wodno-elektrolitowa oraz kwasowo-zasadowa organizmu.

      Alkoreksja to złożone zaburzenie, którego przyczyny nie są do końca jasne. Uważa się, że jest to wynik oddziaływania wielu czynników, w tym: problemów z niską samooceną, nadmierny perfekcjonizm i negatywne nastawienie w stosunku do swojego ciała, presja społeczna, kulturowy nacisk na szczupłą sylwetkę, uwarunkowania genetyczne oraz łatwa dostępność do alkoholu.

      Niektórzy naukowcy podkreślają, że alkoreksja jest zaburzeniem odżywiania. Ma bowiem cechy choroby psychicznej, połączonej z alkoholizmem. Zauważalna jest przede wszystkim wśród młodych osób uzależnionych od alkoholu. To oni chcą spożywać napoje wysokoprocentowe niemal bez limitu, jednocześnie nie martwiąc się o szczupłą sylwetkę. Schorzenie często mylone jest zarówno z anoreksją, jak i z samym alkoholizmem. Stanowi jednak połączenie nadmiernego spożywania alkoholu i nieprawidłowych zachowań związanych z odżywianiem organizmu.

      Nie strasz, motywuj! Zadzwoń, nie zwlekaj:
      +(48) 574 271 441

      Alkoreksja (drunkoreksja) – jak wpływa na organizm?

      Nadużywanie alkoholu może prowadzić do wielu zaburzeń odżywiania. Niektóre osoby cierpiące na uzależnienie alkoholowe cierpią na jadłowstręt, co powoduje, że kiedy znajdują się w ciągu alkoholowym praktycznie nic nie jedzą.

      Niewłaściwe nawyków żywieniowych nabywa się wraz z rozwojem uzależnienia od alkoholu. Często, w wyniku rozwoju uzależnienia następuje spadek masy ciała, co nierzadko kobiety biorą za dobrą monetę, biorąc pod uwagę, że w naszej kulturze w ostatnim czasie dominuje kult szczupłego ciała. Problem ten dotyczy szczególnie młodych kobiet. Z czasem kiedy waga spada poniżej bezpiecznych granic i często pojawia się anemia, negatywny obraz własnego ciała zmusza je do nadużywania alkoholu.

      U osoby dotkniętej alkoreksją pojawia się niska samoocena i dążenie do osiągnięcia szczupłej sylwetki, co, z powodu zaburzeń odżywiania i nadużywania alkoholu, prowadzi do wstrętu do własnego ciała. Tak tworzy się zaklęty krąg, który wraz ze spożywanym alkoholem w nadmiernych ilościach prowadzi do eskalacji negatywnych skutków i nieleczony może prowadzić nawet do przedwczesnej śmierci.

      Zobacz więcej na temat alkoholizmu u kobiet >>

      Jakie są objawy drunkoleksji?

      Sytuacje, w jakich objawia się drunkoreksja (alkoreksja), dotyczą głównie nałogowców, u których stwierdzono przewlekłe i krytyczne stadia rozwoju uzależnienia od alkoholu. Charakteryzują ich długotrwałe ciągi alkoholowe. Zwykle podczas nich nie tylko nie zwracają oni uwagi na to, co jedzą, ale nawet świadomie rezygnują z kolejnych posiłków. Tracą przez to siłę i witalność. Osoba cierpiąca z powodu alkoholizmu nie zdaje sobie zwykle sprawy z powagi sytuacji. Niedobory substancji odżywczych, z jakimi się zmaga, przyczyniają się bowiem do zwiększenia ryzyka wystąpienia schorzeń przewlekłych oraz stanów zagrożenia zdrowia i życia. Pojawiają się również problemy emocjonalne i ból emocjonalny.

      3
      2
      1
      Więcej opinii

      Nadużywanie alkoholu i zaburzenia odżywiania — jakie są ich skutki?

      Nieleczona drunkoreksja może prowadzić do katastrofalnych skutków. Jej przebieg odbija się zarówno na zdrowiu psychicznym, jak i fizycznym człowieka. Głównymi powikłaniami schorzenia są niedobory w odżywianiu, z jakimi zmagają się na co dzień pacjenci. Dotyczą one zarówno niewystarczającego dostarczania do organizmu witamin i składników mineralnych oraz elektrolitów, jak i białka, węglowodanów i tłuszczów. Grozi to niedożywieniem i skrajnym odwodnieniem organizmu. Alkoreksja może zatem stać się jedną z przyczyn zgonów poalkoholowych.

      Pacjenci są wtedy najczęściej osłabieni i apatyczni. Spada ogólna odporność ich organizmu, zmienia się wygląd zewnętrzny, szarzeje skóra, łamią się włosy i paznokcie. Pojawiające się zaburzenia hormonalne u kobiet, które skutkują zanikiem miesiączkowania. Chorym grozi osteopenia, czyli zaburzenie związane z mineralizacją kości. Często pojawiają się nerwice, obniżenie nastroju, a nawet depresja. Alkoreksja prowadzi do ciągłego rozwoju uzależnienia od alkoholu i sprzyja nawrotom choroby alkoholowej.

      Szkodliwy wpływ alkoholu na organizm człowieka jest niepodważalny. W toku wieloletnich badań udowodniono, że długotrwałe spożywanie etanolu prowadzi do uszkodzeń wielonarządowych. Dotyczą one zarówno struktury organów wewnętrznych, jak i sposobu ich funkcjonowania. Toksyny poalkoholowe (głównie rosnące stężenie aldehydu octowego) upośledza pracę żołądka, trzustki, nerek, serca. Negatywny jest również wpływ alkoholu na wątrobę. Prowadzi do jej złożonych schorzeń, włącznie z zapaleniem i marskością. Nadmierne, nawet jednorazowe wypicie alkoholu wiąże się z ryzykiem wystąpienia objawów zatrucia alkoholowego i kaca. Powszechna jest biegunka po alkoholu, ból brzucha po alkoholu, ból głowy na kacu, a nawet polineuropatia alkoholowa czy delirium alkoholowe i zaburzenia pracy układu nerwowego.


      Kuba Marcol new 2 1

      Terapeuta uzależnień

      Kuba Marian Marcol

      Zyskaj kontrolę nad swoim życiem już dziś! Rozpocznij swoją drogę do wolności od uzależnień. Nie czekaj, zacznij zmianę teraz!

      Skontaktuj się ☎ 530 940 354 ✉ biuro@dezyderata.com.pl
      Wyślij wiadomość

      Jak pomóc osobie cierpiącej na drunkoreksję? Gdzie szukać pomocy?

      Ponieważ alkoreksja to zaburzenie odżywiania połączone z nadużywania alkoholu etylowego, jego leczenie należy połączyć z kompleksową terapią choroby alkoholowej. W terapii leczenia alkoholizmu przerywa się ponadto ciąg picia napojów alkoholowych i proponuje psychoterapię uzależnienia alkoholowego. Dlatego pomocy należy szukać w ośrodkach terapii uzależnień i połączyć ją z konsultacjami z dietetykiem.

      Jak przebiega leczenie alkoreksji?

      Leczenie alkoreksji odbywa się zazwyczaj na sesjach psychoterapeutycznych. Mogą mieć one formę indywidualną lub grupową (również uczestnictwa w spotkaniach grup wsparcia). Konieczne jest optymalne dobranie ilości jedzenia i jego kaloryczności do potrzeb pacjenta. Tok postępowania terapeutycznego uwzględnia przede wszystkim szybkie i skuteczne uzupełnienie wszelkich niedoborów, odżywienie i nawodnienie organizmu. Z tego względu pacjentów kieruje się zwykle na odtrucie alkoholowe (detoksykację). Podczas tego zabiegu wykonuje się bowiem dożylne wlewy witaminowe, które należą do najskuteczniejszych form suplementacji substancji odżywczych. Podczas terapii należy ponadto wypracować i utrwalić zdrowe nawyki żywieniowe. W ten sposób zapobiega się nawrotom zaburzeń odżywiania i łagodzi skutki alkoreksji.

      Michał Świerczek
      Michał Świerczek
      Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień, absolwent Szkoły Psychoterapii i Instruktorów CARE Brok. Od 38 lat żyje w trzeźwości, co czyni jego spojrzenie na problem uzależnień wyjątkowo empatycznym i praktycznym. Autor książki „Trzeźwe Podhale” oraz specjalistycznych artykułów o uzależnieniach i współuzależnieniu. Aktywnie działa na rzecz inicjatyw trzeźwościowych od 1986 roku. Prywatnie miłośnik góralskiego folkloru, muzyki i dobrej książki.

      Powiązane wpisy

      6 objawów uzależnienia od alkoholu
      14 kwietnia 2025

      6 objawów uzależnienia od alkoholu – czy jestem uzależniony?


      Czytaj dalej
      100 dni bez alkoholu
      14 kwietnia 2025

      100 dni bez alkoholu – na jakie efekty można liczyć po odstawieniu alkoholu?


      Czytaj dalej
      wieczorne picie alkoholu
      31 marca 2025

      Jak przestać pić alkohol wieczorami?


      Czytaj dalej

      Logo Dezyderata

      Skontaktuj się z nami

      OŚRODEK PSYCHOTERAPII UZALEŻNIEŃ
      "DEZYDERATA" SP. Z. O.O.
      ul. Zaryte 25,
      34-700 Rabka Zdrój
      tel: (+48) 530 940 354 Kuba Marcol
      tel: (+48) 574 271 441 Andrzej Górak
      tel: (+48) 515 268 322 Michał Świerczek
      tel: (+48) 18 544 72 47 Biuro
      biuro@dezyderata.com.pl

      Nr konta bankowego: ING 56 1050 1100 1000 0090 8108 6804

      NIP: 6591551337 REGON: 387303108

      • Leczenie uzależnień
      • Leczenie alkoholizmu
      • Leczenie narkomanii
      • Leczenie uzależnienia od dopalaczy
      • Leczenie uzależnienia od hazardu
      • Leczenie uzależnienia od komputera
      • Detoks
      • Odwyk alkoholowy
      • Wczasy odwykowe dla alkoholików
      • Leczenie alkoholizmu Warszawa
      • Leczenie alkoholizmu Kraków
      • Detoks alkoholowy Kraków
      • Opinie o ośrodku
      • Plan dnia
      • Warunki pobytu
      • Blog
      • Jakie argumenty trafiają do alkoholika?
      • Odstawienie alkoholu – pierwsze dni, jak wyglądają?
      • Twarz alkoholika, czyli kiedy uzależnienie widać gołym okiem
      • Choroba alkoholowa – objawy, leczenie, terapia
      • Agresja po alkoholu – jak z tym walczyć?
      © 2021 Dezyderata. All Rights Reserved.
      • O nas
      • Terapia
      • Leczenie alkoholizmu
      • Leczenie uzależnień
      • Detoks
      • Opinie
      • Kontakt