Anonimowi Alkoholicy są ogólnoświatową wspólnotą ludzi uzależnionych od alkoholu, założoną w 1935 roku przez dwóch tzw. beznadziejnych alkoholików – nowojorskiego maklera giełdowego Billa W. i lekarza z Akron Boba S. W początkach XX wieku wielu lekarzy uważało alkoholizm za nieuleczalną chorobę psychiczną, poprzez którą zaawansowani w chorobie alkoholicy lądowali w zakładach psychiatrycznych i domach specjalnej opieki czy też w przytułkach dla bezdomnych bądź w więzieniach.
Jednym z takich biedaków, skazywanych przez lekarzy na podobny los, był Bill W., były makler giełdowy z Wall Street, który poprzez chorobę alkoholową stracił nie tylko pracę, zdrowie, reputację, ale i nadzieję na wyjście z tego stanu beznadziejnego uzależnienia. Jednakże Bill W. w 1934 roku, podczas kolejnego pobytu w szpitalu doznał, jak to określił, duchowego przebudzenia. W rezultacie tej duchowej przemiany rozpoczął swoją życiową misję, jaką stało się pomaganie beznadziejnym alkoholikom. Tego typu aktywność spowodowała, że Bill W. przez pół roku zachowywał całkowitą abstynencję od alkoholu. Pozwoliło mu to nie tylko odbudować zrujnowane przez picie małżeństwo z Lois, ale i powrócić do pracy dla swoich mocodawców z giełdy nowojorskiej.
W skrócie:
Bill W. wysłany w interesach wiosną 1935 roku do Akron w stanie Ohio, doznał biznesowej porażki, która spowodowała pierwsze od pół roku pragnienie napicia się alkoholu. Aby tego uniknąć zaczął przez telefon szukać w Akron kontaktu z innym beznadziejnym alkoholikiem, z którym rozmowa mogłaby mu odebrać chęć napicia się. Miejscowy pastor obiecał mu pomoc i doprowadził do kontaktu z jednym ze swoich uzależnionych parafian, doktorem Bobem S., który z powodu swojego alkoholizmu już nie praktykował w swoim zawodzie. Spotkanie tych dwóch ludzi, które miało trwać 15 minut trwało 6 godzin i zaowocowało wyjątkowym porozumieniem dwóch ludzi ogarniętych obsesją picia. W trakcie tej rozmowy zauważyli, że obsesja picia ich opuściła a rozmowa z drugim alkoholikiem może być swego rodzaju lekarstwem dla innych osób uzależnionych od alkoholu.
Dlatego też wspólnie podjęli działania zmierzające do pomocy innym „beznadziejnym” alkoholikom. Okazało się, że osób potrzebujących pomocy jest bardzo wiele. Dlatego też ta wspólnota ludzi chorych, pragnących zaprzestania picia, zaczęła się gwałtownie rozrastać i z czasem rozprzestrzeniła się na cały świat. Kiedy w 1939 roku we wspólnocie uczestniczyło ponad stu alkoholików, założyciele postanowili napisać książkę, opisującą rozwiązanie problemów alkoholowych ludzi ciężko od alkoholu uzależnionych. Książka miała tytuł „Anonimowi Alkoholicy”, od niej Wspólnota przyjęła swoją nazwę. Obecnie ocenia się, że na świecie na spotkaniach AA, zwanych mityngami spotyka się około 2,5 miliona ludzi w bez mała 200 krajach świata.
Do Polski idea Wspólnoty AA trafiła dzięki profesjonalistom z Poznania w 1974 roku. Tę datę uznają Polscy AA za najważniejszą. Obecnie w naszym kraju funkcjonuje ok. 2800 grup AA, w tym ok. 200 w więzieniach, niosąc i tam posłanie nadziei tym więźniom, którzy trafili do kryminału z powodu swojego uzależnienia od alkoholu.
Do publicznego reprezentowania AA upoważnienie ma Biuro Służby Krajowej Anonimowych Alkoholików.
Anonimowi Alkoholicy są wspólnotą mężczyzn i kobiet, której członkowie dzielą się między sobą swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój problem alkoholowy i pomagać innym alkoholikom w osiągnięciu trzeźwości. Jedynym warunkiem uczestnictwa w AA jest pragnienie zaprzestania picia. Wspólnota AA nie przyjmuje żadnych dotacji z zewnątrz, utrzymuje się z własnych, dobrowolnych datków. Spotkania AA nie są terapią, ale współdziałaniem ludzi wzajemnie wspomagających się w wyzdrowieniu z choroby alkoholowej. Wspólnota AA wypracowała Program Dwunastu Kroków, których poznanie i wdrożenie w nowe życie pozwala uwolnić się z więzów alkoholizmu, rozliczyć z przeszłością jak i zmienić sposób funkcjonowania na sugerowane przez wspólnotę życie według wartości duchowych.
Uczestniczenie w spotkaniach wspólnoty AA jest doskonałym uzupełnieniem leczenia alkoholizmu.
Trudno w tak krótkim tekście opisać fenomen Wspólnoty AA. Wystarczy zapewne przytoczyć fakt, że Wspólnota Anonimowych Alkoholików została uznana w Stanach Zjednoczonych za fenomen socjologiczny XX. wieku. Fenomen ten polega m.in. na tym, że osoby chore same znalazły rozwiązanie dla swojej choroby alkoholowej, ratując życie sobie i milionom ludzi na całym świecie. Tym większe zdziwienie panuje wśród ludzi z zewnątrz wspólnoty, że we wspólnocie tej nie ma żadnych władz, kierowników, formalnej organizacji w sensie znanych przykładów, a najwyższą formą uczestnictwa jest służba na rzecz ludzi potrzebujących pomocy. Uczestników Wspólnoty AA cechuje niewidzialna więź, której spoiwem jest miłość i wzajemne zrozumienie, poczucie przynależności i wdzięczność za dar trzeźwości otrzymany od innych członków wspólnoty.
Wielu alkoholików po odbyciu terapii w ośrodku stacjonarnym otrzymuje sugestie od swoich terapeutów, aby poprzez uczestnictwo w spotkaniach Wspólnoty AA budować trwałą postawę trzeźwości, charakteryzującą się odzyskaniem zdrowego rozsądku, życiem uczciwym, odpowiedzialnym, poświęconym z czasem przekazywaniu dobrej nowiny o możliwym rozwiązaniu problemu alkoholowego innym cierpiącym alkoholikom. Gdyż jak mówią sami uczestnicy Wspólnoty AA problemem alkoholika nie jest tak naprawdę alkohol, tylko nieumiejętność życia na trzeźwo.
Pełna informacja o grupach AA funkcjonujących w różnych zakątkach naszego kraju, jak i o polskojęzycznych grupach AA w Europie, USA, Kanadzie znaleźć można na oficjalnej stronie Wspólnoty Anonimowych Alkoholików w Polsce pod adresem internetowym www.aa.org.pl Na tej stronie można też znaleźć sklep internetowy oferujący osobom zainteresowanym możliwość zakupu literatury AA, która może znacznie ułatwić zrozumienie fenomenu Wspólnoty Anonimowych Alkoholików.
Nazwa Anonimowi alkoholicy powstała, dlatego, że uczestnicy spotkań mają zagwarantowaną anonimowość. Dane członków AA takie jak nazwisko czy zawód nie są ujawniane ani innym alkoholikom ani na zewnątrz. Członkowie AA często są zawstydzeni swoim problemem, a dzięki anonimowości mogą czuć się bardziej swobodnie i bezpiecznie na spotkaniach.
Na spotkania nie ma żadnych zapisów, a jedynym warunkiem uczestnictwa jest chęć zaprzestania picia. Członkowie siadają najczęściej w kole i rozmawiają o swoich problemach i porównują doświadczenia. Zajęcia grupowe oparte są na wzajemnym wsparciu, szacunku i pomocy w odzyskaniu kontroli nad swoim życiem. AA nie są żadną sektą.
Spotkania AA pokazują, że nie jesteś sam oraz że problemy, z którymi się borykasz można pokonać. Mityngi AA pozwalają się wymienić nawzajem doświadczeniem – anonimowi alkoholicy z większym stażem pomagają dopiero początkującym.
Nie, spotkania anonimowych alkoholików są darmowe. Nie ma żadnych stałych składek czy opłat.