Kiedy człowiek poznaje euforyczne działanie alkoholu i odkrywa, że dzięki niemu może natychmiast zmieniać swoje uczucia, regulować je w zależności od potrzeb, zaczyna to robić coraz częściej.
Kiedy nadużywa alkoholu regularnie, z czasem do uzależnienia psychicznego dochodzi często uzależnienie fizyczne – zmienia się metabolizm organizmu i zostaje przekroczona pewna bariera. Powrót do umiarkowanego używania alkoholu staje się wręcz niemożliwe. Dochodzi bowiem do znacznego a z czasem do silnego upośledzenia kontroli nad ilością i częstotliwością spożywania alkoholu. Albo wręcz do całkowitej utraty kontroli nad jego używaniem. Wtedy też pojawiają się tzw. ciągi alkoholowe, czyli regularne, codzienne sięganie po alkohol, bez którego z czasem osoba uzależniona od niego nie wyobraża już sobie życia. Czy ten stan da się przerwać?
W skrócie:
O ciągu alkoholowym możemy mówić wtedy, gdy osoba uzależniona odczuwa codzienną, nieprzepartą ochotę napicia się alkoholu dla poprawy swojego samopoczucia. Czynność tą powtarza każdego dnia, czasem z coraz większym natężeniem i zwiększaniem dawek, co powoduje na drugi dzień szereg przykrych objawów. A one wymuszają na alkoholiku sięgnięcie w kolejny dzień po kolejną dawkę.
Historia ta może powtarzać się przez wiele tygodni czy miesięcy i z czasem stanowi poważne zagrożenie dla uzależnionego człowieka. Długotrwały ciąg alkoholowy może bowiem stanowić poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia osoby uzależnionej.
Zyskaj kontrolę nad swoim życiem już dziś! Rozpocznij swoją drogę do wolności od uzależnień. Nie czekaj, zacznij zmianę teraz!
Często ciągi alkoholowe z czasem rozwoju uzależnienia mogą trwać od kilku dni do kilku tygodni a nawet miesięcy. Aby przerwać ciąg alkoholowy często potrzebna jest interwencja medyczna. Odtrucie organizmu staje się konieczne, w przeciwnym razie może dojść do poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak nadciśnienie tętnicze, drżenie ciała, a nawet delirium tremens – stan który bezpośrednio może zagrażać życiu alkoholika i wymaga koniecznie umieszczenia go na oddziale detoksykacyjnym szpitala.
Czym dłużej trwa ciąg alkoholowy tym trudniej go przerwać. Każde ograniczenie czy dłuższa przerwa w konsumpcji alkoholu będzie u osoby uzależnionej wywoływać bardzo nieprzyjemne dolegliwości, gdyż wiąże się często z nieprzyjemnymi objawami zespołu abstynencyjnego.
Wiele osób usiłuje „ratować się” w warunkach domowych, czy to zamawiając kroplówki, czy pijąc elektrolity, ale niezwykle ciężko jest domowymi sposobami przerwać cug alkoholowy.
Wycieńczenie organizmu z czasem jest też spowodowane zaniedbywaniem odżywiania. U niektórych osób przerwanie ciągu alkoholowego w domowych warunkach jest wręcz niemożliwe.
Aby bezpiecznie przerwać ciąg alkoholowy, szczególnie trwający przez dłuższy czas, najlepiej jest zrobić to w warunkach szpitalnych, gdy z wiąże się to najczęściej z dużym ryzykiem wystąpienia powikłań. Często te najbardziej niebezpieczne objawy odstawienne pojawiają się w drugiej-trzeciej dobie po zaprzestaniu picia.
Odtrucie alkoholowe przeprowadzone na oddziale detoksykacyjnym specjalistycznego szpitala pozwala ciąg bezpiecznie przerwać, a gdyby w trakcie odtrucia pojawiła się padaczka alkoholowa, delirium tremens, omamy wzrokowe czy słuchowe czy inne objawy zespołu abstynencyjnego natychmiastowa interwencja lekarska może uratować pacjentowi życie.
Aby przerwać cug alkoholowy należałoby w jakimś krytycznym momencie ciągu z troską starać się namówić alkoholika do odtrucia organizmu, a w wypadku pojawienia się kryzysów psychicznych (majaczenie alkoholowe, myśli samobójcze) nie zawahać się wezwać karetki pogotowia.
Niestety w fazie przewlekłej choroby alkoholowej ciągi alkoholowe stają się coraz bardziej niebezpieczne dla alkoholika, gdyż z czasem następuje wyniszczenie organów wewnętrznych i innych negatywnych skutków fizycznych i psychicznych, których ukoronowaniem może być obłęd alkoholowy a w ostatecznym efekcie śmierć z wycieńczenia.
Sprawdź także: