Osoby z problemem alkoholowym mają wiele problemów występujących w sferze seksualnej. Można nawet powiedzieć, że problemy seksualne są wręcz wpisane w życie alkoholika, w chorobę alkoholową. Należą do nich m.in. zaburzenia w sferze emocjonalnej, zaburzenia erekcji, utrata kontroli w stanie upojenia alkoholowego.
W skrócie:
Problemy emocjonalne czy zaburzone relacje alkoholika są częstą przyczyną alkoholizmu. Ale osoba, która nie radzi sobie z życiem, zamiast zaczerpnąć porady psychologa, zaczyna sięgać po alkohol, jako substancję „pomagającą” jej w radzeniu sobie z problemami życiowymi. Jego picie nasila się, a zachowanie staje się coraz mniej przewidywalne. Pojawia się coraz więcej zachowań agresywnych, a alkohol staje się pewnego rodzaju protezą emocjonalną, która rozpoznawana jest przez niego jako bardzo pomocne narzędzie do regulowania przykrych uczuć. I mimo że przed sięgnięciem po alkohol mógł być bardzo uczciwym, wartościowym człowiekiem, problem alkoholowy będzie sukcesywnie zmieniał sposób myślenia i będzie rzutował na całe życie, czyniąc go z czasem niezdolnym do przeżywania tzw. uczuć wyższych.
U wielu alkoholików wraz z rozwojem choroby alkoholowej pojawiają się zaburzenia popędu seksualnego. Czasem alkoholik zaczyna obwiniać swoją partnerkę o te problemy seksualne: że się mniej stara, że odmawia współżycia, że czasem okazuje niechęć przy zbliżeniu.
Więcej o wpływie picia alkoholu na potencję można przeczytać we wpisie blogowym:
Przyczyny zdrad dokonywanych przez alkoholików bywają różne. Często wraz z rozwojem choroby alkoholowej znacznemu pogorszeniu ulegają relacje między partnerami, często narastająca niechęć partnerki do współżycia z pijanym partnerem, nierzadko śmierdzącym alkoholem, nieprzyjemnym w zachowaniu, niepanującym nad sobą. Z czasem pojawiają się u osoby pijącej zaburzenia seksualne uniemożliwiające odbycie normalnego stosunku seksualnego.
Kiedy alkoholik pogrąża się w chorobie alkoholowej, zaczyna użalać się nad sobą i kiedy w trakcie swoich pijackich wojaży trafi na kobietę, która chętnie wysłucha jego żali na jego partnerkę, może ona wykorzystać jego upojenie do zbliżenia seksualnego. Alkoholikowi daje to fałszywe poczucie, że to jednak wina jego dotychczasowej partnerki, że ich współżycie przestało się układać.
Niestety wraz z rozwojem choroby alkoholik często zaczyna obwiniać swoją żonę o to, że stara się ograniczać jego wolność, że się czepia bez powodu, że przesadza itp. Często to żona według alkoholika jest winna jego alkoholizmu, wręcz ją o to obwinia. Niestety wiele kobiet zaczyna podejrzewać, że może nie jest najlepszą żoną, nie potrafi sprostać wymaganiom męża. Kiedy zaczyna żyć w przekonaniu, że tak jest, przestaje stawiać granice dla coraz bardziej agresywnych zachowań i oskarżeń męża. Do tego dochodzą często zaburzenie psychiczne u alkoholika zwane zespołem Otella, czyli chorobliwa zazdrość.
Zobacz także: jak powinna postępować żona alkoholika >>
Terapia stacjonarna staje się okazją do ukazania prawdziwych problemów wynikających z uzależnienia. W trakcie terapii leczenia alkoholizmu wielu alkoholików zaczyna rozumieć, że żona, którą odsądzali od czci i wiary, była czasem jedyną istotą walczącą o jego zdrowie i życie. I gdyby nie jej opór, determinacja, być może nie tylko nie trafiliby na terapię, ale straciliby rodzinę, pracę a w końcu zdrowie lub nawet życie. Temu też służy praca z rodziną alkoholika w trakcie terapii, która z czasem może przynieść sporą poprawę w małżeństwie i poprawę zdrowia psychicznego obojga małżonków.
Zyskaj kontrolę nad swoim życiem już dziś! Rozpocznij swoją drogę do wolności od uzależnień. Nie czekaj, zacznij zmianę teraz!
Praca nad odbudowaniem wzajemnego zaufania i małżeńskich relacji to praca długoterminowa, najczęściej po zakończeniu terapii podstawowej. Psychoterapeuta uzależnień może pomóc w poprawie tych relacji poprzez sesje małżeńskie, czy skierowanie żony alkoholika do samopomocowych grup rodzinnych Al-Anon, gdzie żona będzie mogła uzyskać dla siebie wsparcie w tym jak radzić sobie w relacji z trzeźwiejącym alkoholikiem. Bo samo podjęcie terapii przez męża i zaprzestanie picia nie rozwiąże ich wszystkich problemów i samotnie trudno im będzie sobie z nimi poradzić.
Warto też zwrócić uwagę, że można dzisiaj uzyskać wiele cennych informacji na temat tego, jak radzić sobie z problemami w związku. Jedną z takich pozycji dla żony alkoholika, którą mogę polecić to książka „Koniec współuzależnienia” autorstwa Melody Beattie Wydawnictwa Media Rodzina z Poznania.