Delirium tremens jest poważnym zaburzeniem neurologicznym, które występuje u osób z przewlekłym nadużywaniem alkoholu. Charakteryzuje się wystąpieniem silnych objawów odstawienia alkoholu, takich jak drżenie rąk, halucynacje i dezorientacja. Skąd biorą się drgawki poalkoholowe? Jak reagować, kiedy się pojawią i co zrobić, aby zapobiec ich wystąpieniu w przyszłości?
W skrócie:
Drgawki po alkoholu to efekt długotrwałego nadużywania alkoholu. Pojawiają się one po przerwaniu ciągu alkoholowego i są częścią objawów zespołu odstawienia alkoholu. Niektóre objawy mogą pojawić się, gdy poziom alkoholu we krwi wynosi niewiele powyżej 0 ‰. Oznacza to, że chory ograniczył spożywanie alkoholu, ale nie odstawił go całkowicie. Mimo to może on doświadczyć dokuczliwych objawów zespołu odstawienia. Wszystko zależy od stopnia uzależnienia, czyli jak długo dana osoba była uzależniona i jakie ilości alkoholu spożywała przez ten czas.
Po wypiciu alkoholu etanol oddziałuje negatywnie na układ nerwowy i powoduje drgawki. Za możliwe przyczyny drgawek po wypiciu alkoholu uznaje się także zaburzenia elektrolitowe, zaburzenia funkcji kanałów wapniowych, nadmierne nawodnienie mózgu, a także spadek poziomu kwasu gamma-aminomasłowego, zwanego GABA.
Delirium Tremens jest stanem nagłym i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Drgawki po alkoholu, w tym również charakterystyczne drżenie rąk, utrzymujące się czasem kilka dni po zaprzestaniu ciągu alkoholowego zostały opisane w literaturze fachowej jako objawy choroby alkoholowej. Procesowi temu towarzyszy również niezborność ruchów czy zaburzenia równowagi.
Długotrwałe spożywanie alkoholu może doprowadzić do wystąpienia padaczki alkoholowej. Padaczka alkoholowa to napady drgawek występujące w okresie zespołu abstynencyjnego u osób uzależnionych od alkoholu. Drgawki pojawiają się od kilku godzin do tygodnia po przerwaniu ciągu spożywania alkoholu. Są to najczęściej duże napady padaczkowe. Objawy padaczki alkoholowej występujące zwykle w drugiej-trzeciej dobie po odstawieniu alkoholu. Najczęściej dzieje się to z chwilą spadku stężenia alkoholu w organizmie osoby uzależnionej. Nieleczona padaczka alkoholowa może poważnie zagrażać zdrowiu i życiu osoby uzależnionej.
Warto w tym miejscu dodać, że napady drgawek to nie jedyne przykre objawy, które daje nagłe odstawienie alkoholu. Osoba chora na Zespół Uzależnienia Alkoholowego cierpi na cały szereg dolegliwości, szczególnie kiedy przerwie ciąg alkoholowy. Te liczne objawy zatrucia alkoholowego to między innymi wystąpienie zaburzeń elektrolitowych. Po zaprzestaniu picia mogą wystąpić między innymi: zaburzenia snu, zaburzenia równowagi, majaczenie alkoholowe, szereg zaburzeń psychicznych, ale i fizycznych, takich jak skurcze mięśni, niewydolność nerek czy niezborność ruchów.
Zespół odstawienia alkoholu obejmuje grupę objawów, które pojawiają się najczęściej od jednego do trzech dni od wypicia ostatniego alkoholu. Aby tego uniknąć, często profilaktycznie podawane są leki przeciwpadaczkowe. Charakterystycznym objawem zespołu odstawienia alkoholu jest właśnie drżenie rąk, które utrzymuje się czasem do 7-10 dni po tym, kiedy nastąpiło jego nagłe odstawienie.
W tym celu należy priorytetowo ochronić głowę, która ulec może urazowi w wyniku drgań. Należy zatem jak najszybciej objąć ją dłońmi. Nie trzeba jej unosić i przytrzymywać w górze. Nie zaleca się również podkładania przedmiotów pod głowę chorego – nawet jeżeli są to miękkie i wygodne poduszki. Nie wolno także niczego wkładać do jamy ustnej, ponieważ może to spowodować dodatkowe obrażenia lub zadławienie. Należy także niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.
Zyskaj kontrolę nad swoim życiem już dziś! Rozpocznij swoją drogę do wolności od uzależnień. Nie czekaj, zacznij zmianę teraz!
Padaczka alkoholowa może być leczona za pomocą leków przeciwdrgawkowych i przeciwpadaczkowych, przepisanych przez lekarza. Częściej jednak stosuje się kurację polegającą na usunięciu z niego toksyn i metabolitów alkoholowych oraz na przywróceniu równowagi elektrolitowej w organizmie. Temu służą kroplówki z elektrolitami i glukozą. Nie leczone objawy odstawienia mogą prowadzić nawet do śmierci chorego.
Ryzyko wystąpienia ataku drgawek padaczkowych dotyczy jednak każdej osoby uzależnionej od spożywania alkoholu etylowego, bez względu na fazę jej nałogu i stopień uzależnienia. Brak alkoholu w organizmie nałogowca jest tak silnie odczuwany, że powoduje występowanie szeregu nieprzyjemnych dolegliwości. Napady padaczkowe występują zazwyczaj wraz ze spadkiem stężenia etanolu w krwiobiegu chorego. Najczęściej są zatem konsekwencją przewlekłego nadużywania alkoholu.
Pierwszą reakcją na wystąpienie objawów delirium tremens po odstawieniu alkoholu powinno być wezwanie pogotowia ratunkowego. Do przybycia pomocy powinniśmy się postarać, na ile to możliwe, zabezpieczyć osobę pogrążoną w majaczeniu alkoholowym przed ryzykownymi zachowaniami. Stan ten wymaga bezwzględnie hospitalizacji, gdyż bez stałego monitorowania stanu zatrutego pacjenta i natychmiastowej interwencji medycznej może wystąpić nawet zagrożenie życia. W szpitalach powiatowych najczęściej są wyspecjalizowane oddziały detoksykacyjne. Pobyt na nich trwa zwykle dziesięć do czternastu dni.
Osoba uzależniona od alkoholu powinna także skorzystać ze specjalistycznej pomocy w ośrodku uzależnień od alkoholu i udać się na terapię.