Alkoholizm jest chorobą bardzo demokratyczną – może zachorować na nią każdy pijący nadmiernie człowiek – zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Ciekawostkę może stanowić fakt, że jeszcze w początkach XX wieku w Stanach Zjednoczonych uważano, że alkoholizm u kobiet nie występuje. Takie wnioski pozwalała wysnuć obserwacja, że nie widywano w tamtym czasie kobiet pijących alkohol w miejscach publicznych czy nadużywających alkoholu w towarzystwie.
Wraz z rozwojem równouprawnienia i poluzowaniem pewnych purytańskich norm społecznych kobiecy alkoholizm zaczął być częściej spotykany, bardziej widoczny. Dzisiejsze kobiety piją na równi z mężczyznami, co powoduje też sytuację, w której alkoholizm kobiet i nadużywanie alkoholu przez nie zdarza się równie często jak u płci przeciwnej.
W skrócie:
Na samym początku warto zaznaczyć, że ilości wypitego alkoholu przez kobietę to na początku ilości symboliczne: kieliszek wina, lampka szampana czy kolorowy, owocowy drink. Z czasem jednak daje się zaobserwować niepokojącą tendencję wskazującą na to, że co dziesiąta kobieta pije coraz więcej alkoholu i z czasem się od niego uzależnia.
Trzeba też przyznać, że kobiety bywają mistrzyniami kamuflażu i potrafią bardzo długo utrzymywać swoje picie w tajemnicy. Często piją w domu, w samotności, nie afiszując się ze swoim piciem w miejscach publicznych czy w trakcie imprez rodzinnych.
Kobiety, których zachowanie charakteryzuje się wzrostem ilości wypijanego alkoholu, usiłują dorównać z czasem do poziomu picia mężczyzn. Kobiety pijące nadmiernie uzależniają się o wiele szybciej od mężczyzn, m.in. z powodu mniejszej niż u mężczyzn ilości tkanki tłuszczowej, niższej na ogół wagi ciała, ale też metabolizm alkoholu jest u nich niższy niż u płci przeciwnej. Choroba alkoholowa prowadzi też do większego spustoszenia w organizmie kobiety niż u mężczyzn pijących tyle samo.
Osobny rozdział stanowi fakt, że kobiety przypisywane są do pewnych ról społecznych, choćby roli matki i podlegają częściej niż mężczyźni ocenie moralnej. To wpędza je dodatkowo w poczucie winy, poczucie wstydu i powoduje znacznie większe obciążenie psychiczne. Jednakże wraz ze wzrostem w społeczeństwie świadomości, że uzależnienie od alkoholu to choroba, w ostatnich latach zauważyć można tendencję wskazującą na to, że coraz więcej kobiet znajduje odwagę, aby skorzystać z terapii uzależnień, a status osoby uzależnionej nie jest już powodem do wstydu.
Najbardziej zagrożone uzależnieniem są kobiety pijące najwięcej alkoholu. Dużo zależy też od częstości spożywanych napojów wysokoprocentowych. Jednak w wielu kręgach społecznych uzależnienie alkoholowe kobiety stanowi świadectwo niepowodzenia życiowego.
Potrzebujesz pomocy? Sprawdź leczenie alkoholizmu w ośrodku Dezyderata!
Uzależnienie u kobiet podlega takiej samej diagnozie jak u mężczyzn, czyli jest oceniane według sześciu kryteriów zapisanych w światowej klasyfikacji chorób ICD-10, czyli:
Większe stężenie alkoholu w organizmie kobiety powoduje upośledzenie funkcji poznawczych, znacznie zakłóca metabolizm witaminy D odpowiedzialnej m.in., za odporność organizmu. Udowodniono też, że w wypadku kobiet działanie napojów wysokoprocentowych jest bardziej toksyczne niż u mężczyzn.
Uzależnienie alkoholowe kobiet ma też bardzo toksyczny wpływ na ich relacje partnerskie. Spory odsetek uzależnionych kobiet stanowią osoby rozwiedzione, gdyż na wskutek ich problemów alkoholowych dziewięciu na dziesięciu partnerów opuszcza je.
Organizm kobiety jest jednak bardziej podatny na konsekwencje zdrowotne, niż organizm mężczyzny. Alkohol wpływa o wiele bardziej toksycznie na organizm pań niż na organizm panów. Między innymi u kobiet występuje zwiększone zagrożenie nowotworem sutka, znacznie rzadziej doświadczają przeżywania orgazmu. Nadmierne spożycie alkoholu działa toksycznie na organizm kobiety, przede wszystkim znacznie obniża ich zdolności psychomotoryczne, często prowadzi też do obniżenia ich masy ciała.
Jak więc widać alkoholizm u kobiet nie różni się znaczącą od problemów alkoholowych mężczyzn. Spożywanie alkoholu zawsze niesie ze sobą te same skutki – uzależnienie. Warto jednak dodać, że kobiety czują inaczej, inaczej reagują i co najważniejsze ich proces wyjścia z nałogu przebiega zupełnie inaczej. I nie jest on łatwy.
Masz w domu alkoholika? Czujesz się osobą współuzależnioną? Sprawdź: pomoc dla rodzin alkoholików oraz terapia dla osób współuzależnionych.