Bardzo często w swojej praktyce terapeuty uzależnień miałem okazję udzielać konsultacji żonom alkoholików. Kobiety te były mocno zdezorientowane tym, jak w trakcie rozwoju uzależnienia męża zmieniała się jego postawa wobec nich. Bierze się to stąd, że w chorobie alkoholowej nic nie wygląda tak jak się na logikę wydaje żonom alkoholików.
W skrócie:
Często słyszałem, że w okresie narzeczeństwa, przed ślubem, mąż był zupełnie innym człowiekiem, inaczej się zachowywał wobec żony. Bardzo się starał, był grzeczny, czuły, nie używał czasem w ogóle alkoholu. Nic nie wskazywało, że po ślubie sytuacja powoli będzie ewaluować. Tak jakby poprzez ślub mąż uznał, że już nie musi się tak starać jak przed ślubem. Kiedy żona po pewnym czasie zauważa, że mąż zaczyna nadużywać alkoholu, stara się mu dać do zrozumienia, żeby ograniczył nadużywanie alkoholu. Wydaje jej się czasem, że mąż zastosował się do jej prośby, ale często dochodzi tylko do sytuacji, że mąż ze swoim piciem schodzi do podziemia.
Alkoholicy do pewnego momentu perfekcyjnie ukrywają problem alkoholowy. Ale w pewnym momencie dochodzi do upośledzenia, a w konsekwencji kontynuowania picia do całkowitej utraty kontroli przez męża i jego picia oraz konsekwencji z nim związanych nie da się już ukryć. Problem uzależnienia męża od alkoholu staje się ewidentny. Oczywiście osoba uzależniona od alkoholu bardzo długo broni się, aby tylko nie podjąć leczenia oraz nie skonsultować się ze specjalistą psychoterapii uzależnień. Tym bardziej żona nalega, tym na ogół następuje większy opór ze strony pijącego męża do podjęcia leczenia czy jakichkolwiek innych działań, które miałyby pomóc w rozwiązaniu jego problemu alkoholowego.
Tym dłużej problem alkoholowy się rozwija, tym mocniej mąż podlega działaniu mechanizmów uzależnionego myślenia. A to prowadzi do tego, że alkoholik manipuluje żoną (a w szczególności jej uczuciami), okłamuje ją, czasem szantażuje. Więcej na ten temat możesz znaleźć w artykule: jak alkoholik manipuluje żoną >>
Z czasem żona alkoholika znajduje się w coraz trudniejszej sytuacji. Jej życie zaczyna kręcić się wokół pijącego męża, a jej problemy schodzą na plan dalszy. I mimo że od pewnego momentu ma świadomość, że jej mąż alkoholik wymaga leczenia, to póki nie przełamią poczucia wstydu i nie zaczną poszukiwać pomocy dla siebie i dla ukochanego, sytuacja ta będzie się dramatycznie rozwijać. Samodzielne poradzenie sobie z tymi problemami będzie coraz trudniejsze. Często się zdarza, że żona alkoholika głęboko wierzy, że on w pewnym momencie się opamięta i sam poradzi sobie z problemem alkoholowym. To bardzo złudne nadzieje.
Jak zatem powinna postępować żona alkoholika?
Skoro mąż nie wyraża ochoty, aby zasięgnąć porady specjalisty, często żony podejmują inicjatywę i starają się dowiedzieć się jak najwięcej o chorobie alkoholowej. Szukają informacji o tym jak powinna postępować żona alkoholika, aby nakłonić go do leczenia oraz do skorzystania z pomocy specjalisty.
Czasem przychodzi taki moment, kiedy mąż przerywa picie na jakiś czas i zaraz po zaprzestaniu picia ma wyrzuty sumienia, poczucie winy – wtedy jest to najlepszy moment na rozmowę o podjęciu przez niego terapii.
Kontakt z ośrodkiem leczenia uzależnień i rozmowa ze specjalistą może pomóc skuteczniej wpłynąć na męża i na jego decyzję o podjęciu leczenia. Często jednak zdarza się, że mąż zaczyna stosować wobec żony szantaż emocjonalny, grożąc samobójstwem lub innymi przykrymi konsekwencjami. Często Kobiety, aby sobie poradzić z sytuacją, zaczynają korzystać ze spotkań w grupie samopomocowej Al-Anon dla rodzin i bliskich alkoholików, gdzie może otrzymać wsparcie od innych osób w podobnej sytuacji i wzmocnić swoją motywację.
Ważne jest, aby żona dowiedziała się jak najwięcej o zespole uzależnienia alkoholowego jako chorobie, a nie złej woli męża. Nikt bowiem nie zaczyna pić ze świadomością, że może mieć w życiu tak wielkie z tego tytułu problemy. Choroby nie da się wyleczyć prośbą, groźbą, szantażem, płaczem. Nie ma też się co spodziewać wsparcia od reszty społeczeństwa, skoro picie alkoholu jest w Polsce powszechnie akceptowane, a ludzie niepijący często są traktowani jak osoby niepełnosprawne i słabe.
Czasem nawet najbliższe otoczenie męża też potrafi ulec złudzeniu, że winna picia męża winna jest żona. A ona jako osoba współuzależniona sama czasem zaczyna wierzyć w to, że jej mąż pije przez nią, a jej wady mogły negatywnie wpłynąć na męża i doprowadzić do jego picia.
Okłamywanie żony staje się codziennością, często z czasem alkoholik zaczyna stosować wobec żony przemoc fizyczną. Mechanizm iluzji działający w życiu alkoholika z czasem będzie mu podsuwać różne argumenty, dzięki którym stosuje szantaż emocjonalny wobec żony.
Kiedy małżonka alkoholika ma dostateczną wiedzę na temat jego choroby, łatwiej jest jej podjąć odpowiednie kroki. Najlepszym sposobem rozwiązywania tego typu problemów może stać się terapia uzależnień. Często bez pomocy specjalistów problemy małżeństwa borykającego się z problemami alkoholowymi są nie do rozwiązania.
Telefon wykonany do prywatnego ośrodka terapii uzależnień, aby zasięgnąć informacji, co zrobić w danej sytuacji nic nie kosztuje, a już niejednej żonie alkoholika pozwoliło zrozumieć jak postępować z mężem alkoholikiem. Kiedy żona szukała wsparcia u specjalistów, często później nie daje sobą łatwo manipulować alkoholikowi. Gdy uda się go namówić do skorzystania z konsultacji profesjonalisty, można mówić o połowie sukcesu.
Ponieważ specjalista psychoterapii uzależnień potrafi rozmawiać z osobą uzależnioną tak, aby z jednej strony uświadomić mu jak poważną chorobą jest zespół uzależnienia alkoholowego, z drugiej zmotywowania go do podjęcia terapii uzależnienia (choć często dla alkoholika jest to terapia wstrząsowa). Terapeuta uzależnień może spowodować, że uzależniony mąż wzbudzi w sobie motywację wewnętrzną do podjęcia leczenia stacjonarnego. A to często jest szansa na rozpoczęcie po terapii nowego, trzeźwego życia. Ponieważ często alkoholik traktuje żonę jako swojego wroga, który chce ograniczać jego wolność, pomoc profesjonalisty zmienia jego optykę widzenia. Często po terapii uzależniony mąż wychodzi z przekonaniem, że żona, którą uważał za wroga, czasem była jedyną osobą walczącą o niego i jego życie. A to dobrze wróży odbudowaniu dobrych relacji w związku małżeńskim.
Zyskaj kontrolę nad swoim życiem już dziś! Rozpocznij swoją drogę do wolności od uzależnień. Nie czekaj, zacznij zmianę teraz!
Kiedy pojawia się przemoc ze strony męża, żona koniecznie powinna szukać pomocy w wyspecjalizowanych do tego służbach. Winna przełamać fałszywe poczucie wstydu i bez skrupułów zadzwonić na policję lub zgłosić ten fakt do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, która może uruchomić odpowiednie procedury prewencyjne. Jeśli przemoc ze strony pijącego męża zaczyna się powtarzać, żona powinna zgłaszać te fakty na policję a w drażliwych przypadkach nawet do prokuratury. Trzeba być w tym jednak konsekwentną, gdyż jak mąż przetrzeźwieje, to często będzie przepraszał i obiecywał poprawę. Ale niestety bez interwencji z zewnątrz rzadko sprawcy przemocy zaprzestają tego procederu. Kiedy żona nie potrafi się bronić, przemoc ze strony pijącego męża będzie narastać, zagrażając z czasem nie tylko zdrowiu, ale i jej życiu. Przy powtarzających się interwencjach policji, mężowi może zostać założona specjalna kartoteka.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie niebieskalinia.pl, czyli Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia„. Na stronie tej można uzyskać pomoc, porady, serwis prawny, informacje o przemocy domowej.
Często żony alkoholików podejmują szereg działań, które są efektem zespołu długotrwałego stresu zwanego syndromem współuzależnienia. Żony alkoholików często żyją życiem pijącego męża, chronią go, usprawiedliwiają, kłamią, że nie sprawia on żadnych problemów. Włącza się nadopiekuńczość, nadkontrola, tłumaczenie jego postępowania. Bez sensu jest straszenie męża odejściem, separacją czy rozwodem. Kolejne groźby bez pokrycia utwierdzają alkoholika w przekonaniu, że i tak żona nie odejdzie. Bezcelowe jest wylewanie alkoholu, robienie awantur pijanemu mężowi czy stosowanie innych restrykcji, które w wypadku choroby alkoholowej są najczęściej kompletnie nieskuteczne.
Dobrze byłoby, abyś żono alkoholika zrozumiała, że potrzebujesz pomocy specjalisty, aby poradzić sobie z problemem alkoholowym męża. Trzeba też zadbać o swoje zdrowie psychiczne, aby nauczyć się radzić sobie w tej trudnej sytuacji.