Relacje w rodzinie z problemami alkoholowymi są niezwykle skomplikowane. Dzieci wychowujące się w rodzinach z problemem alkoholowym często przeżywają silny stres, strach, osamotnienie, brak akceptacji i odcięcie od innych. Aby poradzić sobie w takiej rzeczywistości, uczą się przystosowywać do trudnych warunków, przyjmując różne role w rodzinie. To niestety w konsekwencji prowadzi do utraty indywidualności dziecka, które dostosowując się do kryzysowej sytuacji zaniedbują swoje potrzeby i cele.
W skrócie:
Czym zatem są role rodzinne, w które wcielają się dzieci alkoholików i jaką pełnią funkcję? Role są to wzorce zachowań, które umożliwiają dziecku alkoholika funkcjonowanie w rodzinie dysfunkcyjnej. Pozwalają one przystosować się dziecku do szkodliwego, często patologicznego systemu rodzinnego i w nim przetrwać. Stanowią one pewną maskę ochronną dla dziecka, pomagając mu zmniejszyć ciągłe napięcie emocjonalne i jakoś odnaleźć się w ekstremalnych warunkach w jakich przyszło mu żyć. Zwykle dziecko wchodzi w określoną rolę zupełnie nieświadomie, a wynika to z obserwacji, że określone jego zachowanie ma wpływ na sytuację rodzinną i zapewnia mu względny spokój w domu. Najczęściej opisywane wadliwe role rodzinne, w które wcielają się dzieci alkoholików to:
Traumy dzieciństwa przeżywane w rodzinie z problemami alkoholowymi dzieci alkoholików zabierają ze sobą w dorosłe życie. Uświadomienie sobie swojej roli i pozycji w zaburzonym systemie rodzinnym to istotny etap w terapii Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA). Gdyż bez terapii w dorosłym życiu z ról granych w rodzinie dysfunkcyjnej się nie wyrasta. W dzieciństwie role rzeczywiście przynosiły obniżenie napięcia, umożliwiały radzenie sobie w toksycznym środowisku, jednak w dorosłym życiu przestają spełniać swoją funkcję. Zwykle są źródłem cierpienia, obciążenia i działają na szkodę – są częścią powtarzającego się schematu rodzinnego.
Zrozumienie, jaką rolę pełniło się jako dziecko w domu z rodzicem uzależnionym, może ułatwić lepsze poznanie siebie i przyczyn własnych zachowań w dorosłości. To także pierwszy krok do wyjścia z utartych schematów i odzyskania autentycznego „ja”.
Zyskaj kontrolę nad swoim życiem już dziś! Rozpocznij swoją drogę do wolności od uzależnień. Nie czekaj, zacznij zmianę teraz!
Na pierwszy rzut oka dzieci z rodzin alkoholowych nie różnią się od swoich rówieśników. Nierzadko są pilne, spokojne i nie sprawiają problemów wychowawczych. Zdarza się jednak, że reagują odwrotnie – mają trudności w nauce, wagarują, nie przestrzegają zasad szkolnych. Oba te zachowania mogą maskować dramat, który rozgrywa się w ich domu.
Tymczasem sytuacja w domu z problemami alkoholowymi niesie ze sobą ogromne straty w sferze psychicznej i emocjonalnej dziecka. Dziecko doświadczające nieustannych napięć, żyjące w ogromnym lęku żyje nierzadko w chaosie i totalnym braku poczucia bezpieczeństwa.
Zdarza się, że dziecko, poza przeżywanym stresem i brakiem poczucia bezpieczeństwa, doświadcza również bólu, przemocy psychicznej i fizycznej, upokorzeń czy molestowania seksualnego. Dziecko takie nigdy nie wie, co za chwilę może się stać, nie wie czego może się spodziewać po własnych rodzicach.
W rodzinach alkoholowych wszystko kręci się wokół rodzica, który nadużywa substancji psychoaktywnych. Należy pamiętać, że osobą uzależnioną może być zarówno ojciec, jak i matka, albo oboje rodziców. Pozostali domownicy, w tym dziecko, schodzą na dalszy plan. Jego potrzeby, emocje czy trudności szkolne często są ignorowane. Zostaje samo ze swoimi problemami i musi radzić sobie bez wsparcia.
W takim chaosie dziecko traci kontakt z rzeczywistością i szuka każdej możliwej drogi, by od niej uciec. Aby przetrwać, uczy się trzech rzeczy: nie ufać, nie mówić i nie odczuwać. Zresztą te trzy zasady są mu wpajane przez całe jego życie. Nie ufać, bo niedotrzymane słowa sprawiają zbyt duży ból i cierpienie. Nie mówić, bo w domu nie wolno o tym mówić, że ojciec czy matka są alkoholkami i piją.
W domu alkoholowym panuje ponura zmowa milczenia, a picie rodzica staje się wielką rodzinną tajemnicą. Nie można też poskarżyć się obcym ludziom czy poprosić kogoś o pomoc, bo to przecież wstyd. W konsekwencji dziecko uczy się nie odczuwać emocji, bo tak jest łatwiej, bo tak mniej boli. A wszystko to powoduje u dziecka niskie poczucie własnej wartości. Wszystkie wymienione wyżej czynniki mają ogromny wpływ na dalsze losy dzieci z rodzin alkoholików: na wybór studiów, ich karierę zawodową, czy wybór partnera życiowego.
Dzieci żyjące w rodzinach alkoholowychto dzieci cierpiące. Dlatego tak ważne jest, aby ktoś z dorosłych skierował je do psychologa dziecięcego. Tam może otrzymać fachową pomoc – czy to w postaci psychoterapii czy choćby jego wysłuchania, zauważenia jego problemów. Kiedy dziecko alkoholika będzie mogło w bezpiecznej atmosferze opowiedzieć o swoich emocjach, lękach, obawach, i potrzebach – dozna ulgi. Skoro nie mogą w domu rodzinnym zaznać bezpiecznej więzi z dorosłymi, to jakiekolwiek życzliwe wsparcie ze strony innych dorosłych może okazać się bezcenne. Myślę tu o psychologach dziecięcych, pedagogach szkolnych, wychowawcach, nauczycielach czy katechetach. Optymalne w tej sytuacji jest to, aby również pozostali członkowie rodziny dziecka byli objęci opieką psychologiczną. Nie zawsze bywa to możliwe, ale warto próbować .
Psycholog dziecięcy, kiedy już dziecko alkoholika trafi pod jego opiekę, może pomóc mu przejść przez tą niezwykle dla niego trudną sytuację. Może pracować z nim w ramach terapii nad zbudowaniem przez dziecko korzystnego obrazu samego siebie, może pochylić się nad jego sferą uczuciową, nad zmianą sposobu myślenia, poczucia sprawczości, stawiania granic czy budowania sieci wsparcia. Ogromnym wsparciem dla nastoletniego dziecka mogą również stać się grupy samopomocowe Wspólnoty Al-Ateen. Informacje o tej wspólnocie można bez problemu znaleźć w internecie.
Jeśli jako rodzic chcesz pomóc dziecku wychowującemu się w rodzinie z osobą nadużywającą alkoholu, warto skorzystać z kilku poniższych rad:
Szacuje się, że około 1,5 miliona dzieci dorasta w rodzinach z problemem alkoholowym. Dane Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wskazują, że w Polsce żyje od 2 do 2,5 miliona osób pijących w sposób szkodliwy, z czego około 800 tysięcy jest uzależnionych. To oznacza, że skutki uzależnienia od alkoholu mogą dotykać nawet 8% społeczeństwa. W każdej klasie może być dziecko, którego codzienność naznaczona jest obecnością alkoholu w domu. Sprawdź, jak wspierać ucznia, który zmaga się z takim doświadczeniem.
Jeśli chcesz pomóc małoletniemu, postaraj się wzbudzić jego zaufanie:
Dziecko musi usłyszeć wyraźnie: „to nie twoja wina”. Zwracaj uwagę na wszelkie sygnały agresji i nie bagatelizuj ich. Gdy potrzebujesz pomocy, sięgnij po wsparcie – możesz skontaktować się z poradnią psychologiczną, zadzwonić na bezpłatną infolinię lub porozmawiać z psychologiem szkolnym.