• +(48) 530 940 354
  • +(48) 574 271 441
  • biuro@dezyderata.com.pl
    DezyderataDezyderataDezyderataDezyderata
    • O nas
      • Warunki pobytu
      • Galeria
      • Blog
    • Terapia
      • Terapia dla współuzależnionych
    • Leczenie alkoholizmu
      • Odwyk alkoholowy
      • Pomoc dla rodzin alkoholików
      • Alkoholizm wśród młodzieży
    • Leczenie uzależnień
      • Leczenie narkomanii
      • Leczenie uzależnienia od dopalaczy
      • Leczenie uzależnienia od marihuany
      • Leczenie uzależnienia od hazardu
      • Leczenie uzależnienia od komputera
      • Leczenie uzależnienia od internetu
      • Leczenie uzależnienia od leków
    • Detoks
      • Detoks alkoholowy
      • Detoks narkotykowy
      • Kroplówka na kaca – wlew witaminowy na kaca
    • Opinie
    • Kontakt
    jak przestać pić?
    Jak przestać pić? Czy istnieją magiczne sposoby na alkoholika?
    27 czerwca 2024
    delirium tremens - majaczenie alkoholowe
    Majaczenie alkoholowe – objaw, którego nie należy lekceważyć
    12 lipca 2024

    Jak wygląda zapaść alkoholowa? Objawy i leczenie

    Opublikowane przez Michał Świerczek on 8 lipca 2024
    zapaść alkoholowa po spożyciu alkoholu

    Zapaść alkoholowa, znana również jako ostre zatrucie alkoholem, to poważny stan zdrowotny wynikający z nadmiernego spożycia alkoholu w krótkim czasie. Objawia się m.in. zaburzeniami świadomości, problemami z oddychaniem oraz obniżeniem ciśnienia krwi. W skrajnych przypadkach może prowadzić do śpiączki, a nawet śmierci. W artykule omówimy szczegółowo, czym jest zapaść alkoholowa, jakie są jej objawy, jak ją rozpoznać oraz jak skutecznie ją leczyć.

    W skrócie:

    • Zapaść alkoholowa — czym jest i jak wygląda?
    • Objawy zapaści alkoholowej — jak ją rozpoznać?
    • Przyczyny zapaści alkoholowej
      • Terapeuta uzależnień
    • Jak pomóc osobie cierpiącej na zapaść alkoholową?
    • Leczenie zapaści alkoholowej — kiedy i gdzie szukać pomocy?
    • Terapia uzależnień w specjalistycznym ośrodku — dlaczego warto ją podjąć?

    Zapaść alkoholowa — czym jest i jak wygląda?

    Zapaść alkoholowa to poważny stan zdrowotny, który występuje w wyniku spożycia dużej ilości alkoholu w krótkim czasie. Jest to sytuacja, w której organizm nie jest w stanie skutecznie metabolizować etanolu, co prowadzi do jego toksycznego poziomu we krwi. Zapaść alkoholowa jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia, występującym najczęściej u osób nadużywających alkoholu. Ale nie tylko — zapaść alkoholowa może pojawić się także po jednorazowym spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu.

    Nadmierne spożywanie alkoholu powoduje zakłócenie pracy serca, które w wyniku tych zakłóceń wprowadza mniejszą ilość krwi do krwiobiegu, co prowadzi do spadku ciśnienia krwi. W wyniku tego do organizmu trafia mniej tlenu i substancji odżywczych. Konsekwencją tych objawów może być także utrata przytomności, zatrzymanie oddechu i akcji serc oraz niedokrwienie mózgu.

    Ryzyko wystąpienia zapaści alkoholowej jest większe, jeżeli osoba uzależniona — obok nadmiernego spożywania alkoholu — pali papierosy lub zażywa narkotyki. Zapaść alkoholowa jest częstą przyczyną zgonów u osób uzależnionych, dlatego tak ważna jest szybka reakcja — wezwanie pogotowia ratunkowego i przystąpienie do udzielania pierwszej pomocy.  

    Nie strasz, motywuj! Zadzwoń, nie zwlekaj:
    +(48) 574 271 441

    Objawy zapaści alkoholowej — jak ją rozpoznać?

    Wczesne objawy zapaści alkoholowej to przede wszystkim nudności, wymioty oraz zawroty głowy. Często osoba nią dotknięta skarży się także na uczucie zimna i silny niepokój. W miarę rozwoju zapaści alkoholowej występuje bladość skóry, płytki oddech czy uczucie duszności. Może też wystąpić nadmierna potliwość czy wzmożone pragnienie.

    Niekiedy objawy zapaści alkoholowej mogą być kojarzone z objawami zespołu abstynencyjnego. To, co jednak rozróżnia te dwa stany to (w wypadku wystąpienia zapaści alkoholowej) występujące słabnące tętno, spłycony oddech czy drgawki. W takiej sytuacji należy koniecznie wezwać pogotowie ratunkowe.

    Przyczyny zapaści alkoholowej

    Podstawową przyczyną zapaści alkoholowej jest na ogół zaawansowane uzależnienie od alkoholu etylowego, czyli jednostka chorobowa zwana Zespołem Uzależnienia Alkoholowego. Nadmierne spożycie alkoholu prowadzi do sytuacji, gdzie zatrucie alkoholem staje się stanem zagrożenia życia. Występuje najczęściej u osób uzależnionych w zaawansowanych stadiach choroby alkoholowej.

    Przyczyną wystąpienia zapaści alkoholowej może być także mieszanie alkoholu z innymi substancjami, takimi jak leki, narkotyki czy niektóre suplementy diety, co może prowadzić do niebezpiecznych interakcji i nasilenia toksycznych efektów. Ponadto istniejące schorzenia, takie jak choroby wątroby, zaburzenia metaboliczne czy problemy z układem sercowo-naczyniowym, mogą zwiększać ryzyko zapaści alkoholowej. Spożycie alkoholu na pusty żołądek także prowadzi do szybszego wchłaniania alkoholu do krwiobiegu, co może przyspieszyć wystąpienie zatrucia.


    Kuba Marcol new 2 1

    Terapeuta uzależnień

    Kuba Marian Marcol

    Zyskaj kontrolę nad swoim życiem już dziś! Rozpocznij swoją drogę do wolności od uzależnień. Nie czekaj, zacznij zmianę teraz!

    Skontaktuj się ☎ 530 940 354 ✉ biuro@dezyderata.com.pl
    Wyślij wiadomość

    Jak pomóc osobie cierpiącej na zapaść alkoholową?

    W momencie zaobserwowania objawów zapaści alkoholowej należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia i stosować się do poleceń wydawanych przez dyspozytorów. Nie należy bać się wzywania pogotowia w momencie, gdy czyjś stan zdrowia nas niepokoi. Trzeba dokładnie opisać zaobserwowane przez nas objawy i precyzyjnie podać miejsce, w którym doszło do zdarzenia.

    W żadnym wypadku nie wolno zostawiać tej osoby samej. W przypadku wystąpienia zapaści alkoholowej, można zastosować doraźnie okłady chłodzące na czoło i kark. Nie wolno jednak w takiej sytuacji podawać żadnych pokarmów ani płynów.

    Nieprzytomną, ale oddychającą osobę powinniśmy położyć na prawym boku w tzw. pozycji bocznej ustalonej, aby zapobiec zadławieniu się wymiotami. Należy jednak stale monitorować stan chorego i w momencie zatrzymania akcji serca, niezwłocznie przystąpić do reanimacji.

    Osoba w stanie zapaści alkoholowej powinna być jak najszybciej poddana specjalistycznemu odtruciu alkoholowemu na szpitalnym oddziale detoksykacyjnym. Po odtruciu pacjenta, które zwykle trwa 10-14 dni, gdy jego stan jest już stabilny, kolejnym krokiem powinno być namówienie go do udziału w terapii uzależnień. Niestety, nie każdy człowiek mający ewidentne problemy alkoholowe zdecyduje się na podjęcie terapii leczenia uzależnienia, nawet po uświadomieniu sobie, że jej czy jego życie było poważnie zagrożone.

    Leczenie zapaści alkoholowej — kiedy i gdzie szukać pomocy?

    Wystąpienie zapaści alkoholowej często stanowi wyraźny sygnał, że nadszedł czas na podjęcie walki z uzależnieniem od alkoholu. W takich momentach ważne jest, aby wspierać osobę uzależnioną w podjęciu decyzji o rozpoczęciu terapii. Alkoholizm to choroba trudna do pokonania. Samo zniwelowanie objawów fizycznych i przejście przez detoksykację nie wystarczą, aby uwolnić się od nałogu. Ważne jest, aby uzależniona osoba nie odkładała decyzji o terapii, ponieważ kolejna zapaść może być dla niej śmiertelna.

    Profesjonalny ośrodek terapii uzależnień to miejsce, gdzie alkoholik może liczyć na wsparcie lekarzy, psychologów i terapeutów. Praca nad wyzdrowieniem obejmuje leczenie uzależnienia oraz naukę życia w trzeźwości i radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

    3
    2
    1
    Więcej opinii

    Terapia uzależnień w specjalistycznym ośrodku — dlaczego warto ją podjąć?

    Kiedy dochodzi do tak drastycznych sytuacji, najczęściej działania typu terapia ambulatoryjna (dzienna, dochodząca), czy korzystanie z indywidualnej terapii raz-dwa razy w tygodniu zdecydowanie nie wystarczy. Tym bardziej, że osoba uzależniona w tym czasie często nie potrafi utrzymywać trwałej abstynencji. A każde jej przerwanie przekreśla dotychczasowe efekty takiej terapii.

    Trwałą abstynencję można osiągnąć w trakcie kilkutygodniowej stacjonarnej terapii dla osób uzależnionych. W trakcie jej trwania pacjent nie tylko otrzymuje niezbędną wiedzę na temat choroby alkoholowej, ale też odpowiednie „narzędzia” do radzenia sobie z głodem alkoholowym i wytyczne na dobre, trzeźwe życie. Opuszczając ośrodek ma wypracowany plan dalszego zdrowienia, gdyż, co warto podkreślić, niezbędne jest kontynuowanie intensywnej terapii uzależnień przez co najmniej dwa lata po odbyciu terapii stacjonarnej.

    Michał Świerczek
    Michał Świerczek
    Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień, absolwent Szkoły Psychoterapii i Instruktorów CARE Brok. Od 38 lat żyje w trzeźwości, co czyni jego spojrzenie na problem uzależnień wyjątkowo empatycznym i praktycznym. Autor książki „Trzeźwe Podhale” oraz specjalistycznych artykułów o uzależnieniach i współuzależnieniu. Aktywnie działa na rzecz inicjatyw trzeźwościowych od 1986 roku. Prywatnie miłośnik góralskiego folkloru, muzyki i dobrej książki.

    Powiązane wpisy

    6 objawów uzależnienia od alkoholu
    14 kwietnia 2025

    6 objawów uzależnienia od alkoholu – czy jestem uzależniony?


    Czytaj dalej
    100 dni bez alkoholu
    14 kwietnia 2025

    100 dni bez alkoholu – na jakie efekty można liczyć po odstawieniu alkoholu?


    Czytaj dalej
    wieczorne picie alkoholu
    31 marca 2025

    Jak przestać pić alkohol wieczorami?


    Czytaj dalej

    Logo Dezyderata

    Skontaktuj się z nami

    OŚRODEK PSYCHOTERAPII UZALEŻNIEŃ
    "DEZYDERATA" SP. Z. O.O.
    ul. Zaryte 25,
    34-700 Rabka Zdrój
    tel: (+48) 530 940 354 Kuba Marcol
    tel: (+48) 574 271 441 Andrzej Górak
    tel: (+48) 515 268 322 Michał Świerczek
    tel: (+48) 18 544 72 47 Biuro
    biuro@dezyderata.com.pl

    Nr konta bankowego: ING 56 1050 1100 1000 0090 8108 6804

    NIP: 6591551337 REGON: 387303108

    • Leczenie uzależnień
    • Leczenie alkoholizmu
    • Leczenie narkomanii
    • Leczenie uzależnienia od dopalaczy
    • Leczenie uzależnienia od hazardu
    • Leczenie uzależnienia od komputera
    • Detoks
    • Odwyk alkoholowy
    • Wczasy odwykowe dla alkoholików
    • Leczenie alkoholizmu Warszawa
    • Leczenie alkoholizmu Kraków
    • Detoks alkoholowy Kraków
    • Opinie o ośrodku
    • Plan dnia
    • Warunki pobytu
    • Blog
    • Jakie argumenty trafiają do alkoholika?
    • Odstawienie alkoholu – pierwsze dni, jak wyglądają?
    • Twarz alkoholika, czyli kiedy uzależnienie widać gołym okiem
    • Choroba alkoholowa – objawy, leczenie, terapia
    • Agresja po alkoholu – jak z tym walczyć?
    © 2021 Dezyderata. All Rights Reserved.
    • O nas
    • Terapia
    • Leczenie alkoholizmu
    • Leczenie uzależnień
    • Detoks
    • Opinie
    • Kontakt