Zespół uzależnienia alkoholowego to poważna choroba przewlekła, która na ogół rozwija się latami. Zanim dojdzie do ciężkiego upośledzenia kontroli nad ilością i częstotliwością picia alkoholu, osoba nadużywająca alkoholu pije wprawdzie w sposób nadmiarowy, ale w pewnym sensie ma jeszcze kontrolę swojego uzależnienia.
Kiedy jednak dostaje od swoich bliskich informację, że według nich pije za dużo i za często, na ogół nie ogranicza swojej konsumpcji alkoholu, tylko zaczyna coraz częściej swoje picie ukrywać, co wiąże się u niej z dużym obciążeniem emocjonalnym.
W tym momencie podejmowanie rozmów o problemie alkoholowym jest niezwykle trudne, gdyż na tym etapie osoba nadmiernie pijąca nie widzi problemu, wręcz mówienie jej aby zaprzestała picia nie ma większego sensu.
W skrócie:
Jedno jest pewne: nie można rozmawiać z alkoholikiem z pozycji siły, wymuszania, szantażu, jednocześnie stosując wobec niego pogróżki, które i tak potem nie są spełniane. Warto jest wybrać odpowiedni moment na taką rozmowę, na pewno nie wtedy, kiedy alkoholik pije (czyli jest pod wpływem alkoholu). Ale dobrym momentem jest np. czas po zaprzestaniu picia, kiedy osoba uzależniona ma tzw. moralnego kaca, czyli wyrzuty sumienia.
Obie strony muszą być gotowe do spokojnej, nieagresywnej rozmowy. Warto zwracać się do alkoholika ze spokojem, z miłością, z troską o niego. Oskarżanie go w tym momencie o cokolwiek nie ma sensu, bez tego dręczą go na ogół wyrzuty sumienia, poczucie winy. Nie jest łatwo zrozumieć alkoholika, dlatego też warto się do takiej rozmowy przygotować, zaciągając jak najwięcej informacji o tej chorobie. Bardzo tez w tej sytuacji może pomóc terapeuta uzależnień.
Rozmowy z osobami uzależnionymi nie są łatwe, gdyż w chorobie alkoholowej nic nie wygląda tak, jak nam się wydaje na pierwszy rzut oka.
Jakie argumenty trafiają do alkoholika? Te oparte na faktach albo na identyfikacji z innym człowiekiem, mającym podobny problem. Dużą pomoc w zrozumieniu choroby może nam okazać niepijący alkoholik. Warto tez brać udział w spotkaniach grup rodzinnych Al-anon lub w otwartych dla każdego mityngach Wspólnoty Anonimowych Alkoholików.
Zanim rozpoczniemy spokojną rozmowę o jego problemach z piciem, ważne jest przemyślenie sytuacji i poprowadzenie tej rozmowy tak, aby osoba uzależniona zaakceptowała jej przebieg.
Bo niestety często osoba współuzależniona ma spore przykre emocje wobec osoby uzależnionej, a doprowadzanie w trakcie rozmowy do wzrostu poczucia winy u alkoholika nie doprowadzi do oczekiwanych rezultatów.
Niezwykle ważne aby w takiej rozmowie opierać się na konkretnych faktach a nie na ogólnych oskarżeniach. Tak przedstawiony problem alkoholowy pozwoli osobie uzależnionej podjąć decyzję o jej terapii, choć będzie ona czasem potrzebować czasu na podjęcie decyzji o terapii.
Rozmowy o uczuciach i emocjach są w najbliższym otoczeniu potrzebne, ale niezwykle trudne, gdyż w rodzinie z problemem alkoholowym często panuje zmowa milczenia w tym temacie.
Ale ponieważ nieleczony alkoholizm jest chorobą śmiertelną warto walczyć o alkoholika. Duże szanse na wysłuchanie ma u alkoholika bliska osoba, która będzie w stanie dodać odwagi i zachęcić alkoholika do podjęcia leczenia.
Należy prowadzić dialog z alkoholikiem bez okazywania złych emocji i stosowania agresji. Spokojna rozmowa może zdziałać cuda i doprowadzić ostatecznie alkoholika do życia w trzeźwości. Alkoholizm jest chorobą, nikt z osób, które się uzależniły nie chciał stać się w życiu alkoholikiem.
Aby pomóc alkoholikowi należy rozmawiać z nim, kiedy znajduje się on w stanie trzeźwości. Nigdy nie należy podejmować rozmów z nim, kiedy jest w stanie po spożyciu alkoholu, gdyż wtedy nawet krótka wzmianka o podjęciu przez niego leczenia może przynieść u osoby uzależnionej odwrotny od zamierzonego skutek.
Przykładowe zwroty, jakie możesz użyć w rozmowie z alkoholikiem:
Zyskaj kontrolę nad swoim życiem już dziś! Rozpocznij swoją drogę do wolności od uzależnień. Nie czekaj, zacznij zmianę teraz!
Nadużywaniu alkoholu towarzyszy często wzrost tolerancji u nadmiernie pijącego. Ponieważ alkoholik za pomocą alkoholu reguluje swoje uczucia, dopóki nie zacznie ponosić konsekwencji swojego picia i w jego życiu nie pojawią się konkretne kryzysy, trudno go będzie namówić do podjęcia leczenia. W tej chorobie kryzys może być szansa na podjęcie takiej decyzji. Czasem jest to odejście kogoś bliskiego, czasem utrata pracy, problemy z prawem, utrata prawa jazdy za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Uzależnienie niesie ze sobą wiele takich strat.
W takim momencie łatwiej porozmawiać z alkoholikiem o ponoszonych stratach z powodu picia. Należy mu jednak dać ponosić konsekwencje jego postępowania, nie wyręczać go, nie chronić, nie ukrywać jego uzależnienia, bo robienie takich rzeczy może go jedynie oddalić od decyzji o podjęciu leczenia. Kiedy żadne powyższe działania nie przynoszą rezultatu alkoholikiem powinny zająć się do tego uprawnione instytucje, np. komisje rozwiązywania problemów alkoholowych, działające przy każdej gminie w Polsce. Alkoholizm to ciężka, postępująca choroba i tak naprawdę aby pomóc alkoholikowi warto skontaktować go z innym niepijącym już alkoholikiem, z którym rozmowa może pomóc uświadomić mu problem.
Rozmowa z alkoholikiem jest trudna i wymaga delikatności oraz zrozumienia. Oto przykładowa rozmowa, która może posłużyć jako wskazówka:
Takie rozmowy powinny być prowadzone z empatią i bez osądzania, aby alkoholik poczuł się zrozumiany i wspierany. Ważne jest, aby zachęcać do poszukiwania profesjonalnej pomocy i być gotowym na wsparcie w każdej chwili.