Wielu ludzi słysząc termin współuzależnienie, myśli, że to przypadłość objawiająca się piciem alkoholu z człowiekiem, który jest od niego uzależniony.
Nic bardziej mylnego!
Współuzależnienie to termin, którym nazwano utrwaloną formę funkcjonowania w długotrwałej, trudnej i niszczącej sytuacji związanej z patologicznymi zachowaniami uzależnionego partnera.
Syndrom współuzależnienia może wystąpić w relacjach między członkami rodziny, przyjaciółmi czy współpracownikami.
W skrócie:
Cechą charakteryzującą osoby współuzależnionej jest przekonanie o swojej zdolności do wywierania znaczącego wpływu na drugiego człowieka – pomimo powtarzających się niepowodzeń i związanych z tym cierpień.
Osoba współuzależniona jest jednocześnie “ratownikiem” bliskiej sobie osoby i jej „prześladowcą”. Jest także jedną z ofiar tego patologicznego związku, który niewiele daje, natomiast bardzo dużo kosztuje.
Współuzależnienie charakteryzuje się stałym stawianiem potrzeb innych osób przed potrzebami własnymi, co prowadzi do wyniszczenia emocjonalnego i fizycznego.
Jest formą przystosowania się do nieprawidłowego układu relacji międzyludzkich, która umożliwia zachowanie dotychczasowego układu i jednocześnie odbiera szansę na jego zmianę (naprawę).
Współuzależnienie w alkoholizmie określane jest często jako koalkoholizm.
Osoby współuzależnione są nieświadomymi pomocnikami w piciu. Poprzez swoje działania przyczyniają się do tego, że alkoholik nie ponosi (w pełnym wymiarze) konsekwencji swojego picia, w związku z czym odwleka decyzję o zaprzestaniu spożywania alkoholu i podjęciu leczenia.
Aby nie stwarzać alkoholikowi tzw. komfortu picia, by nie pomagać mu w piciu, trzeba zastosować się do następujących wskazówek:
Współuzależnienie nie jest chorobą. Jest zespołem nieprawidłowego przystosowania się do sytuacji problemowej. U części osób współuzależnionych rozpoznaje się ostrą reakcję na stres, zaburzenia stresu pourazowego lub zaburzenia adaptacyjne.
Współuzależnienie diagnozuje się wyłącznie u osób dorosłych.
Życie z osobą uzależnioną nie należy do łatwych. Często prowadzi do obniżenia samooceny członków rodziny. Zachowania pijącego partnera doprowadzają do utraty poczucia bezpieczeństwa.
Terapia współuzależnienia to często najlepszy sposób na poradzenie sobie w sytuacji permanentnego stresu, który powoduje życie z alkoholikiem. Osoby współuzależnione wymagają pomocy. By ją uzyskać, powinny zgłosić się do specjalisty – terapeuty uzależnień i współuzależnień.
Najczęściej pojawiają się u niego po to, by uzyskać pomoc dla pijącego partnera. Nie zdają sobie sprawy z tego, że same potrzebują pomocy – by zaakceptować to, że nie mają żadnego wpływu na picie i zachowanie innych, że to nie od nich zależy, kiedy partner przestanie pić, by dowiedzieć się, że po zaprzestaniu przez partnera picia mogą nie umieć znaleźć sobie miejsca, mogą czuć się niepotrzebne, że będą powielać wyuczone przez lata zachowania, tkwić w tzw. trójkącie dramatycznym, przyjmując kolejno role ofiary, ratownika, agresora.
Poza profesjonalną terapią osoby współuzależnione mogą uzyskać pomoc na spotkaniach Wspólnoty Al.-Anon (AA).
Czujesz się osobą współuzależnioną? W naszej ofercie znajduje się terapia dla osób współuzależnionych. Zgłoś się do nas!