Alkoholizm to problem, który dotyka coraz większej liczby osób na całym świecie. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym stanem jest Program 12 Kroków AA, metoda wypracowana przez wspólnotę Anonimowych Alkoholików. Program ten oferuje konkretny plan działania dla osób pragnących wyjść z nałogu i odzyskać kontrolę nad własnym życiem. W artykule przedstawimy istotę Programu 12 Kroków AA, jakie są jego założenia i jak przebiega proces wyzdrowienia. Zapraszam do lektury.
W skrócie:
Program 12 kroków AA to zestaw zasad, które pomagają osobom uzależnionym od alkoholu w przejściu drogi do trzeźwości.
Dwanaście Tradycji AA reguluje zasady życia wspólnotowego i służy jedności AA. Przypominają one o tym, że dla naszego grupowego celu istnieje tylko jeden autorytet, a jest nim miłujący Bóg, jakkolwiek może się on wyrażać w sumieniu każdej grupy. Anonimowość stanowi duchową podstawę wszystkich naszych Tradycji, przypominając nam o pierwszeństwie zasad przed osobistymi ambicjami. Piąta Tradycja mówi, że głównym celem wspólnoty AA jest nieść posłanie alkoholikowi, który wciąż jeszcze cierpi. Przestrzeganie tych tradycji od dziesiątków lat daje Wspólnocie stabilizację przy jednoczesnym ogólnoświatowym rozwoju od wielu, wielu lat.
Anonimowi Alkoholicy są ogólnoświatową wspólnotą mężczyzn i kobiet, którzy dzielą się nawzajem swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją w celu rozwiązania problemu uzależnienia od alkoholu i pomoc w wyzdrowieniu innym osobom uzależnionym. Nie jest to organizacja terapeutyczna; stanowi ona raczej wspólnotę grup samopomocowych, opartą na Programie 12 kroków i własnych, przestrzeganych od wielu lat tradycjach. Jedynym warunkiem członkostwa w AA jest pragnienie zaprzestania picia alkoholu. Wspólnota Anonimowych Alkoholików gwarantuje swoim członkom pełną anonimowość.
Za grupę AA można uznać nawet spotkania dwóch albo trzech alkoholików, którzy spotykają się, aby wspierać się w zachowaniu trzeźwości (jeśli nie przyświecają im żadne inne cele). 12 Kroków i 12 Tradycji określa ramy pracy i zasady funkcjonowania grupy AA. Dla sprawnego funkcjonowania wspólnoty w Polsce powstała fundacja Biuro Służby Krajowej AA, która stanowi prawną reprezentację całego ruchu AA. Biuro to dla realizacji swoich celów statutowych może zatrudniać niezbędnych pracowników. Natomiast Konferencje Służby krajowej AA mogą tworzyć komisje bezpośrednio odpowiedzialne wobec tych, którym służą.
Do grupy Anonimowych Alkoholików może dołączyć każdy, kto uzna, że alkohol jest problemem w jego życiu oraz chce przestać pić. Każdy uczestnik Wspólnoty AA sam decyduje, czy chce przystąpić do AA i nikt go z tej Wspólnoty nie może usunąć.
Zyskaj kontrolę nad swoim życiem już dziś! Rozpocznij swoją drogę do wolności od uzależnień. Nie czekaj, zacznij zmianę teraz!
Za grupę AA może uważać się nawet kilka osób, które spotykają się w celu wymiany doświadczeń i wspierania się na drodze do uzyskania trzeźwości. Członkowie grupy wspierają się wzajemnie w utrzymaniu abstynencji i starają się wdrażać w swoje życie Program 12 Kroków, który pozwala im kroczyć droga do trzeźwości. Spotkania Anonimowych Alkoholików odbywają się w wyznaczonych miejscach o stałym czasie, a ich pełny wykaz można znaleźć na stronie www.aa.org.pl
Sprawdź także: jakie argumenty trafiają do alkoholika?
Anonimowi Alkoholicy to nie tylko Program 12 kroków, ale i silna, ogólnoświatowa wspólnota osób, które dzięki wsparciu i wzajemnej pomocy dążą do trwałej trzeźwości. Działanie w ramach tej organizacji oparte jest na kilku podstawowych zasadach i tradycjach, które zapewniają jej skuteczność i anonimowość. Jeżeli alkohol stanowi problem w twoim życiu, AA może być miejscem, gdzie znajdziesz pomoc i wsparcie.