Program HALT to jedno z narzędzi zalecanych osobom uzależnionym, jako sposób na trzeźwe życie. Czym jest program Halt i jak go wprowadzić w życie?
W skrócie:
Program HALT ma pomagać alkoholikom w utrzymaniu abstynencji. Jest on efektem obserwacji osób uzależnionych łamiących abstynencję z powodu zbyt dużego zmęczenia fizycznego i psychicznego, zbytniego rozgniewania, odczuwania silnej samotności czy zaniedbania w regularnym odżywianiu się. Tego typu zagrożenia to bliska droga do złamania abstynencji.
Hasło „Program HALT” powstało od pierwszych liter angielskich słów:
Tak, zdecydowanie tak. Po wyjściu z ośrodka zachęcamy pacjentów do przestrzegania tego programu, dając im takie wytyczne.
NIE BĄDŹ GŁODNY – staraj się nie wychodzić z domu bez zjedzenia czegoś. Pokusa na złamanie abstynencji zwielokrotnia się gdy jesteś głodny, wtedy też często możesz odczuwać złość. Organizm człowieka bardziej domaga się od osoby uzależnionej alkoholu gdy żołądek jest pusty. A zatem jeżeli nie możesz z różnych przyczyn zjeść przed wyjściem śniadania – wypij chociaż ciepłą herbatę, szklankę niegazowanej wody mineralnej, soku czy mleka. Specjaliści zalecają też zjedzenie czegoś słodkiego. Wówczas zapotrzebowanie na alkohol znacznie słabnie.
NIE BĄDŹ ROZGNIEWANY – gniew jest naturalnym uczuciem. Jednak zbyt duży poziom złości zaburza funkcjonowanie. Ten stan psychiki jest w większości powodem sięgania po alkohol – aby osiągnąć odprężenie. Spróbuj przeżyć każdy dzień dobrze i nie próbuj załatwić zbyt wielu spraw – bo stąd prosta droga do rozgniewania, stresu i być może zapicia. Przeciwieństwem gniewu jest wyciszenie, spokój. Spokój wewnętrzny pozwala trwać na drodze trzeźwienia i w znacznym stopniu oddala zagrożenie spożycia alkoholu.
NIE BĄDŹ OSAMOTNIONY – od osamotnienia bliska droga do frustracji, złości, napięcia, rozżalenia. Jako przeciwwagę dla samotności stawia się udział w ruchu Anonimowych Alkoholików, oraz swojego sponsora alkoholika z dłuższym stażem trzeźwienia. Między innymi jednym z najważniejszych symptomów nawrotu choroby jest izolacja, samotne uciekanie w świat marzeń, unikanie mityngów, czucie nieuzasadnionych urazów do innych ludzi. Dlatego za wszelką cenę należy unikać bycia samotnym.
To, co może rozwiać poczucie bycia samotnym to udział w spotkaniach grup samopomocowych. Uczestniczenie w nich powoduje poczucie bliskości, zrozumienia, przynależności, czyli rozwiewa poczucie osamotnienia. Bo od samotności bliska droga do złamania abstynencji. W samotności wzrasta chęć napicia się.
NIE BĄDŹ ZMĘCZONY – trudno oczywiście nigdy nie być zmęczonym, ale chodzi o to, aby stanu tego nie przedłużać. Istotne jest unikanie zmęczenia fizycznego, ale również psychicznego. Doświadczenie uczy, że alkohol na krótko usuwa zmęczenie. Daje pozorne uczucie lekkości, a wnioski o jego „leczącym” i „krzepiącym” działaniu prowadzą na manowce. Alkohol działa znieczulająco, stąd złudzenie, że usunął zmęczenie. Tylko naturalny wypoczynek: spacer, relaks, umysłowy i fizyczny, zdrowy sen – dają efekty. Nadmierne zmęczenie fizyczne i psychiczne jest dużym zagrożeniem dla trzeźwiejącego alkoholika.
Reasumując: Program HALT działa nie tylko w życiu osób uzależnionych ale również w przypadku osoby zdrowej. Można by rzec, że program ten stanowi osiową część filozofii zdrowienia. HALT chroni zatem od powrotu do alkoholu i zapewnia zdrowy sposób życia.
Pacjenci przebywający na terapii stacjonarnej w ośrodku Dezyderata nie tylko poznają Program HALT, jako jeden z programów pomagających w utrzymywaniu abstynencji. Staramy się, aby w trakcie terapii alkoholowej uczyli się realizować i wprowadzać ten program w swoje życie.
Dbamy o regularne i urozmaicone posiłki, jak i stały dostęp do napojów czy owoców, tak aby nikt nie poczuł się głodny. Pacjenci mogą też sobie uzupełnić swoją dietę o własne zdrowe produkty, do których mają dostęp przez 24 godziny na dobę. A wszystko to po to, aby nie dopuścić do odczuwania głodu alkoholowego, który jest bardzo podobny do głodu niejedzenia. Zwykły głód daje podobne objawy jak głód alkoholowy, więc dbałość o racjonalne odżywianie jest niezwykle ważne w procesie trzeźwienia.
Dbamy również jako terapeuci o to, aby w grupie terapeutycznej panował spokój i aby nie dochodziło między pacjentami do aktów agresji, gdyż procesowi terapeutycznemu towarzyszą silne emocje. Nasi terapeuci w związku z tym dbają o odpowiednią atmosferę w grupie, stosując też wiele technik i ćwiczeń relaksacyjnych.
Zyskaj kontrolę nad swoim życiem już dziś! Rozpocznij swoją drogę do wolności od uzależnień. Nie czekaj, zacznij zmianę teraz!
Samotność zaś jest rozpraszana poprzez budowanie więzi między pacjentami, wspólne przebywanie ze sobą po zajęciach, oddając się czynnościom, które dają relaks umysłowy, takim jak wspólne oglądanie TV, gra w tenisa stołowego czy spacery w otaczające ośrodek góry. To sprzyja budowaniu przyjaznej atmosfery, wzajemnemu poznaniu, zrozumieniu.
Podczas terapii staramy się też przekonać pacjenta, aby po opuszczeniu ośrodka Dezyderata poszukał dla siebie grupy wsparcia, której osoba uzależniona potrzebuje jak ryba wody. Trzeźwi alkoholicy z dłuższym stażem twierdzą, że nic tak nie sprzyja leczeniu alkoholizmu jak życie zgodne z Programem HALT.