Zespół Otella jest patologiczną zazdrością, która przyjmuje postać psychozy urojeniowej, pojawiającej się w wyniku nadużywania alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych. Jest to rodzaj obłędu psychicznego, nasilającego się często w przebiegu choroby alkoholowej.
W skrócie:
Zespół Otella został sklasyfikowany w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) pod kategorią zaburzeń psychicznych i zachowań spowodowanych używaniem środków (substancji) psychoaktywnych. Zespół Otella jest więc chorobą psychiczną, której towarzyszy psychoza urojeniowa, wobec czego należy do grupy zaburzeń psychotycznych.
Przewlekłe, intensywne picie alkoholu uważa się za przyczynę około 20% przypadków rozwoju syndromu Otella, a na zaburzenie to zapada średnio co trzeci alkoholik. Inną przyczyną pojawienia się zespołu Otella może być także przewlekłe zażywanie narkotyków i innych substancji odurzających (głównie amfetaminy). Może to doprowadzić także do tak poważnych konsekwencji, jak uszkodzenie układu nerwowego.
W zespole Otella spowodowanego chorobą alkoholową, wraz z jej rozwojem może pojawić się alkoholowy obłęd zazdrości. Chorobliwa zazdrość patologiczna często nie ma jednak żadnych racjonalnych podstaw, a mimo to osoba nią dotknięta jest przekonana o niewierności swojego partnera i często zmusza go do przyznania się do zdrady, przekonując, że jeśli się przyzna, to jego niewierność zostanie wybaczona. Często te wręcz absurdalne zarzuty, które stawia osoba chora, stają się dla partnera długotrwałym, uciążliwym stresem zakłócającym mocno jego życie. Bo jak tu dowieść swojej wierności, skoro prześladowca i tak jest przekonany o zdradzie. A czasem nawet, dla jej udowodnienia, na przykład wynajmuje detektywów, aby szukali dowodów zdrady partnera.
Na syndrom Otella mogą zapaść osoby, które w związku z chorobą alkoholową nadużywają alkoholu. Oto najczęstsze objawy zespołu Otella opisane w literaturze fachowej:
Kolejne objawy zespołu to prowokowanie kłótni, awantur, często z posuwaniem się do przemocy emocjonalnej, czy fizycznej.
Zyskaj kontrolę nad swoim życiem już dziś! Rozpocznij swoją drogę do wolności od uzależnień. Nie czekaj, zacznij zmianę teraz!
Życie i związek z osobą cierpiącą na zespół Otella jest niezwykle trudne. Nieustanne podejrzenia zdrady i doszukiwanie się jej dowodów są źródłem nieporozumień i kłótni między partnerami. Należy podkreślić, że w takiej sytuacji cierpi cała rodzina, a atmosfera panująca w domu wyjątkowo boleśnie odbija się na dzieciach. Nierzadko partnerki łudzą się nadzieją, że z upływem czasu patologiczna zazdrość minie.
Niestety zespół Otella zdarza się również u alkoholików w podeszłym wieku. Warto wskazać, że syndrom Otella pojawia się w wyniku długotrwałej choroby alkoholowej. I bez zaprzestania spożywania alkoholu i podjęcia terapii alkoholowej nie ma szans na zmianę istniejącej sytuacji. Z tego powodu chorzy na obłęd alkoholowy muszą być poddani psychoterapii i podjąć decyzję o detoksie, bowiem abstynencja alkoholowa jest koniecznym warunkiem wdrożenia leczenia.
Konieczna będzie tutaj psychoterapia, która pomoże zrozumieć, że zazdrość jest chorobliwa i nie ma żadnych podstaw. Najczęściej w przypadku terapii syndromu Otella korzysta się z terapii behawioralno-poznawczej, dzięki czemu chory może zrozumieć sedno swojego problemu. Czasem, w cięższych przypadkach może być konieczne leczenie psychiatryczne.
Trzeba mieć świadomość, że leczenie syndromu Otella jest niezwykle ciężkie i wymaga długotrwałej terapii. Osoby cierpiące na ten obłęd zazdrości zazwyczaj zaprzeczają jej istnieniu i nie chcą skorzystać ani z pomocy specjalisty od terapii uzależnień, ani z leczenia psychiatrycznego. Aby jednak leczenie zespołu Otella było możliwe, najpierw osoba nim dotknięta powinna przejść podstawową terapię leczenia uzależnienia, a w kolejnym etapie zgodzić się na terapię zespołu Otella.