Picie alkoholu jest czynnością powszechną, ale wiedza o skutkach zatrucia alkoholem w społeczeństwie jest znikoma. Wielu ludzi zaczyna używać alkoholu, nie mając ani wiedzy, ani świadomości, że alkohol to toksyczna substancja, trucizna tkankowa, środek prowadzący wielu nadużywających go do poważnych komplikacji życiowych i zdrowotnych.
Jedną z nich jest zatrucie organizmu alkoholem, zwane tu w skrócie zatruciem alkoholowym. Coraz częstsze spożywanie alkoholu i coraz większe ilości wypitego alkoholu powodują u osoby nadużywającej zatrucie alkoholowe.
W skrócie:
Zatrucie alkoholowe to stan po silnym nadużyciu alkoholu etylowego. Pojawia się ono po jednorazowym nadużyciu, czy też jako konsekwencja wielodniowego nadużywania alkoholu, zwanego ciągiem alkoholowym. Tak jak jednorazowe ostre zatrucie alkoholem poprzez jego znaczne nadużycie skutkuje na drugi dzień ciężkim kacem, czyli objawami abstynencyjnymi typ: ból i zawroty głowy, suchość w ustach, drżenie mięśni, odruchy wymiotne, stany lękowe czy palpitacje serca, biegunki, itp.
Każda osoba, która chociaż raz miała do czynienia z kacem doskonale wie, jak radzić sobie z tą dolegliwością. Złe samopoczucie występujące po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu należy “leczyć” regularnym przyjmowaniem płynów, glukozy i elektrolitów. Dzięki takim działaniom organizm stabilizuje się i zaczyna wracać do normalnego funkcjonowania. Niestety w przypadku dłuższego zatrucia alkoholowego niezbędne jest wizyta na specjalistycznym oddziale detoksykacyjnym w specjalnie wydzielonych do tego placówkach medycznych. Zazwyczaj hospitalizacja trwa od 7 do 14 dni. Oczywiście czas, który pacjent powinien spędzić na oddziale jest uzależniony od jego stanu zdrowia oraz długości ciągu alkoholowego.
O ile jednorazowy tego typu stan po podaniu dużej ilości płynów, glukozy, elektrolitów, stabilizuje się i czterech-pięciu dniach organizm osoby zatrutej alkoholem zaczyna się stabilizować, wraca do normy, o tyle po dłuższym ciągu alkoholowym konieczna wręcz często staje się odtruwanie alkoholowe na specjalistycznym oddziale detoksykacyjnym w wydzielonych placówkach medycznych, która na ogół trwa 7-14 dni hospitalizacji w zależności od stanu zdrowia osoby zatrutej, długości jego ciągu alkoholowego. W takich wypadkach organizm potrzebuje czasem nawet miesiąca, aby wrócić do całkowitej równowagi. W tym wypadku też najgroźniejsze objawy zatrucia alkoholowego występują w drugiej-trzeciej dobie od przerwania długotrwałego ciągu alkoholowego.
Zatrucie alkoholowe powtarzane wielokrotnie prowadzi z czasem do rozwoju choroby alkoholowej i nasila też występujące u osoby uzależnionej choroby współistniejące, takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, polineuropatia czy otyłość. Objawy zatrucia alkoholem zaczynają być widoczne gołym okiem. Alkohol etylowy powoduje też często zaburzenia świadomości, które uniemożliwiają praktycznie prowadzenie pojazdów mechanicznych, ze względu na wydłużony czas reakcji czy nawet problemy z utrzymaniem równowagi w trakcie chodzenia po spożyciu alkoholu.
Jak wygląda zatrucie alkoholowe? Może ono mieć różne oblicza, takie jak:
Przy dłuższych ciągach spada też drastycznie masa ciała. Poza zaburzeniami świadomości pojawiają się również zaburzenia elektrolitowe i pacjent przestaje panować nad własną fizjologią. Za część tych objawów odpowiada ośrodkowy układ nerwowy, który również ulega poważnemu zatruciu.
Osoba w trakcie długotrwałego ciągu alkoholowego jest tak naprawdę w stanie permanentnego zatrucia alkoholem. Wykazuje ona widoczne gołym okiem objawy zatrucia alkoholem typu: omamy słuchowe i wzrokowe, psychozy czy inne symptomy zaburzenia świadomości spowodowane alkoholem etylowym. Z czasem w wyniku kumulacji zatrucia alkoholowego w organizmie nadużywającego osobnika może dojść do takiego stężenia alkoholu we krwi, który może zagrażać nawet życiu.
Stężenie alkoholu we krwi w wysokości powyżej 5 promili uznawane jest jako śmiertelna dawka. W wypadku alkoholików w zaawansowanym stadium choroby alkoholowej śmiertelna dawka alkoholu wynosi czasem o wiele więcej. W ekstremalnych przypadkach sięga ona nawet dwucyfrowego wyniku. Najwyższa zmierzona dawka zatrucia alkoholowego u alkoholika przekroczyła 14 promili. To stan powodujący niewyobrażalnie ostre zatrucie organizmu, skrajne upojenie alkoholowe. Została tu wielokrotnie przekroczona dawka śmiertelna.
Jak pomóc sobie bądź osobie bliskiej w wypadku zatrucia alkoholowego? Przede wszystkim należy ułożyć osobę zatrutą w pozycji bocznej ustalonej jako bezpieczna aby zatruty nie zadławił się własnymi wymiotami.
Na pewno odwodniony organizm będzie potrzebował do wzmocnienia substancje odżywcze. Dobrą metodą domową jest podawanie dużej ilości napojów, najlepiej z elektrolitami do kupienia bez recepty w każdej aptece. Osłodzenie herbaty łyżeczką cukru może stanowić też pewien rodzaj substytutu glukozy podawanej często osobom zatrutym alkoholem etylowym w kroplówkach. Niedobór glukozy jest bowiem bardzo częstym objawem zatrucia alkoholem.
Dość często bywa tak, że mimo rozlicznych działań stan zdrowia osoby zatrutej nie ulega poprawie a domowe sposoby oczyszczania organizmu również nie przynoszą określonych rezultatów. W takiej sytuacji należy wezwać pogotowie i doprowadzić do umieszczenia osoby zatrutej alkoholem etylowym na oddziale detoksykacyjnym. Tam pacjent ma szansę pod opieką lekarzy dojść do siebie i otrzymać odpowiednie leki na zatrucie alkoholowe.
Jeśli zatrucie alkoholowe to codzienność w Twoim życiu lub w życiu Twoich bliskich sprawdź leczenie alkoholizmu w naszym ośrodku Dezyderata. Zadzwoń lub napisz!