Zastanawiasz się, czy alkohol należy do grupy narkotyków? Odpowiedź jest prosta: tak, alkohol jest narkotykiem. Alkohol jest psychotropowym środkiem depresyjnym wpływającym na ośrodkowy układ nerwowy. Oznacza to, że alkohol ma wpływ na funkcje poznawcze, emocje i percepcję oraz w pełni odpowiada cechom przypisywanym innym substancjom narkotycznym. Według amerykańskich statystyk alkohol jest na pierwszym miejscu wśród tego typu substancji, zabijających amerykanów.
W skrócie:
Problem z alkoholem polega na tym, że w odróżnieniu od innych substancji psychoaktywnych jest on narkotykiem zalegalizowanym przez państwo, które z jego sprzedaży czerpie niemałe zyski. To, że w naszym kraju jest on praktycznie ogólnie dostępny i społecznie powszechnie akceptowalny, powoduje, że wiele sięgających po niego osób nie ma świadomości, jak ogromne zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka ze sobą niesie. Większość osób zaczynających używać alkoholu tak naprawdę nie ma pojęcia, z jakim ryzykiem się to wiąże.
Ostatnie badania naukowe opublikowane w prestiżowym periodyku medycznym „Lancet” przyniosły szokujące wieści. Otóż okazało się, że mimo przyjętych wcześniej przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) tak zwanych bezpiecznych dawek spożywanego alkoholu, badania te wskazują, że nie ma dla organizmu człowieka bezpiecznej dawki alkoholu. Od pierwszego kieliszka alkohol zaczyna mieć wpływ na mózg człowieka, rozpoczynając szereg procesów chorobowych, z chorobami nowotworowymi włącznie! Uświadomienie sobie, że alkohol jest trucizną tkankową, która może prowadzić do ciężkich schorzeń i nieodwracalnych zmian w organizmie człowieka, również w jego mózgu być może powstrzymałoby niejednego człowieka po sięganie po niego.
Tak, alkohol zawiera wiele substancji psychoaktywnych, a najbardziej niebezpieczną z nich jest aldehyd octowy, powstający w wyniku rozkładu alkoholu w organizmie człowieka. Jest to silnie toksyczna substancja psychoaktywna wpływająca między innymi na ośrodkowy układ nerwowy, prowadząc osobę nadużywającą do uzależnienia psychicznego i uzależnienia fizycznego, uderzającą w centralny układ nerwowy, wywołując też szereg chorób układu krążenia.
Osoby uzależnione często cierpią na zaburzenia psychiczne, między innymi zaburzenia pamięci. Jednym z największych zagrożeń spowodowanych nadmiernym piciem alkoholu jest depresja alkoholowa, a jej konsekwencją są m.in. izolacja społeczna, kryzysy w związkach czy myśli samobójcze.
Ciężkie picie może prowadzić do przejściowych lub trwałych zaburzeń psychotycznych. Przykładem może być psychoza alkoholowa, w tym omamy i urojenia, które występują podczas ciężkiego upojenia alkoholowego lub odstawienia.
Odstawienie alkoholu po długotrwałym nadużyciu może prowadzić do ciężkiego zespołu abstynencyjnego, który może obejmować drżenie, halucynacje, lęk, a nawet drgawki i delirium tremens.
Zyskaj kontrolę nad swoim życiem już dziś! Rozpocznij swoją drogę do wolności od uzależnień. Nie czekaj, zacznij zmianę teraz!
Istnieją różne klasyfikacje substancji narkotycznych. Często mówi się o podziale na narkotyki miękkie i narkotyki twarde. Do najczęściej używanych tzw. miękkich narkotyków zaliczana jest marihuana, a do twardych narkotyków substancje takie jak kokaina, heroina czy amfetamina. Problem z marihuaną polega na tym, że w pewnym momencie nie wystarcza ona osobie jej używającej i zaczyna ona sięgać po tak zwane narkotyki twarde. Na to wskazują wywiady diagnostyczne z wieloma pacjentami ośrodków terapii uzależnień.
Zarówno alkohol, jak i inne narkotyki mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Prowadzą do ryzyka rozwoju uzależnienia, problemów z pamięcią, koncentracją, mogą powodować uszkodzenia narządów wewnętrznych i pogorszenie stanu zdrowia psychicznego.
Zakwalifikowanie alkoholu, narkotyków, leków psychotropowych, dopalaczy do substancji psychoaktywnych powoduje, że w bardzo wielu ośrodkach terapii uzależnień są one leczone według tego samego schematu. Okazuje się bowiem, że w wypadku wszystkich tych substancji występują wręcz identyczne mechanizmy uzależnionego myślenia i funkcjonowania. Podobne również są fazy rozwoju uzależnienia jak i objawy uzależnienia, według których prowadzona jest diagnoza nozologiczna.
Odbycie terapii stacjonarnej może spowodować zatrzymanie procesu destrukcji i wejścia na drogę pełnej abstynencji i emocjonalnej trzeźwości.