Syndromem DDA określa się pewne specyficzne cechy, jakie posiadają dzieci z rodzin, gdzie jeden albo oboje rodziców byli uzależnieni od alkoholu, które pozwalały im przetrwać w rodzinie z problemami alkoholowymi, ale zarazem poprzez długotrwały stres i napięcie zostały pozbawione możliwości przeżycia szczęśliwego dzieciństwa. W związku z sytuacją w której żyły, zostały zmuszone do szybkiego stawania się dorosłym i przejmowania obowiązków domowych za pijących rodziców. Niestety tragedią tych dzieci staje się to, że w dorosłym życiu nie mogą odnaleźć się ani w relacjach rodzinnych ani społecznych. Mają często mocno zaburzone funkcjonowanie, nie mając świadomości, że jest to efekt dzieciństwa przeżytego w rodzinie z problemem alkoholowym.
W skrócie:
Dorosłym Dzieckiem Alkoholików często określa się osobę o specyficznych cechach, wypracowanych w okresie trudnego dzieciństwa. Alkoholik w rodzinie wprowadza głęboką destrukcję i specyficzny przymus psychiczny, wpływający na emocje i umysły członków swojej rodziny. Jednym z głównych celów takiej rodziny jest ukrywanie problemów alkoholowych przed światem zewnętrznym. To doprowadza do sytuacji, kiedy dziecko zaczyna stosować się do reguły, aby nikomu nie ufać, odcinać się od swoich uczuć i nie mówić nikomu o problemach, jakie alkohol i alkoholik generują w ich domu.
Dziecko dorastające w rodzinie alkoholika często kiedy doznaje z jego strony jakiegoś zranienia, nabiera przekonania że jest złe, nic nie warte i że nie może sobie ufać. Co gorsza uważa, że nie jest godne miłości ani szacunku, skoro osoba bliska, którą kocha tak go traktuje. To doprowadza dorosłego już człowieka do odcinania się od swoich uczuć i często wpędza go w pewien rodzaj wewnętrznej samotności.
Nawet jeśli DDA trafią w swoim życiu na dobrego, kochającego ich partnera, często nie mogą się z nim porozumieć, gdyż do głosu dochodzą stare schematy, wypracowane w dzieciństwie. Tragedią tych dorosłych dzieci jest również to, że często nie uświadamiają sobie, że ich problemy życiowe są konsekwencją dzieciństwa w rodzinie z problemem alkoholowym.
Aby uświadomić sobie co jest problemem w moim dorosłym życiu, co nie pozwala mi żyć szczęśliwie i czuć się bezpiecznie, potrzebna jest psychoterapia. Doświadczony psychoterapeuta po analizie dzieciństwa swojego pacjenta, odkryje zapewne, że osobie tej potrzebna jest terapia dla Dorosłych Dzieci Alkoholików.
Syndrom DDA można zaleczyć, choć trudno całkiem się z niego wyleczyć. Kiedy osoba nim dotknięta uświadomi sobie, co jest przyczyną jej obecnych życiowych problemów i zaakceptuje ten fakt, jest na dobrej drodze, aby poddać się terapii dla Dorosłych Dzieci Alkoholików.
Jak przebiega proces jej terapii DDA? Na początku musi ona sobie uświadomić i zaakceptować fakt, że jej zdrowienie będzie wymagało od niej ujawnienia szeregu dramatycznych sytuacji, jakie spotkały ją w dzieciństwie. Często są to traumatyczne przeżycia mocno wypierane ze świadomości, wynikające z przemocy doznawanej w rodzinie czy częstego molestowania seksualnego. Rozliczenie się z przeszłością będzie wymagało od DDA emocjonalnego odreagowania i ponownego przeżycia uczuć zamrożonych w dzieciństwie. To zaś daje szansę na pogodzenie się z przeszłością, wybaczenie swoim bliskim doznanych od nich krzywd i zaplanowania sobie nowego, zdrowego emocjonalnie życia w swojej rodzinie. To również proces budowania w sobie nowego, niezależnego od przeszłości ładu, który pozwoli jej odciąć się od dawnej, dysfunkcyjnej rodziny. To daje DDA możliwość rozwoju osobistego pomagającego odzyskać poczucie bezpieczeństwa, spokoju wewnętrznego i zadowolenia z nowego życia.
Bardzo istotną rolę w tym długotrwałym procesie zmiany może odegrać regularne uczestnictwo w spotkaniach samopomocowych grup wsparcia DDA.
Więcej informacji o tej wspólnocie można znaleźć na stronie www.dda.pl
Warto też skorzystać z literatury tematu, która może pomóc w poszerzeniu świadomości, jak dzieciństwo w rodzinie z problemem alkoholowym wpłynęło na dorosłe. życie dziecka, które się w niech wychowywało.
Polecałbym szczególnie dwa tomy wydane przez Wydawnictwo Charaktery pt. „Gdzie się podziało moje dzieciństwo” O Dorosłych Dzieciach Alkoholików oraz dwutomowe opracowanie tegoż wydawnictwa pt. „Czas na wyleczenie” Przewodnik – droga do wyzdrowienia dla dorosłych dzieci alkoholików autorstwa Timmena L. Cermaka oraz „Czas na wyleczenie” Podręcznik – stopnie do wyzdrowienia dla dorosłych dzieci alkoholików autorzy Timmen L. Cermak i Jacques Rutzky.