Kim są Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA)? Jakie zaburzenie jest tak nazywane? Takie miano konsekwencji długotrwałego stresu przypisuje się dzieciom wychowującym się w rodzinach z problemem alkoholowym, gdzie ojciec, matka albo oboje rodziców byli czynnymi alkoholikami. Długotrwałe przebywanie dziecka w takich warunkach odbija się nie tylko na jego dzieciństwie ale i ma poważne reperkusje w ich dorosłym życiu. W codziennym życiu reagują one odmiennie od ludzi dorosłych, którzy nie doznali traumy dorastania w rodzinie dysfunkcjonalnej. Badania naukowe dokonywane na tej grupie osób ukazały odmienność ich myślenia, nastawienia, reakcji i uczuć, odbiegającą znacznie od normy, najczęściej zupełnie nieuświadamianą. Czy istnieją zatem jakieś ogólne prawidłowości, które opisywałyby tego typu odstępstwa od zdrowego schematu funkcjonowania? Istnieją i co ciekawe dotyczą całej tej grupy osób określanych mianem DDA:
W skrócie:
Terapia DDA skierowana jest do osób, które na skutek dorastania w rodzinie z problemem alkoholowym, w dorosłym życiu borykają się z problemami emocjonalnymi i z problemami w relacjach międzyludzkich. Celem terapii DDA jest udzielenie wsparcia takim osobom. Terapeuta ma pomóc uporządkować i nazwać trudne przeżycia z przeszłości pacjenta i pozwolić mu szerzej zrozumieć swoją sytuację, dostrzec związek pomiędzy teraźniejszością a dzieciństwem.
Bezradność, poczucie winy i wstyd to tylko niektóre uczucia, które dominowały w dzieciństwie osób z syndromem DDA. I choć dziś, w dorosłym życiu wiele z tych osób stara się wyprzeć przeszłość, zbagatelizować lub usprawiedliwić swoich rodziców; nieświadomie popełnia błędy, które są następstwem problemu alkoholowego w domu rodzinnym np. popada w ten sam nałóg czy też lgnie do ludzi uzależnionych od alkoholu.
Nie każde dziecko alkoholika powinno poddać się terapii, bo nie każdy ma trudności w życiu, z którymi sobie nie radzi, a które są pochodną trudnego dzieciństwa. Zwykle wskazaniem do terapii dla dorosłych dzieci alkoholików są problemy emocjonalne, które utrudniają im życie i stają na przeszkodzie do osiągnięcia szczęścia.
Jeśli jednak potrzebna jest fachowa pomoc dla osoby dotkniętej syndromem DDA, która kompletnie sobie nie radzi w codziennym życiu, taką pomoc można bezpłatnie uzyskać między innymi w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie, Poradniach Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia, Poradniach Zdrowia Psychicznego i w niektórych organizacjach pozarządowych (fundacjach i stowarzyszeniach).
Bezcenne wsparcie osoba dotknięta tym syndromem może również uzyskać we Wspólnocie Dorosłych Dzieci Alkoholików a kompletna informacja o niej znajduje się na stronie internetowej www.dda.pl
Tam też można znaleźć informacje o spotkaniach tej wspólnoty, zarówno w realu jak i online.
Sprawdź także: leczenie alkoholizmu