Pomoc dla rodzin alkoholików
Życie z osobą uzależnioną od alkoholu nie jest łatwe, i z pewnością przekonał się o tym każdy, kto miał w swoim otoczeniu osobę z takim problemem. Niestety często uzależnienia są powodem wstydu, szykan, niezrozumienia, co pogłębia problem.
Alkoholizm to choroba, która nie dotyka jedynie samego uzależnionego, ale całą jego rodzinę. Dlatego tak ważna jest świadomość konsekwencji choroby alkoholowej i wsparcie środowiska dla najbliższych osoby uzależnionej. Pomoc dla rodzin alkoholików to jedna z podstawowych misji terapeutów i ośrodków leczenia uzależnień.
Życie członków rodziny z alkoholikiem
Życie z alkoholikiem pod jednym dachem to pasmo niekończących się wzlotów i upadków. Jednego dnia nadzieje na pokonanie nałogu mogą być zupełnie realne i do osiągnięcia, podczas gdy na drugi dzień brutalna rzeczywistość znów nie pozostawia wątpliwości.
Wiele osób określa, że życie takiej rodziny to niekończący się roller coaster i kiedy na chwilę uda się odetchnąć, to za chwilę znów wszyscy cierpią. Emocje, które nieustannie towarzyszą takiej rodzinie to wstyd, strach, niepewność, złość, żal, gniew. Osoba uzależniona zdaje się jednak nie dostrzegać tych problemów. Z czasem osoby współuzależnione, bo tak nazywa się osoby z najbliższego otoczenia alkoholika przestają sobie radzić z tymi emocjami.
Rodzina z problemem alkoholowym
Choroba alkoholowa ma wpływ zarówno na partnera osoby uzależnionej, jak i na dzieci, które uczą się żyć w dysfunkcyjnej rodzinie. Życie takiej rodziny często podporządkowane jest osobie uzależnionej - to od jej humoru, stanu fizycznego, często zależą plany, podejmowane decyzje. Problem alkoholowy zaczyna być najważniejszym tematem w domu, przez co potrzeby innych spychane są na dalszy plan. DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików są często wycofane, mają niskie poczucie wartości, nie potrafią wchodzić w głębsze relacje. Dlatego właśnie rodzina alkoholika powinna sama szukać pomocy dla siebie.
Formy pomocy rodzinie z problemem alkoholowym
Na szczęście dostępne jest wiele form pomocy rodzinom dysfunkcyjnym, w których problem alkoholizmu nie pozwala na normalne funkcjonowanie, w tym terapia indywidualna, terapia grupowa dla współuzależnionych, skorzystanie z oferty ośrodków leczenia odwykowego, które często najlepiej mogą pomóc rodzinom dotkniętym alkoholizmem.
Pomoc psychologiczna dla rodzin alkoholików
Pomoc psychologiczna dla rodzin alkoholików może mieć formę zarówno terapii indywidualnej jak i grupowej. Na takie spotkania mogą uczęszczać osoby dorosłe jak i młodzież, po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Spotkania dla osób współuzależnionych mają często formę przypominającą mityngi AA dla uzależnionych alkoholików. Podczas spotkań gwarantowana jest anonimowość, a cały proces leczenia odbywa się w obecności terapeuty.
Pokonanie problemów alkoholowych w ośrodku Dezyderata
Pomoc dla rodzin alkoholików to jedna z głównych misji Ośrodka Terapii Uzależnień Dezyderata. Dzięki uczestnictwu w programie ośrodka i kontaktowi z wykwalifikowanym personalem członkowie rodziny alkoholika mogą otrzymać niezbędne wsparcie psychologiczne.
Choroba alkoholowa ma wpływ na funkcjonowanie całej rodziny, dlatego kompleksowa terapia wszystkich jej członków pozwoli na przywrócenie prawidłowych relacji i pozwoli zniwelować ból i cierpienie, które powoduje rozkład życia rodzinnego.
Jeśli bliska Ci osoba jest uzależniona i nie wiesz jak jej pomóc, zgłoś się do nas. Oferujemy darmowe konsultacje dla rodzin alkoholików, na których pokazujemy sposoby, aby przekonać alkoholika do leczenia. Nie czekaj, aż będzie jeszcze gorzej. Zadzwoń lub napisz, by odzyskać normalne życie całej rodziny!
FAQ
Jak można pomóc rodzinie alkoholika?
Przede wszystkim, aby pomóc wyjść rodzinie ze współuzależnienia należy okazać empatię i zrozumienie. Następnie trzeba zacząć działać i jeśli alkoholik nie decyduje się na leczenie, to poradzić rodzinie odseparowanie się od niego. To bardzo trudne, ale niezbędne szczególnie, jeśli w domu dochodzi do awantur. Można zgłosić się do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i po wyroku sądu skierować alkoholika na przymusowe leczenie w ośrodku zamkniętym. W tym czasie rodzina powinna skorzystać z terapii dla osób współuzależnionych.
Co zrobić z alkoholikiem awanturnikiem?
W takim przypadku czasami jedynym rozwiązaniem jest własna wyprowadzka lub eksmisja awanturującego się alkoholika. Awantury mogą z czasem doprowadzić do rękoczynów i domowej tragedii. Wsparcie bliskich i udzielenie schronienia osobie pod wpływem alkoholika jest w tym przypadku niezwykle ważne i może być dla niej początkiem wyrwania się z toksycznej relacji w swoim życiu.
Jak pomóc osobie żyjącej z alkoholikiem?
Przede wszystkim taka osoba musi zrozumieć, że prawdopodobnie jest współuzależniona i mimowolnie dostosowała całe swoje życie do wzlotów i upadków alkoholika, bo tak właśnie działa ten niebezpieczny mechanizm. Należy oderwać się od osoby uzależnionej, szczególnie jeśli ta nie chce się leczyć.
Skontaktuj się z nami
Dane kontaktowe
- OŚRODEK PSYCHOTERAPII UZALEŻNIEŃ "DEZYDERATA" SP. Z. O.O.
"DEZYDERATA"
ul. Zaryte 25
34-700 Rabka Zdrój