parallax background

Alkoholizm wśród młodzieży - leczenie dla nastolatków

Alkoholizm wśród młodzieży to bez wątpienia poważny problem, który nabiera na sile i zbiera tragiczne żniwo. Po alkohol sięgają coraz młodsi. Przyczyny picia alkoholu bywają różne - często dzieci podpatrują dorosłych i powielają ich zachowania, ale także duży wpływ ma tutaj środowisko czy brak należytej kontroli i społeczne przyzwolenie na picie jeśli np. odbywa się ono podczas imprez rodzinnych w najbliższym gronie. Temat używania alkoholu powinien być poruszany w szkołach, w domu rodzinnym i czy podczas wakacyjnych wyjazdów, gdzie często następuje inicjacja alkoholowa.

Alkoholizm u młodzieży – podstawowe fakty

Młodzi ludzie lubią eksperymentować i sięgać po różnego rodzaju używki. I chociaż alkohol wydaje się nieco "staromodną" używką, to jednak jest bardzo niebezpieczny, bo jest łatwodostępny, stosunkowo tani i szybko powoduje uzależnienie. Picie alkoholu zasługuje na potępienie i działanie, jeśli się powtarza i może przekształcić w uzależnienie. Najnowsze badanie "Młodzież 2021", którego wyniki opublikowano we wrześniu 2022 roku potwierdza, że alkohol jest najczęstszą używką wśród młodych dorosłych. Młodzi sięgają po niego częściej niż po narkotyki czy papierosy. W miesiącu poprzedzającym badanie co najmniej:

  • 66% ankietowanych piło piwo,

  • 62% piło wódkę i inne mocne alkohole,

  • 37% spożywało wino.

Badanie wykazało, że co najmniej raz w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie upiło się 43% uczniów. Te wyniki są zatrważające. Do spożywania alkoholu przyznają się zarówno chłopcy jak i dziewczyny, przy czym płeć męska upija się częściej niż dziewczęta (47% do 39%).

Z kolei statystyki raportu "Alkohol w Polsce" pokazują, że w Polsce przed ukończeniem 18. roku życia piło alkohol 82% chłopców i 80% niepełnoletnich dziewcząt. Wniosek jest jeden, ktoś musiał zakupić dla nich ten alkohol. Jednak, aby dziecko spróbowało alkoholu wiele nie potrzeba. Czasem wystarczy rodzinna impreza podczas której wszyscy piją i chwila nieuwagi dorosłych, aby nastolatek spróbował co członkowie rodziny mają w kieliszkach. Zakaz picia nie jest wystarczający. Potrzebna jest edukacja, solidne argumenty i współpraca całego społeczeństwa, które nie powinno dopuszczać do takich zachowań ryzykownych. Traktowanie alkoholu przez dorosłych, często przekłada się na późniejsze zachowanie dzieci.

Spożywanie alkoholu przez nastolatków – problem, który pojawia się coraz częściej

Niestety trudno jest uchronić nastolatków przed substancją psychoaktywną, która tak powszechnie wpisuje się w naszą tradycję i kulturę. Alkohol można znaleźć praktycznie wszędzie i przy wielu okazjach. Niski wiek inicjacji alkoholowej może być jednak opłakany w skutkach. W organizmie młodego człowieka alkohol sieje prawdziwe spustoszenie. Badania wykazały, że alkohol najczęściej trafia do nastolatków za pośrednictwem pełnoletnich znajomych lub młodszych domowników. Jak widać problem ten najczęściej rozpoczyna się w najbliższym otoczeniu.

Sprawdź także: leczenie alkoholizmu u dorosłych

Dlaczego dzieci uzależniają się od alkoholu? Przyczyny alkoholizmu u młodzieży

Przyczyn alkoholizmu wśród młodzieży jest wiele, podobnie jak wśród dorosłych. Może to być spowodowane nadużywaniem alkoholu w rodzinie, chęcią stłumienia negatywnych emocji, problemami z nawiązywaniem relacji, poczuciem wyobcowania, naturalną skłonnością do ryzyka, zaspokojeniem ciekawości, chęcią zwrócenia na siebie uwagi. Zwykle sięgnięcie przez alkohol w przypadku młodzieży jest cichym wołaniem o pomoc. W przypadku młodego organizmu uzależnienie może pojawić się bardzo szybko, bo alkohol bardzo silnie działa na delikatny układ nerwowy mogąc doprowadzić do stałych zmian i przyspieszenia procesu uzależnienia.

Dzieci z rodzin z problemem alkoholowym

W rodzinie gdzie panuje alkohol, nastolatek może z jednej strony go nienawidzić, a z drugiej zainteresować się, co jest w nim takiego, że ukochany tata, mama, brat, dziadek czy ktokolwiek inny tak często po niego sięga. W rodzinach dotkniętych tym problemem zagrożenie jest o tyle większe, że jak wykazały wieloletnie analizy, skłonność do uzależnień jest dziedziczna. Widok pijanych rodziców może więc napawać nastolatka negatywnymi emocjami, którym trzeba będzie dać w końcu upust, co może rozpocząć proces sięgania po alkohol, upijania się i wpadnięcia w nałóg. Takie dzieci powinny być objęte szczególnym parasolem bezpieczeństwa. Powinni go roztoczyć najbliżsi, którzy odseparują dziecko od pijących członków rodziny.

Alkoholizm wśród młodzieży - Terapeuci ośrodka pomagający w leczeniu nieletnich alkoholików Zadzwoń: +(48) 574 271 441

Skutki picia alkoholu przez nastolatków

Problemy alkoholowe już w nastoletnim wieku pociągają za sobą szereg konsekwencji psychicznych i fizycznych. Naukowcy z University of Illinois w Chicago udowodnili, że spożywanie alkoholu przed 21. rokiem życia doprowadza do uszkodzenia ciała migdałowatego odpowiadającego za przetwarzanie emocji w tym np. strachu. Młodzi pijący mogą więc mieć problemy z regulowaniem emocji albo zachowywać się agresywne, ale także typowo neurologiczne objawy takie jak obniżenie aktywności psychicznej, zaburzenia koncentracji, nadpobudliwość oraz skłonność do sięgania po inne używki. Problemy fizyczne to m. in.: zaburzenia akcji serca, zmiany w funkcjonowaniu nerek, wątroby, trzustki i żołądka.

Terapia alkoholowa dla młodzieży

Terapia alkoholowa dla nastolatków powinna być prowadzona zarówno indywidualnie jak i w grupach. Powinni zająć się nią doświadczeni specjaliści i terapeuci. Podobnie jak w przypadku dorosłych najlepsze efekty przynosi terapia dla młodych alkoholików w trybie stacjonarnym w specjalnie przygotowanym do tego ośrodku, w którym pacjent poczuje się pewnie i bezpiecznie.

Leczenie alkoholizmu wśród młodzieży w Ośrodku Dezyderata

Ośrodek terapii należy odwiedzić natychmiast, jeśli tylko podejrzewasz, że nastolatek może mieć problem z alkoholem. Należy działać szybko i konsekwentnie. W ośrodku Dezyderata w Rabce-Zdroju ustalamy indywidualny tok leczenia, który obejmuje zarówno nastolatka jak i jego najbliższą rodzinę. Oprócz tego w ośrodku można spędzić aktywnie czas, dzięki zajęciom sportowym i artystycznym. Pobyt w ośrodku ma za zadanie przygotować uzależnionego na przebywanie poza nim i funkcjonowanie bez używek w codziennym życiu.

Zadzwoń: +(48) 574 271 441

FAQ

Dlaczego młodzież sięga po alkohol?

Powodów jest wiele, mogą to być wzorce wyniesione z domu, problemy z radzeniem sobie z emocjami, nuda, skłonność do ryzyka, ciekawość, okres buntu i inne.

W jakim wieku młodzież sięga po alkohol?

Po alkohol sięgają nawet dzieci w wieku 10-11 lat. Ponad 80% młodzieży do 18. roku życia ma alkoholową inicjację już za sobą.

Gdzie leczyć skutki alkoholizmu wśród młodzieży?

Skutki alkoholizmu warto leczyć w specjalnych ośrodkach terapeutycznych, w gabinetach psychiatrów, na spotkaniach AA dla młodzieży.

Źródła

"Młodzież 2021", Picie alkoholu s. 210 https://kcpu.gov.pl/wp-content/uploads/2023/01/Mlodziez-2021-raport_uzupelniony.pdf

"Alkohol w Polsce" https://pracodawcyrp.pl/upload/files/2020/01/2020-02-03-alkohol-w-polsce-raport-pracodawcyrp.pdf

Skontaktuj się z nami


    Dane kontaktowe