Detoks
Pierwszym etapem leczenia uzależnienia powinno być całkowite odstawienie substancji psychoaktywnej. Nie od dziś wiadomo przecież, że w stanie odurzenia myślimy, czujemy i zachowujemy się inaczej, co może wpłynąć na skuteczność oddziaływań terapeutycznych. Natychmiastowe zaprzestanie przyjmowania środka uzależniającego nie jest jednak proste, zwłaszcza w przypadku osób mierzących się z nałogiem od dawna. Nierzadko potrzebne jest więc odtrucie organizmu, czyli detoks w profesjonalnej placówce leczniczej.
Co to jest detoksykacja?
Głównym celem detoksykacji jest przerwanie ciągu alkoholowego lub narkotykowego. Na ogół stanowi wstępny etap terapii uzależnień, jednak czasem okazuje się wręcz niezbędna do ratowania życia pacjenta. Warto pamiętać, że środki odurzające nie tylko powodują zależność psychiczną i fizyczną, ale także powoli zatruwają organizm, powodując w nim trwałe zmiany i uszkadzając narządy. Nawet jeśli chory subiektywnie czuje się lepiej po przyjęciu kolejnej dawki, jego zdrowie bardzo na tym cierpi. Przed rozpoczęciem właściwej terapii warto więc pozbyć się z wyniszczonego organizmu szkodliwych toksyn.
Przeczytaj więcej:
Detoks organizmu skutecznie oczyszcza organizm
Każdy nałogowiec doskonale wie, jak nagły brak substancji psychoaktywnej wpływa na ogólne samopoczucie. Nierzadko pojawiają się objawy zespołu abstynencyjnego, do których należą m.in. ogólne poczucie rozbicia, bóle głowy i mięśni, bezsenność, wymioty, przyspieszone bicie serca, drżenie kończyn, napady agresji lub lęku, a nawet urojenia czy omamy. Wiele zależy od tego, w jakiej fazie choroby znajduje się pacjent. Dzieje się tak dlatego, że w miarę przyjmowania środka odurzającego nasz organizm stopniowo się do niego przyzwyczaja i jednocześnie wciąż dąży do jak najbardziej optymalnego funkcjonowania, nawet w trudnych warunkach. Po pewnym czasie obecność alkoholu lub narkotyku staje się dla niego nową „normą”, zaś ich brak powoduje zaburzenia homeostazy i przykre dolegliwości, które mogą stać się motywacją do poszukiwania kolejnej dawki.
Detoks ma na celu uporanie się z tymi symptomami odstawiennymi i powrót do całkowitej trzeźwości. Nie wszyscy chorzy są jednak w stanie samodzielnie odtruć organizm. W przypadku zaawansowanej fazy nałogu oraz znacznego stopnia zatrucia całego systemu niezbędna może się okazać pomoc i wsparcie ze strony specjalistów, którzy zadbają, by pierwsze chwile abstynencji nie okazały się zbyt dużym szokiem i nie doprowadziły do negatywnych konsekwencji.
Detoks: na czym polega?
Podobnie jak wszystkie pozostałe fazy zdrowienia, detoksykacja również może przebiegać na różne sposoby oraz nie ma stałego, z góry ustalonego czasu trwania. Wiele zależy od środka, od jakiego uzależnił się pacjent, zaawansowania choroby, ogólnego stanu zdrowia, a nawet wieku nałogowca. Cała procedura zwykle poprzedzona jest więc dokładnym wywiadem oraz badaniami. Na ich podstawie medycy podejmują decyzje dotyczące dalszego postępowania oraz leków, jakie mogą zostać wdrożone podczas procesu odtruwania.
W wielu przypadkach nagłe odstawienie środka psychoaktywnego może okazać się niebezpieczne, w związku z czym zostaje ono rozłożone na kilka dni. W tym czasie pacjent pozostaje pod ścisłą obserwacją i opieką pielęgniarską oraz lekarską. Personel medyczny dba o jego nawodnienie, a także aplikuje mu niezbędne witaminy, minerały, glukozę i elektrolity. Dodatkowo czuwa nad jego bezpieczeństwem, obserwuje jego zachowania i reakcje oraz motywuje do dalszego wysiłku. W niektórych przypadkach istnieje również konieczność podawania leków, np. nasennych, przeciwbólowych czy uspokajających. Według kryteriów przyjętych przez NFZ cała procedura powinna trwać od 7 do 10 dni. W tym czasie z ciała wydalane są wszystkie pozostałości substancji uzależniających i toksycznych produktów ich trawienia, a chory zaczyna się czuć znacznie lepiej. Dopiero wtedy staje się trzeźwy i gotowy zarówno na pełne skupienie się na właściwych oddziaływaniach terapeutycznych, jak i na wytężoną pracę własną, którą musi wykonać, by zmienić swoje destrukcyjne przekonania, nawyki, strategie radzenia sobie z emocjami.
Kiedy detoks jest konieczny?
O tym, czy profesjonalna detoksykacja jest niezbędna, powinien zdecydować lekarz. Wielu pacjentów pomija ten krok i zaprzestaje przyjmowania leków, alkoholu czy narkotyków na własną rękę, a dopiero potem zgłasza się do ośrodka terapii. Inni próbują rozpocząć proces zdrowienia, pozostając jeszcze pod wpływem środków odurzających. Oczywiście każda decyzja o poszukiwaniu pomocy jest dobra i może doprowadzić jedynie do poprawy jakości życia, jednak świadomość osoby pozostającej pod wpływem substancji psychoaktywnych jest zaburzona, a ona sama nie jest w stanie czerpać maksimum korzyści z oddziaływań, którym jest poddawana. Jej kontrola nad własnym zachowaniem jest znacznie osłabiona, zaś wszystkie mechanizmy uzależnienia służą jego podtrzymywaniu. Alkoholik, lekoman lub narkoman zaprzecza faktom, racjonalizuje swoje postępowanie, minimalizuje własne przewinienia i ich skutki oraz ma zawężone pole uwagi. Natomiast gdy poziom substancji w ciele spada, nieprzyjemne symptomy odstawienia prowadzą do usilnego dążenia do przyjęcia kolejnej porcji. Z tego powodu właściwe oddziaływania terapeutyczne powinny dotyczyć osób trzeźwych, które są gotowe całkowicie poświęcić się wytężonej pracy nad sobą.
Jak ocenić, czy detoks w ośrodku jest nam potrzebny? Przede wszystkim warto zadać sobie pytanie, czy jesteśmy w stanie odstawić środek odurzający bez pomocy z zewnątrz. Wskazaniem do profesjonalnego odtrucia pod okiem lekarzy mogą być wielokrotne, nieudane próby przetrwania zespołu abstynencyjnego na własną rękę, wyjątkowo silne dolegliwości odstawienne, silne zatrucie organizmu oraz zaawansowane stadium choroby i długotrwałe przyjmowanie danego środka (lub kilku ich rodzajów, co nierzadko ma miejsce w przypadku narkomanów i lekomanów). We wszystkich tych sytuacjach detoks może być najbardziej komfortowym i, co najważniejsze, najbezpieczniejszym rozwiązaniem.
Detoks w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień: dlaczego warto?
O tym, że warto rozpocząć leczenie uzależnień i pożegnać się z nałogiem, raczej nie trzeba nikogo przekonywać. Nałóg to podstępna choroba, która znacząco obniża komfort codziennego życia, niszczy relacje społeczne, destrukcyjnie wpływa na psychikę samego uzależnionego oraz jego bliskich, sabotuje karierę zawodową oraz powoli odbiera zdrowie psychiczne oraz somatyczne. Psychoterapia przynosi zaś same korzyści: podwyższa samoocenę, uczy budować i podtrzymywać zdrowe związki z innymi, pomaga radzić sobie ze stresem i trudnymi emocjami w konstruktywny sposób, a także wydłuża życie i pomaga chronić stan zdrowia.
A jakie zalety ma skorzystanie z profesjonalnej detoksykacji w ośrodku terapeutycznym? Przede wszystkim znacząco ułatwia pierwszy krok na drodze do trzeźwości oraz pomaga przezwyciężyć początkowe problemy i obawy. Dzięki niej chory jest w stanie bezpiecznie przerwać ciąg alkoholowy lub narkotykowy i usunąć z organizmu niebezpieczne toksyny, jednocześnie uzupełniając niezbędne witaminy oraz minerały. Jego samopoczucie się poprawia i stabilizuje, a umysł staje się jaśniejszy. Odtrucie może być także postrzegane jako pierwszy sukces na drodze do trwałej abstynencji, co ma ogromne znaczenie w przypadku osób, które już wcześniej wielokrotnie podejmowały próby ograniczenia lub wyeliminowania substancji odurzającej i nie były w stanie tego dokonać.
Oczyszczanie organizmu z toksyn
Warto także podkreślić, iż dobra placówka lecznicza gwarantuje bardzo komfortowe warunki, które znacząco uprzyjemniają niełatwą walkę z objawami syndromu odstawienia. Daje również większe nadzieje na powodzenie tego przedsięwzięcia, ponieważ w naturalny sposób zapewnia izolację zarówno od środka odurzającego, jak i od środowiska związanego z nałogiem (osób współuzależnionych i towarzyszących w piciu lub przyjmowaniu substancji, a także miejsc i sytuacji, w których dotychczas się to odbywało). Wreszcie, bardzo istotną wartością dodaną jest stały kontakt z lekarzami i terapeutami, którzy w razie potrzeby wspomagają pacjenta niezbędną farmakoterapią lub nieocenionym wsparciem psychicznym.
Zacznij detoks organizmu w ośrodku Dezyderata!
Skontaktuj się z nami
Dane kontaktowe
- OŚRODEK PSYCHOTERAPII UZALEŻNIEŃ "DEZYDERATA" SP. Z. O.O.
"DEZYDERATA"
ul. Zaryte 25
34-700 Rabka Zdrój