parallax background

Detoks alkoholowy (odtrucie alkoholowe)

Zanim pacjent będzie gotowy na oddziaływania psychoterapeutyczne, musi wstępnie uporządkować sprawy związane ze swoim zdrowiem fizycznym, czyli odstawić alkohol, uporać się z objawami syndromu odstawienia, uzupełnić niedobory żywieniowe oraz wyrównać gospodarkę wodno-elektrolitową. Wszystkie te cele można osiągnąć podczas tzw. detoksykacji znanej także jako odtrucie alkoholowe, czyli odtrucia organizmu z substancji psychoaktywnej oraz szkodliwych produktów jej przetwarzania.

Detoks alkoholowy - co to jest?

Alkoholizm to podstępne schorzenie, które opiera się na wielu skomplikowanych mechanizmach, niekonstruktywnych przekonaniach oraz nieumiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami.

Na dodatek w miarę trwania uzależnienia cierpi również zdrowie fizyczne: organizm i poszczególne narządy są coraz bardziej wyniszczone, nałogowiec często jest odwodniony i niedożywiony, a także boryka się z zaburzeniami snu (sen w stanie odurzenia nie jest tak głęboki jak na trzeźwo; można powiedzieć, że alkoholik często nie tyle zasypia, co traci przytomność, zaś jego ciało, zamiast się regenerować, jest obciążone metabolizowaniem trucizny).

Jakby tego było mało, stan intoksykacji wpływa na nasz sposób myślenia, przeżywania i postępowania. Nie jesteśmy w stanie w pełni kontrolować swojego zachowania, a nasze pole uwagi jest zawężone. Wszystkie te czynniki sprawiają, że osoba pozostająca pod wpływem alkoholu nie jest w stanie czerpać pełnych korzyści z oddziaływań psychoterapeutycznych. Zanim zacznie uczestniczyć w spotkaniach grupowych i indywidualnych, musi więc odstawić uzależniający środek i pozbyć się jego resztek ze swojego krwioobiegu. Konieczne staje się przerwanie ciągu alkoholowego, odtrucie alkoholowe i nawodnienie organizmu.

Detoksykacja alkoholowa, czyli odtrucie organizmu

Detoksykacja to proces, w wyniku którego organizm chorego zostaje oczyszczony z toksyn, co pozytywnie wpływa na jego samopoczucie oraz możliwości pełnego korzystanie z właściwej części leczenia. Po odtruciu pacjent ma już za sobą pierwszy wielki sukces na drodze do trwałej abstynencji. Nietrudno się domyślić, iż takie osiągnięcie pozytywnie oddziałuje na motywację do dalszej pracy, co zwiększa szanse na powodzenie całego procesu zdrowienia.

Detoks alkoholowy w nowym Ośrodku Terapii Uzależnień

Wychodząc na przeciwko potrzebom pacjentów otworzyliśmy drugą filię Ośrodeka Terapii Uzależnień Dezyderata, która skupia się na detoksie alkoholowym. Podobnie jak główna placówka, nowy ośrodek położony jest w górach, wśród natury. Wspomaga to oczyszczeniu organizmu z toksyn i przygotowaniu do dalszej terapii. Detoksykacji organizmu podejmujemy się w ośrodku Kawołecek Rajicku w Podwilku.

Zadzwoń: +(48) 574 271 441 Detoks alkoholowy w Kawołecek Rajicku - nowa filia ośrodka Dezyderata

Ile trwa detoks alkoholowy?

Ile trwa odtruwanie alkoholowe? Czas trwania detoksu zależy od wielu czynników, do których należą m.in. stan zdrowia pacjenta, jego wiek, etap zaawansowania nałogu oraz stopień zatrucia organizmu. O tym, jak długo będzie trwało odtruwanie oraz czy musi odbyć się w profesjonalnym ośrodku terapeutycznym, powinien zdecydować lekarz na podstawie wyczerpującego wywiadu oraz odpowiednio dobranych badań medycznych.

Według kryteriów NFZ faza detoksykacji powinna zająć od 7 do 10 dni. W przypadku długotrwałego nadużywania alkoholu może zaistnieć potrzeba eliminowania go stopniowo, na przestrzeni kilku dni. W skrajnych sytuacjach przeprowadzenie tego ruchu zbyt szybko może doprowadzić do szoku i nieprzewidzianych reakcji organizmu. Natomiast nieco przedłużona procedura daje większą gwarancję komfortu oraz bezpieczeństwa chorego, a także skuteczne odtrucie alkoholowe.

Odtruwanie alkoholowe - na czym polega detoks alkoholowy?

Detoksykacja alkoholowa w dużym skrócie polega na zaprzestaniu spożywania środka odurzającego w celu ustabilizowania samopoczucia, usunięcia szkodliwych substancji z krwiobiegu oraz przygotowania się do uczestniczenia w procesie terapeutycznym. Odtrucie alkoholowe ma niewątpliwą zaletę, jaką jest stała opieka i wsparcie personelu medycznego, który nie tylko motywuje nałogowca do stawienia czoła przeciwnościom, ale także dba o jego nawodnienie i aplikuje mu glukozę, potrzebne minerały i witaminy oraz elektrolity, a w niektórych przypadkach również leki, np. przeciwbólowe, uspokajające czy nasenne.

Odtrucie alkoholowe - nieprzyjemne objawy zespołu abstynencyjnego

Największą przeszkodę na tym etapie stanowią objawy zespołu abstynencyjnego, które wiążą się z odstawieniem alkoholu. Kiedy stężenie alkoholu we krwi spada, pojawiają się takie symptomy jak ból głowy, bóle mięśni, problemy żołądkowe, nudności i wymioty, drgawki, nadmierne pocenie, poczucie ogólnego rozbicia, zaburzenia snu, tachykardia, napady lęku lub agresji, a czasem także omamy i urojenia. Dzieje się tak, ponieważ po dłuższym czasie regularnego przyjmowania toksyny, jaką jest alkohol, ludzkie ciało zaczyna się do tego przyzwyczajać, niejako uznając stan odurzenia za nową „normę”. W wyniku tego procesu spadek poziomu środka psychoaktywnego powoduje zaburzenie równowagi, nieprzyjemne dolegliwości somatyczne i chęć ich zniwelowania poprzez przyjęcie kolejnej dawki. Konieczne jest odtrucie alkoholowe organizmu.

Zadzwoń: +(48) 574 271 441

Inną trudnością zespołu abstynencyjnego, z jaką mierzą się osoby poddawane detoksykacji, są mechanizmy uzależnienia, których celem jest jego podtrzymywanie. Jednym z nich jest mechanizm iluzji i zaprzeczania, w wyniku którego pacjenci nie dostrzegają swojego problemu, zaprzeczają mu, minimalizują swoje przewinienia oraz straty, jakie ponoszą w ich efekcie, a także racjonalizują i usprawiedliwiają własne picie („Musiałem się napić, bo się zestresowałem”, „To był tylko jeden toast z okazji awansu kolegi”). Z tego powodu bardzo trudno nakłonić ich do zwrócenia się po profesjonalną pomoc, a w przypadku jakichkolwiek trudności (do których mogą należeć też symptomy zespołu abstynencyjnego) chętnie wracają do starych przyzwyczajeń i zagłuszają frustrację poprzez picie. Jest to kolejny argument za tym, by sięgnąć po specjalistyczną pomoc i skorzystać z nieocenionego wsparcia, jakie jest w stanie zapewnić tylko psychoterapeuta. Odtrucie alkoholowe staje się wtedy łatwiejsze, jednak wiele zależy od tego jaki jest stopień zaawansowania choroby alkoholowej.

Domowy detoks alkoholowy: dlaczego to niebezpieczne?

Oczywiście nie każdy musi korzystać z odtrucia w profesjonalnym ośrodku terapeutycznym – część nałogowców z powodzeniem odstawia środek odurzający samodzielnie. Istnieją jednak przypadki, w których może to być bardzo trudne czy wręcz niebezpieczne. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy choroba jest w zaawansowanym stadium, zaś organizm pacjenta jest silnie zatruty. W takim wypadku trudno przewidzieć nasilenie objawów odstawiennych oraz reakcję na nagły brak alkoholu. W przypadku wystąpienia szoku lub szczególnie silnych dolegliwości warto pozostawać pod stałą, fachową opieką. Dzięki wsparciu personelu medycznego pacjent w razie potrzeby może natychmiast otrzymać niezbędne lekarstwa. Wśród symptomów odstawienia mogą się też pojawić napady lęku i agresji oraz urojenia czy omamy, przez które chory czasami staje się niebezpieczny dla siebie i otoczenia. Wówczas również najlepiej sprawdza się specjalistyczna pomoc, podparta doświadczeniem i wiedzą medyków.

Kolejnym argumentem za skorzystaniem z detoksu w placówce, zamiast z domowego, jest większa skuteczność tej pierwszej opcji. Dzięki zmianie otoczenia oraz izolacji od samego alkoholu i kojarzących się z nim miejsc, sytuacji czy osób, pacjent ma większą szansę na wytrwanie w swoim postanowieniu mimo pojawiających się przeciwności i odtrucie organizmu. Oprócz tego psychoterapeuci dbają o jego komfort psychiczny, zapewniają wsparcie i motywację, co również zwiększa szanse na sukces leczenia.

Terapia uzależnień, czyli jak wyjść z alkoholizmu?

Po zakończeniu etapu jakiem jest odtruwanie alkoholowe, można przejść do psychoterapii, która na ogół prowadzona jest w dwóch formach: indywidualnej i grupowej. Spotkania sam na sam z psychologiem pozwalają na poruszanie bardziej intymnych tematów oraz zastosowanie spersonalizowanego podejścia, które jest dostosowane do potrzeb, cech osobowości, przeżyć i specyficznych problemów konkretnego chorego. Z kolei uczestnictwo w grupie terapeutycznej wiąże się z treningiem umiejętności społecznych, a także możliwością uzyskania wsparcia i czerpania inspiracji z sukcesów pozostałych alkoholików. Na takich spotkaniach nierzadko nawiązywane są przyjaźnie na całe życie, w których niemałą rolę pełni wspólnota doświadczeń oraz wzajemne dopingowanie się w dalszym utrzymywaniu abstynencji po opuszczeniu ośrodka.

Do najważniejszych elementów leczenia alkoholizmu można zaliczyć również tzw. psychoedukację, która może być prowadzona zarówno w czasie sesji terapeutycznych, jak i specjalnych wykładów. Nie bez powodu mówi się, że zdecydowanie łatwiej jest pokonać znanego wroga, niż takiego, o którym nic nie wiemy. W czasie leczenia alkoholicy dowiadują się więc, na czym polega ich choroba, w jaki sposób alkohol oddziałuje na ludzkie ciało i psychikę oraz czym się charakteryzuje terapia i jaki jest jej cel. Dodatkowo pacjenci przechodzą trening asertywności (ze szczególnym uwzględnieniem asertywnego odmawiania picia), uczą się konstruktywnie radzić sobie z emocjami i frustracją, a także szukają nowych sposobów spędzania wolnego czasu, które w przyszłości będą mogły im zastąpić spożywanie alkoholu.

FAQ - detoks alkoholowy

Ile trwa detoks alkoholowy?

Według kryteriów NFZ detoks alkoholowy powinien trwać od 7 do 10 dni, jednak czas ten może być dłuższy w zależności od stopnia uzależnienia.

Ile kosztuje detoks alkoholowy?

Cena detoksu alkoholowego jest zależna od wybranego ośrodka oraz długości turnusu. Waha się w granicach od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Jak zrobić detoks alkoholowy w domu?

Detoksykacja alkoholowa polega na odstawieniu alkoholu. Często towarzyszą mu takie symptomy jak bóle głowy i mięśni, nudności, wymioty, drgawki czy napady agresji. W przypadku silnego uzależnienia może to być niebezpieczne oraz nieskuteczne i konieczna będzie wizyta w ośrodku.

Jak dostać się na detoks alkoholowy?

W celu dostania się na detoks alkoholowy w ramach NFZ należy przedstawić skierowanie od lekarza rodzinnego lub psychiatry. Skierowanie do szpitala z oddziałem detoksykacyjnym ważne jest przez 14 dni. Aby rozpocząć detoks w ośrodku prywatnym nie są potrzebne żadne dokumenty.

Czy na detoks trzeba być trzeźwym?

Aby dostać się na detoks należy być całkowicie trzeźwym. To trudne, zwłaszcza po kilkudniowym, wyniszczającym ciągu alkoholowym. Detoks trwa zwykle od 10 dni do nawet miesiąca od odstawienia alkoholu.

Skontaktuj się z nami


    Dane kontaktowe