parallax background

Leczenie alkoholizmu Zakopane

Chcąc generalizować problem uzależnienia można pokusić się o stwierdzenie, że nałóg ma swój początek, kontynuację i koniec. Jednak trudno jednoznacznie określić, kiedy alkoholizm jako choroba się rozpoczyna. Zdecydowanie łatwiej jest obserwować jej postęp: zaburzenia psychiczne, wycieńczenie fizyczne. Słowem – powolne chylenie się zdrowia i życia ku końcowi.

W większości przypadków osobom chorym wydaje się, że mają wpływ na ilość i jakość picia. Kontrola uzależnienia jest jednak niemożliwa i pozorna, bo tak naprawdę to choroba sprawuje władzę nad alkoholikiem – nie odwrotnie.

Choroba alkoholowa jest nieuleczalna, jednak możliwa do opanowania, dzięki profesjonalnemu wsparciu i pomocy. Ośrodek Terapii Uzależnień „Dezyderata” w Zakopanem to miejsce, w którym zrozumienie dla osób zmagających się z uzależnieniami i ich bliskimi jest celem nadrzędnym naszego zespołu.

Gdzie leczyć alkoholika? - Leczenie alkoholizmu w Zakopanem

Zgłaszające się do ośrodka terapii uzależnień osoby, mają na swoim koncie nierzadko po kilka a nawet kilkanaście nieudanych prób rzucenia nałogu – samodzielnie lub przy pomocy osób najbliższych. Wielu z nich staje przed decyzją „jeśli nie w warunkach domowych, to gdzie leczyć alkoholizm?”.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że rozstanie z alkoholem – uzależniającą i zgubną używką – bywa niezwykle trudne. To właśnie dlatego powstają takie miejsca jak zakopiański ośrodek leczenia alkoholizmu Dezyderata.

Jak wygląda leczenie alkoholizmu? Alkoholika można leczyć, korzystając z różnych form pomocy:

  • Stacjonarnie – podczas całodobowego pobytu w ośrodku terapeutycznym, pacjent wystawiony jest na dobroczynny wpływ miejsca i ludzi go tworzących. To pobyt w placówce daje osobom uzależnionym szansę na lepszą przyszłość dla siebie i życia bez nałogu. Kilka tygodni spędzonych w placówce, odcięcie się od zgubnego nałogu, pomaga lepiej zrozumieć siebie i mechanizm uzależnienia. Choroba alkoholowa rozwijająca się latami, bez kontroli, skutecznie rujnuje życie. Stacjonarna forma leczenia terapeutycznego, to nierzadko pierwsze miejsce w Zakopanem do którego trafiają osoby nałogowo spożywające alkohol.
  • Ambulatoryjnie – czyli profesjonalna pomoc terapeutyczna, która nie wymaga od osoby uzależnionej pobytu całodobowego w zakopiańskiej placówce. Jest to tak zwana forma pomocy „dochodząca”. Regularne korzystanie z poradnictwa terapeutycznego sprawia, że osoba zmagająca się z problemem alkoholowym, może w praktyce wykorzystywać zdobyte umiejętności i wsparcie lekarskie. Korzystanie z usług terapeutycznych w ramach leczenia choroby alkoholowej, ułatwia codzienne funkcjonowanie i radzenie sobie z trudnościami rzucenia nałogu.
  • Oddział dzienny – podczas spotkań na oddziale dziennym poradni leczenia uzależnień od alkoholu, osoby przechodzą proces rehabilitacji, mają w związku z tym stały dostęp do zespołu specjalistów w tym m.in.: terapeuty, psychologa, psychiatry, pielęgniarki, pracownika socjalnego. Terapia odwykowa polega na indywidualnej i grupowej pracy z pacjentem. Nierozerwalnie związane z psychoedukacją zarówno pacjentów jak i ich rodzin.

Proces ten jest tym skuteczniejszy, im efektywniej przeprowadzana jest terapia. Ale to nie wszystko. Na każdym etapie wychodzenia z nałogu, najważniejsze jest nastawienie i zaangażowanie osoby, której ten problem dotyczy. To ciągła praca nad sobą, we współpracy z terapeutami, psychologiem i lekarzami zakopiańskiego ośrodka leczenia uzależnień.

Choroba alkoholowa – jak pomóc alkoholikowi?

Leczenie alkoholizmu polega na przeciwdziałaniu skutkom choroby i edukacji osób, których problem uzależnienia od substancji psychoaktywnej (w tym przypadku alkoholu) dotyczy.

Chorobę alkoholową cechuje zależność fizyczna i psychiczna. Ponadto, z czasem wzrasta u uzależnionego poziom tolerancji na alkohol. Alkoholicy, u których choroba alkoholowa rozwija się latami, potrafią spożyć skrajną dawkę alkoholu, a to oznacza, że w ciągu alkoholowym wzrost tolerancji przekracza nawet dawkę śmiertelną (w porównaniu do osoby nie pijącej nałogowo).

Terapia alkoholowa w Zakopanem – jak zacząć leczenie alkoholizmu?

Potrzeba częstego, stałego spożywania alkoholu zaburza funkcje poznawcze, a ograniczenie lub nagłe zaprzestanie picia wywołuje zaburzenia fizyczne zwane abstynencyjnymi (tzw. zespół odstawienny).

Terapia alkoholowa w Zakopanem polega na wielopłaszczyznowym wsparciu pacjenta. Wraz z fizycznymi niedomaganiami, psychiczna zależność od spożywania alkoholu wzmaga pragnienie przeżywania i powtarzania tego, co wiąże się ze skutkami picia alkoholu. Pacjent uczy się więc na nowo siebie i codzienności niepobudzanej „procentami”.

Zakopiańska Dezyderata – tutaj alkoholik otrzymuje niezbędną pomoc

Alkohol to środek, dzięki któremu uzależniony może zapomnieć o trudnych emocjach. To substancja psychoaktywna pozwalająca zapomnieć o lęku, rozczarowaniu, smutku, bólu emocjonalnym, cierpieniu. Picie, jako czynność towarzyska – przynosi ulgę, uspokaja i relaksuje. Jednak alarmujące światełko uzależnienia zapala się wówczas, gdy zwiększa się częstotliwość picia i tolerancji a życie zmienia się w pasmo alkoholowego ciągu.

Terapia alkoholowa pozwala „zrestartować” się osobie uzależnionej. Odwyk alkoholowy to proces przebiegający etapami a efektywniejszy dzięki profesjonalnemu wsparciu zespołu interdyscyplinarnego. W zakopiańskim centrum leczenia uzależnień od alkoholu, pacjenci otrzymują niezbędną pomoc i wsparcie w walce ze zgubnym i zdradliwym nałogiem alkoholowym.

Odwyk alkoholowy Zakopane – na czym polega leczenie alkoholizmu?

Detoksykacja alkoholowa zwana odtruciem, jest niezbędnym elementem leczenia a zarazem początkiem drogi terapeutycznej. Zakopiański ośrodek psychoterapii uzależnień dokłada wszelkich starań, aby pacjent podczas odtruwania nie stracił motywacji do dalszego leczenia.

Odwyk alkoholowy przeprowadzony przez specjalistyczny zespół, to detoksykacja organizmu w warunkach bezpiecznych dla pacjenta. Nie wolno zapominać o tym, że nagłe odstawienie przez alkoholika używki, jest groźne dla jego zdrowia i życia.

Poza konsekwencjami zdrowotnymi dla uzależnionego, szkodliwe spożywanie alkoholu powoduje znaczne straty społeczne i ekonomiczne. Nie tylko lokalnie czy jednostkowo – również dla całego społeczeństwa.

Psychoedukacja jest kolejnym, niezbędnym elementem procesu terapeutycznego, praktykowanym przez specjalistów leczenia uzależnień i na każdym etapie wychodzenia pacjenta z nałogu. Odwyk alkoholowy wbrew pozorom nie kończy się wraz z ukończeniem terapii - trwa w czasie, poza murami ośrodka a osoba uzależniona uczy się życia bez alkoholu, uposażona w narzędzia i zdobyte podczas terapii zasoby.

Serdecznie zapraszamy osoby z Zakopanego i okolic, mieszkańców województwa małopolskiego do skorzystania z oferty prywatnego Ośrodka Psychoterapii Uzależnień „Dezyderata”. Skontaktuj się z naszymi terapeutami – pomóż lub daj sobie pomóc. Leczymy uzależnienia. Jesteśmy do dyspozycji Twojej i Twoich bliskich.

Skontaktuj się z nami


    Dane kontaktowe