parallax background

Leczenie alkoholizmu Bielsko-Biała

Pomimo, iż udowodniono związek między szkodliwym spożywaniem alkoholu a całą listą zaburzeń psychicznych, behawioralnych, stanów chorobowych niezakaźnych i urazów – kwestia występowania w społeczeństwie uzależnienia od alkoholu pozostaje niezmienna a z roku na rok rośnie liczba przedwczesnych zgonów spowodowanych nadmiernym spożyciem alkoholu.

Alkoholizm jest chorobą przewlekłą, rozwijającą się latami i podstępną, dlatego najważniejsze jest podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia zanim nałóg całkowicie zawładnie życiem uzależnionej osoby. Picie nałogowe, to liczne zamierzone i niezamierzone urazy, wypadki drogowe, samobójstwa i nierzadko przemoc.

Śląski Ośrodek Psychoterapii Uzależnień „Dezyderata” w Bielsku-Białej, oferuje niezbędną pomoc i wsparcie terapeutyczne wszystkim tym, którzy zmagają się z problemem alkoholowym. Gwarantujemy dyskrecję podjętej terapii.

Przyjdź i przekonaj się, że masz wpływ na swoje zdrowie i życie bez nałogu.

Terapia alkoholowa Bielsko-Biała

Nasi psychoterapeuci to wykwalifikowana kadra pracowników, posiadająca niezbędną wiedzę i doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi od alkoholu i innych używek. „Dezyderata” dba o każdego swojego pacjenta, dlatego w śląskim ośrodku terapeutycznym, każdemu podopiecznemu zapewniany jest indywidualny plan leczenia po wcześniejszej konsultacji, diagnozie, obserwacji i przeprowadzonych badaniach.

Odwyk alkoholowy w Bielsku-Białej zapewnia bezpieczny i humanitarny sposób leczenia, począwszy od etapu detoksykacji czyli odtruwania organizmu. To tutaj nasi podopieczni mogą w spokoju i atmosferze zrozumienia, podjąć walkę o lepsze jutro dla siebie i swoich najbliższych.

Podczas spotkań z terapeutami, pacjenci zdobywają cenną wiedzę na temat uzależnienia i mechanizmów jego działania. Niezbędnym jest więc poznanie siebie, swoich słabości, potrzeb, i postaw a wszystko po to, aby lepiej rozpoznawać emocje i konstruktywnie radzić sobie z trudnościami codziennego życia.

Celem terapii alkoholowej jest m.in.:

 • budowanie poczucia własnej wartości;
 • uczenie się samoakceptacji;
 • kształtowanie odpowiedzialności za siebie;
 • zdobywanie wiedzy na temat nawrotów choroby i sposobów radzenia sobie z nimi;
 • uczenie się konstruktywnych sposobów odmawiania picia;

Choroba alkoholowa – czym jest uzależnienie?

Alkoholizm to choroba przewlekła, która może rozwijać się latami. Jej podstępna natura sprawia, że nie tak łatwo rozpoznać jej pierwsze symptomy. Przez długi czas osoba uzależniona może nie zdawać sobie sprawy, że przestaje kontrolować ilość i jakość picia.

Charakterystycznym dla nałogowca jest również zaprzeczanie, mijanie się z prawdą, kłamanie. W rozwiniętym stadium choroby, to alkohol zaczyna rządzić ciałem – nie odwrotnie. Alkoholowy syndrom odstawienny to konsekwencja długotrwałego spożywania alkoholu, który zaburza prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego (zmiany w wydzielaniu neuroprzekaźników).

Błędne koło nałogu nakręca się. Kiedyś picie stanowiło formę rozrywki, lekarstwa na smutek i chandrę a z czasem używka zastępuje wszystko co wiąże się z emocjami, zachowaniem i postrzeganiem. Uzależnienie od alkoholu atakuje ciało i umysł, zabiera zdrowie a z czasem życie, ponieważ alkoholizm jest chorobą śmiertelną.

Fazy rozwoju choroby alkoholowej:

 • "przedalkoholowa" trwająca do 2 lat i głównie wiąże się z piciem towarzyskim a osoba spożywająca alkohol zauważa pozytywne strony picia (dla odprężenia, relaksu, uspokojenia);
 • "ostrzegawcza" wiążąca się z nadmiernym spożywaniem alkoholu w konsekwencji czego pojawiają się alkoholowe palimpsesty; osoba zaczyna koncentrować się na alkoholu, popija również ukradkiem;
 • "krytyczna" w której alkohol jest spożywany w celu złagodzenia przykrych objawów odstawiennych; w tej fazie osoby tracą kontrolę nad piciem i swoim zachowaniem;
 • "przewlekła" w której ciągi alkoholowe mogą trwać kilka, kilkanaście dni; brak pomocy skutkuje utratą życia.

Jak pomóc alkoholikowi? Bielsko-Biała i okolice

Odwyk alkoholowy wymaga zaangażowania ze strony pacjenta, silnej woli, motywacji i rozumienia powodu, dla którego chce się wyjść z nałogu. Specjaliści stacjonujący w bielsko-bialskiej „Dezyderacie” podejmują współpracę z podopiecznym w atmosferze zrozumienia, wzajemnego szacunku, otwartości.

Dzięki budowaniu pozytywnej relacji, terapeuci mogą skuteczniej wykonywać swoją pracę a dzięki temu mają wpływ na zdrowie i życie swoich pacjentów.

Alkoholik jest chory i w związku z tym potrzebuje profesjonalnej opieki w procesie zdrowienia. Jeśli domowe sposoby zawodzą a uzależniony wielokrotnie próbował bezskutecznie zerwać z nałogiem, ośrodek terapeutyczny jest idealnym miejscem w którym odpowiednio wdrożony proces terapeutyczny, przyniesie oczekiwany skutek. Zdrowienie.

Leczenie alkoholizmu to koncentrowanie się przede wszystkim na tym, aby zrozumieć mechanizm fizycznego i psychologicznego uzależnienia. Terapeuci pracujący z uzależnionymi pracują nad osiągnięciem i utrzymaniem przez pacjenta abstynencji.

Rodzaje terapii i oddziaływań terapeutycznych stosowanych w Bielsku-Białej:

 • terapia indywidualna;
 • terapia grupowa;
 • zajęcia edukacyjne;
 • warsztaty;
 • treningi interpersonalne;
 • sesje coachingowe – zapobieganie nawrotom choroby alkoholowej;
 • grupy samopomocowe (wspólnoty).

Serdecznie zapraszamy osoby z Bielsko-Białej i okolic, mieszkańców województwa śląskiego do skorzystania z oferty prywatnego Ośrodka Psychoterapii Uzależnień „Dezyderata”. Skontaktuj się z naszymi terapeutami – pomóż lub daj sobie pomóc. Leczymy uzależnienia. Jesteśmy do dyspozycji Twojej i Twoich bliskich.

Skontaktuj się z nami


  Dane kontaktowe