parallax background

Leczenie alkoholizmu Nowy Targ

Jak wynika z danych WHO, alkohol jako używka jest czynnikiem sprawczym ponad 200 chorób i wielu powstałych w wyniku picia – urazów. Choroba alkoholowa przyczynia się do przedwczesnej śmierci, utraty zdrowia w tym niepełnosprawności już we wczesnym okresie życia.

Pomimo wielu zgonów, wypadków, chorób – alkohol kojarzony jest z dobrą rozrywką i miłym towarzystwem, jest chętnie spożywany, choć w grupie wiekowej 20–39 lat przyczynia się do przedwczesnych zgonów w około 13,5% przypadków.

Dlaczego wielu uzależnionych trafiających do Ośrodka Terapeutycznego „Dezyderata” w Nowym Targu uważa, że nie ma problemów z alkoholem? Ponieważ wbrew ich przekonaniu (a w następstwie zaprzeczaniu), wydaje im się, że sprawują kontrolę nad piciem a jego odstawienie nie stanowi problemu. Nic bardziej mylnego.

Choroba alkoholowa – dlaczego warto udać się do terapeutów w Nowym Targu?

Choroba alkoholowa to podstępna, przewlekła choroba rozwijająca się latami. Wielu osobom wydaje się, że dostępny i cenowo przystępny alkohol sprzedawany powszechnie – nie może być „aż tak groźny”. Trudno ocenić w którym momencie picie alkoholu staje się nałogiem a jego początki mogą być całkiem niewinne:

 • picie na poprawę humoru;
 • picie dla towarzystwa;
 • picie na spotkaniach biznesowych;
 • picie dla zabicia nudy;
 • picie na zapomnienie o trudnym doświadczeniu;
 • picie ze smutku;
 • picie – bez istotnego powodu.

Terapia alkoholowa w Nowym Targu to miejsce, w którym osoba zmagająca się z alkoholizmem może mieć pewność, że ze swoim problemem nie zostanie sama. Tutaj pracują ludzie pełni wyrozumiałości i empatii. Wiemy, jak pomóc osobie uzależnionej i zdajemy sobie sprawę jak trudno jest postawić pierwszy krok na drodze do trzeźwości.

Nasi podopieczni to osoby, które zmagają się z wieloma problemami. Alkohol to substancja o działaniu narkotycznym i jako taka, sieje spustoszenie w organizmie. Wiąże się z ryzykiem wystąpienia zaburzeń psychicznych i behawioralnych. Alkoholicy to grupa osób, która jest narażona na wystąpienie poważnych chorób niezakaźnych w tym m.in.:

 • marskość wątroby;
 • niewydolność nerek;
 • nowotwory gardła, przełyku, żołądka.

Jak zacząć leczenie alkoholizmu? Ośrodek terapeutyczny Nowy Targ

Pacjentami naszego prywatnego ośrodka psychoterapii uzależnień w Nowym Targu, są również osoby, które próbowały niejednokrotnie rzucić nałóg picia samodzielnie. Jednak silny nałóg odbiera z czasem wolę, motywację i wiarę w siebie. Pokonanie uzależnienia od alkoholu w pojedynkę – jest bardzo trudne, choć nie niemożliwe. Jeśli jednak w warunkach domowych leczenie nie przynosi efektu, warto skorzystać z pomocy nowotarskiej „Dezyderaty”.

Leczenie odwykowe w Nowym Targu to szereg działań (etapów) z których każdy ma swój cel. Rekonwalescencja uzależnionej osoby opiera się na szczegółowym rozpoznaniu, diagnozie i programie korekcyjno-psychoterapeutycznym. Nasi specjaliści podejmują współpracę z pacjentami, z członkami rodzin, opiekunami osoby uzależnionej.

„Dezyderata” oferuje indywidualne świadczenia rehabilitacyjne, zapobiegawczo-lecznicze i psychoedukacyjne w ramach leczenia odwykowego.

Terapia alkoholowa – Nowy Targ i okolice

Wsparcie terapeutyczne ze strony naszych specjalistów sprawia, że pacjenci nowotarskiej „Dezyderaty” odzyskują chęć do podejmowania walki o swoje życie i zdrowie. Już w momencie zapoznania się z naszym podopiecznym, rozpoczynamy budowanie i wzmacnianie wewnętrznej motywacji do walki z nałogiem.

Proces terapeutyczny to praca pacjenta nad sobą, emocjami, zachowaniem i przekonaniami. Pracujemy nad osiągnięciem przez pacjenta zmiany i uczymy nowych zdolności, w tym umiejętności potrzebnych do utrzymywania trwałej abstynencji.

Leczenie odwykowe to działanie kompleksowe – medyczne i psychologiczne, którego celem jest osiągnięcie trzeźwości, unormowania się sytuacji osobistej, rodzinnej, zawodowej pacjenta. To również redukcja zagrożeń wynikających z nałogowego picia (zdrowotnych i społecznych).

Leczenie alkoholizmu w Nowym Targu – etapy

Żaden proces terapeutyczny nie przyniesie zamierzonego skutku, jeśli pacjent nie będzie chciał podjąć się zmiany. Alkoholicy mają zaburzony obraz rzeczywistości i w większości przypadków nie zdają sobie sprawy jak bardzo są uzależnieni. Chęć wyzdrowienia jest priorytetem, nawet jeśli to bliska osoba poprosi o pomoc w wyleczeniu uzależnionego, najważniejsze jest kontynuowanie rozpoczętej pracy i podjęcie przez pacjenta stosownych kroków.

To od terapeutów zależy, jaki plan terapeutyczny zostanie wdrożony w przypadku podopiecznego. Na podstawie zebranych danych, istotnych informacji, diagnozy, obserwacji, badań, nasi specjaliści ustalą najlepszy program zdrowienia.

Każdy etap procesu terapeutycznego w nowotarskiej „Dezyderacie” ma znaczenie, jednak podkreśla się istotę pierwszego kroku – czyli przyznania się przed samym sobą o istniejącym problemie alkoholowym. Pomocnym mogą okazać się kryteria diagnostyczne definiujące uzależnienie od alkoholu.

W oparciu o Międzynarodową Klasyfikację Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, z zespołem objawów somatycznych, poznawczych i behawioralnych wynikłych w konsekwencji spożywania alkoholu a tym samym z nałogiem, który staje się czynnością priorytetową nad innymi zachowaniami (np. dbałość o higienę, chodzenie do pracy) mamy do czynienia, jeśli w przeciągu ostatniego roku stwierdza się trzy z wymienionych objawów w tym m.in.:

 • silna potrzeba picia, odczuwanie „głodu”, picie kompulsywne;
 • trudności w kontrolowaniu zachowań związanych z piciem alkoholu np. powstrzymywanie się od picia;
 • trudność w ograniczaniu czasowym i ilościowym spożywania alkoholu;
 • objawy abstynencyjne po zmniejszeniu dawki spożywanego alkoholu lub w wyniku przerwania picia;
 • zauważalne zwiększenie tolerancji na ilość spożytego alkoholu – z czasem potrzeba „wypijania więcej”, aby wywołać oczekiwany efekt;
 • podporządkowanie planu dnia i codzienności spożywaniu alkoholu (np. rezygnacja z dotychczasowych obowiązków lub zainteresowań).

Serdecznie zapraszamy osoby z Nowego Targu i okolic, mieszkańców województwa małopolskiego do skorzystania z oferty prywatnego Ośrodka Psychoterapii Uzależnień „Dezyderata”. Skontaktuj się z naszymi terapeutami – pomóż lub daj sobie pomóc. Leczymy uzależnienia. Jesteśmy do dyspozycji Twojej i Twoich bliskich.

Skontaktuj się z nami


  Dane kontaktowe